Jump to content

Upit o nasljeđivanju i darovanju


Sam_u_kuci

Preporučene objave

Lijepi pozdrav svima i sretna nova 2012 godina!

 

Pa da krenemo.

Imam 30 godina te trenutno nezaposlen (imao sam tešku operaciju srca).

Nemam nikakvih primanja niti vlastitih nekretnina ni pokretnina. Živim u stanu od cca 73 kvadrata sa majkom i bakom.

Pošto postoje neke naznake da bi mater i njen ljubavnik (otac mi je davno umro) taj stan prodali nakon babine smrti (neznam kako jer stan je još uvijek u bakinom vlasništvu i u procesu otkupa tj. otkupljuje se kroz mjesečne rate) a ja bi tako vrlo lako mogao završiti na ulici pošto nam odnosi unutar obitelji nisu baš najsjajniji.

Pošto je moja baka iznimno razumna žena i shvatila je da bi ja, njen unuk, mogao izvisiti odlučila je da taj stan prepiše na mene ali nekolicina ljudi mi je rekla da u tom slučaju bih ja morao platiti porez na nekretninu a novca nemam.

Načuo sam da ako se napravi ugovor o darovanju onda se porez ne plaća.

Pošto sam zbunjen i prolistao sam hrpu stranica a nisam shvatio ništa molio bih vas cijenjena forumaše koji imaju iskustva u tome da mi kažu nešto više ili me upute na pravu adresu.

Hvala unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vlasnika stana nasljeđuju dijeca (i bračni partner).

ako je mama bakino dijete ona je nasljednik.

baka može stan darovati i tebi (unuku)i za to se ne plaća porez na promet nekretninama (potomci-preci).

ali takav darovni ugovor mogu osporavati nasjednici zbog povrede prava na nužni dio. (1/2 od djela koji nasljednik nasljeđuje).

upisom prava plodouživanja ,u gruntovnici ,u nečiju korist

problem je rješen .

upisom prava plodouživanja

korisnik prava koji je upisan u gruntovnici (vlasnički list)

koristi nekretninu dok je živ,bez obzira čije vlasništvo je nekretnina.

vlasnik ima obvezu plaćati račune. (pričuvu ,porez,komunalnu i vodnu naknadu ...)

 

vlasnik nekretnine može prodati nekretninu

a novi vlasnik mora trpiti teret.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija