Jump to content

Stranac - brak - dijete - zdravstveno


kameni

Preporučene objave

Vraćam se na forum nakon dosta vremena s potpuno drugom tematikom...

 

Prekopao sam pitanja i odgovore vezano uz pitanja što ću postaviti i nisam naišao na već postojeći odgovor, pa postavljam pitanje u nadi da će mi netko, tko to ima u malom prstu, skratiti potragu.

 

Situacija je sljedeća:

 

- zaposleni državljanin RH sklapa brak s državljankom SRB, dakle strankinjom

- ona treba doseliti u RH i dovesti malodobno dijete iz prošlog braka - također stranac

 

Pročitao sam o proceduri stjecanja stalnog boravka i to mi je više-manje jasno.... godina, godina, dvije, dvije i tako do osam.

Pročitao sam letimično Zakon o strancima (temeljito poglavlja koja su mi važna) i Zakon o zdravstvenoj zaštiti stranaca u RH u potpunosti.

 

 

Moja pitanja u odnosu na navedenu situaciju su:

 

1. Može li strani državljan s privremenim boravkom u RH sklopiti ugovor o radu u RH, na koje vrijeme i kolike su komplikacije oko toga?

2. Može li se njezino dijete upisati redovno u školu kao stranac?

3. Koliko traje procedura dobivanja prve privremene dozvole za boravak i koje su moguće komplikacije?

4. Mogu li majka i dijete stranci biti zdravstveno osigurani preko supruga državljanina RH ili plaćaju sami i koliko?

5. Ostvaruje li majka, u slučaju rođenja zajedničkog djeteta, pravo na porodiljnu naknadu?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

 

Pozdrav, Kameni!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

kameni je napisao:

Moja pitanja u odnosu na navedenu situaciju su:

 

1. Može li strani državljan s privremenim boravkom u RH sklopiti ugovor o radu u RH, na koje vrijeme i kolike su komplikacije oko toga? Da, ako je privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji. Ugovor o radu se sklapa na onaj period na koji je odobren privremeni boravak. Nije komplicirano.

2. Može li se njezino dijete upisati redovno u školu kao stranac? Ne znam.

3. Koliko traje procedura dobivanja prve privremene dozvole za boravak i koje su moguće komplikacije? Mislim da po novom zakonu treba da odgovore u roku od 15 dana. prije je ovisilo o volji službenika u policijskim postajama/konzulatima i vremenu podnošenja aplikacije (ako je vrijeme godišnjih potraje malo dulje).

4. Mogu li majka i dijete stranci biti zdravstveno osigurani preko supruga državljanina RH ili plaćaju sami i koliko? Ne, stranac sam sebi uplaćuje zdravstveno koje iznosi oko 400 kn mjesečno.

5. Ostvaruje li majka, u slučaju rođenja zajedničkog djeteta, pravo na porodiljnu naknadu? Da, ako je bila neki dulji period zaposlena. U slučaju da je bila npr zaposlena samo 3 mjeseca HZZO će joj osporiti porodiljnu nakanadu.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

 

Pozdrav, Kameni!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Moja pitanja u odnosu na navedenu situaciju su:

 

1. Može li strani državljan s privremenim boravkom u RH sklopiti ugovor o radu u RH, na koje vrijeme i kolike su komplikacije oko toga?

2. Može li se njezino dijete upisati redovno u školu kao stranac?

3. Koliko traje procedura dobivanja prve privremene dozvole za boravak i koje su moguće komplikacije?

4. Mogu li majka i dijete stranci biti zdravstveno osigurani preko supruga državljanina RH ili plaćaju sami i koliko?

5. Ostvaruje li majka, u slučaju rođenja zajedničkog djeteta, pravo na porodiljnu naknadu?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

 

Pozdrav, Kameni!

 

1) teoretski može uz radnu dozvolu

2) može (mora) se upisati u školu

3) zavisi od slučaja do slučaja

4) sami plaćaju zdravstveno cca 400 kn, osim ako majka nije u radnom odnosu tada ona ne plaća taj doprinos

5) da

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija