Jump to content

Pravo na nužni dio


komaja

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim Vas par savjeta, sa biološkim ocem nisam u kontaktu od rođenja nakon brakorazvodne parnice ja sam pripala majci , a brat ocu isti je osporavao očinstvo ali po tom pitanju nije ništa poduzeo te se ja i dalje u matičnom vodim kao njegova kći s obzirom da nije plaćao alimentaciju majka je u ono vrijeme sudskim putem ostvarila i naplatila istu.Sva imovina koju su imali pripala je sporazumno mome ocu. Majka se ponovno udala i na njen zahtjev dok sam još bila maloljetna ,a uz dozvolu mog biološkog oca promjenila mi je prezime u prezime mog očuha (koji me nije usvojio) sad me interesira slijedeće:

 

- ukoliko otac za života odluči darovati svu imovinu mome bratu dali imam pravo traženja nužnog dijela i koji je rok za pokretanje takvog postupka jer sigurno neću odmah saznati;

- što ako otac oporukom ostavi sve bratu dali onda imam pravo tražiti nužni dio;

- na kojem mjestu mogu saznati svu imovinu oca i dali je došlo do promjene vlasništva;

- kada umre moja baka (majka oca) dali imamo pravo nasljedstva ja i brat ili samo otac i njegov brat

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako,...

Vi i Vaš brat ste zakonski nasljednici vašeg biološkog oca i u slučaju da otac za života daruje svu svoju imovinu vašem bratu, na ostavinskoj raspravi( na koju morate biti pozvani) možete tražiti nužni dio i u odnosu na već darovanu imovinu osim ukoliko darovni ugovor ne sadrži klauzulu kojom se ta imovina izuzima iz ostavinske mase.

U tom slučaju ne možete ništa.

Ako oporukom svu svoju imovinu ostavi vašem bratu, imate pravo tražiti nužni dio koji iznosi polovicu zakonskog dijela..

Kada vam umre baka, vi niste nasljednici jer su joj živa djeca,tj.vaš otac i stric.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija