Jump to content

Nedostavljanje rješenja o ovrsi od strane javne bilježnice


ivrkljan

Preporučene objave

Prije tri mjeseca saznao sam da je na adresu moga prebivališta, osobi s kojom nisam u kućanstvu, pri prvom pokušaju dostave isporučeno rješenje o ovrsi te sam nazvao ured javne bilježnice pa mi njezin djelatnik rekao da od njih pismenim putem zatražim da mi se rješenje o ovrsi ponovo pošalje i da mi se pošalje preslika poštanske povratnice.

 

Međutim, na moj zahtjev uopće nisu odgovorili. Rješenje o ovrsi, naime, navodi iz kojih razloga se traži ovrha i daje mi mogućnost žalbe pa mi je stoga povrijeđeno pravo iz članka 18. Ustava Republike Hrvatske.

 

Kako u Ovršnom zakonu nema prekršajnih odredbi po tom pitanju, koji pravni lijekovi postoje za nedostavljanje rješenja o ovrsi?

 

Sama ovrha nema pravne osnove i odgovor je na zahtjev za pristup informacijama upućene nadležnom ministarstvu pa stoga postoje elementi kaznenog djela sprječavanja dokazivanja u postupku pred Europskim sudom za ljudska prava koji je prethodno pokrenut. Ovrhovoditelj traži isplatu 7.000-i-nešto kn za sva tri vida pruženih "usluga" iz članka 3. (mučenje, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje) i pruženih "usluga" iz članka 5., stavka 1. (protupravni pritvor) Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Sredstva za pružanje "usluga" iz članka 5., stavka 1. (protupravni pritvor) Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda po zakonu se osiguravaju iz državnog proračuna. Čak i da oni odustanu od ovrhe, taj jako zanimljiv dokument bih želio dostaviti Europskom sudu za ljudska prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje da osobno otiđete u ured JB i uvjerite se kada je i kome uručeno rješenje o ovrsi.

 

Ukoliko osoba kojoj se treba pošiljka uručiti nije u svome stanu te ako se ono ne može uručiti kome od njezinih punoljetnih članova domaćinstva, pošiljka se može uručiti kućepazitelju ili susjedu, ako oni na to pristanu, i smatra se da je dostava obavljena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, kad sam zvao ured javne bilježnice, njezin djelatnik mi je čak rekao da mu je potpis na povratnici bio sumnjiv i rekao je da je napravio potražnicu. Na poštu je došla nekakva potražnica pa sam, s obzirom na predani zahtjev za preuzimanje pošiljaka u poštanskom uredu, poziv da se javim u taj-i-taj ured poštanskog ureda preuzeo u poštanskom uredu, ali nisam na vijeme stigao doći na očitovanje. Da li znate što Hrvatska pošta utvrdi ako pozvana stranka ne dođe na očitovanje po potražnici?

 

To je, izgleda, zapravo, prijedlog za ovrhu - kako se zove početni dokument koji dobijete od javnog bilježnika? Ne znam koji je naslov ali znam koji je sadržaj. Također, nikad nisam dobio račun na osnovu kojega se traži ovrha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potražnica se pokreče na temelju potvrde o primitku pošiljke i to kada se pošiljka nije vratila pošiljaocu kao neisporučena primatelju (iz nekog razloga) ili kada se nije vratila potpisana povratnica od primatelja tako da mi nije jasno zašto je ured JB pokrenuo potražni postupak ako ima potpisanu povratnicu.

HP utvrdi tko je potpisao povratnicu i tko je potpisao primitak pošiljke u dostavljačku knjižicu i od Vas bi uzeli izjavu da li je Vaš potpis na povratnici i tako riješenu povratnicu dostavlja pošiljatelju pošiljke koji je pokrenuo potražni postupak.

No savjetujem da otiđete u ured JB i osobno izvršite uvid u potpis na povratnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam čak tražio i dobio preslike dostavne knjige za tri mjeseca prethodno dostavi prijedloga (?) za ovrhu pa imam dokaze da je moju poštu dizala neovlaštena osoba. Međutim, nemam konkretnu poštansku povratnicu.

 

Javnobilježnički ured se nalazi u drugom gradu, pola Hrvatske dalje i pitanje da li bi mi oni uopće to dali. Naime, ja sam im u zahtjevu da mi pošalju prijedlog (?) o ovrsi, odmah naveo iz kojih razloga ovrhu nije moguće izvršiti, makar nemam detalje o vremenskom periodu za koji se traži ovrha, ali to nije žalba nego zahtjev. Čak sam i naveo da ovrha predstavlja kazneno djelo sprječavanja dokazivanja kao oblik zastrašivanja svjedoka u sudskom postupku.

 

Što ja, konkretno, mogu napraviti da mi oni to pošalju u smislu pravnog lijeka? Odlazak kod njih ne predstavlja pravni lijek, jer sam taj pravni lijek već podnio pisanim zahtjevima za dostavu računa, prijedloga (?) o ovrsi i preslike poštanke povratnice.

 

Nakon koliko se, otprilike, pokreće sudski postupak i dobiva sudski poziv?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivrkljan je napisao:

Ja sam čak tražio i dobio preslike dostavne knjige za tri mjeseca prethodno dostavi prijedloga (?) za ovrhu pa imam dokaze da je moju poštu dizala neovlaštena osoba. Međutim, nemam konkretnu poštansku povratnicu.

 

Javnobilježnički ured se nalazi u drugom gradu, pola Hrvatske dalje i pitanje da li bi mi oni uopće to dali. Naime, ja sam im u zahtjevu da mi pošalju prijedlog (?) o ovrsi, odmah naveo iz kojih razloga ovrhu nije moguće izvršiti, makar nemam detalje o vremenskom periodu za koji se traži ovrha, ali to nije žalba nego zahtjev. Čak sam i naveo da ovrha predstavlja kazneno djelo sprječavanja dokazivanja kao oblik zastrašivanja svjedoka u sudskom postupku.

 

Što ja, konkretno, mogu napraviti da mi oni to pošalju u smislu pravnog lijeka? Odlazak kod njih ne predstavlja pravni lijek, jer sam taj pravni lijek već podnio pisanim zahtjevima za dostavu računa, prijedloga (?) o ovrsi i preslike poštanke povratnice.

 

Nakon koliko se, otprilike, pokreće sudski postupak i dobiva sudski poziv?

 

Nije mi jasno kakve vi preslike dostavne knjige imate i tko Vam ih je dao? Pišete jako nepovezano i nerazumljivo. I kako uopče znate da se radi o ovršnom prijedlogu ili samo nagađate? Ako JB ima potvrdu da je dostava za pošiljku uredna ovrha je postala pravomočna jer spominjete razdoblje od prije nekoliko mjeseci.

Možete ustanoviti da li je dostava bila uredna ili nije!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dostavna knjiga je knjiga u koju poštanski službenik upisuje broj Vašeg identifikacijskog dokumenta i u koju se potpisujete prilikom preuzimanja preporučenih pošiljki u poštanskom uredu. Naime, ja sam tražio i dobio preslike svih stranica te dostavne knjige u kojoj se nalaze osobe s mojim imenom i prezimenom. Naime, u mom dostavnom području ima nas 3 ali ostala dvojica nisu ti koji su podizali preporučene pošiljke naslovljene na mene, nego treće neovlaštene osobe s kojima nisam u kućanstvu. Odvjetnik neovlaštene osobe mi je javio o čemu se radi i tražio da mu dam punomoć. Na moj zahtjev da mi dostavi ovršni prijedlog, nije mi ga dostavio. Ja sam mu odbio dati punomoć, s obzirom da sam mu punomoć nekoliko tjedana ranije otkazao, poštom preporučeno, s povratnicom. Ja sam sve to naveo u zahtjevu javnoj bilježnici da mi se dostavi račun, ovršni prijedlog i preslika poštanske povratnice.

 

Oni tako ionako ne mogu izvršiti ovrhu po tom ovršnom prijedlogu, jer se troškovi tih "usluga" namiruju iz državnog proračuna. Meni samo treba račun, ovršni prijedlog i preslika poštanske povratnice kako bi ih dostavio Europskom sudu za ljudska prava u predmetu koji je pokrenut prethodno primanju ovršnog prijedloga a u kojemu je jedan od počinitelja povrede Konvencije ovrhovoditelj od kojega sam putem nadležnog ministarstva tražio pristup informacijama pa mi je stigao ovršni prijelog bez pravne osnove.

 

Čak i da oni mene ovrše, ja imam potpunu pravnu osnovu da provedem protuovrhu.

 

Ono što ja želim su račun, ovršni prijedlog i preslika poštanske povratnice. Ostalo mi ne igra ulogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivrkljan je napisao:

Dostavna knjiga je knjiga u koju poštanski službenik upisuje broj Vašeg identifikacijskog dokumenta i u koju se potpisujete prilikom preuzimanja preporučenih pošiljki u poštanskom uredu. Naime, ja sam tražio i dobio preslike svih stranica te dostavne knjige u kojoj se nalaze osobe s mojim imenom i prezimenom. Naime, u mom dostavnom području ima nas 3 ali ostala dvojica nisu ti koji su podizali preporučene pošiljke naslovljene na mene, nego treće neovlaštene osobe s kojima nisam u kućanstvu. Odvjetnik neovlaštene osobe mi je javio o čemu se radi i tražio da mu dam punomoć. Na moj zahtjev da mi dostavi ovršni prijedlog, nije mi ga dostavio. Ja sam mu odbio dati punomoć, s obzirom da sam mu punomoć nekoliko tjedana ranije otkazao, poštom preporučeno, s povratnicom. Ja sam sve to naveo u zahtjevu javnoj bilježnici da mi se dostavi račun, ovršni prijedlog i preslika poštanske povratnice.

 

Oni tako ionako ne mogu izvršiti ovrhu po tom ovršnom prijedlogu, jer se troškovi tih "usluga" namiruju iz državnog proračuna. Meni samo treba račun, ovršni prijedlog i preslika poštanske povratnice kako bi ih dostavio Europskom sudu za ljudska prava u predmetu koji je pokrenut prethodno primanju ovršnog prijedloga a u kojemu je jedan od počinitelja povrede Konvencije ovrhovoditelj od kojega sam putem nadležnog ministarstva tražio pristup informacijama pa mi je stigao ovršni prijelog bez pravne osnove.

 

Čak i da oni mene ovrše, ja imam potpunu pravnu osnovu da provedem protuovrhu.

 

Ono što ja želim su račun, ovršni prijedlog i preslika poštanske povratnice. Ostalo mi ne igra ulogu.

 

 

Ja vrlo dobro znam što je dostavna knjižica i o njoj sam Vam pisao u svojem postu iznad. I neznam na temelju čega ste vi uopče dobili preslike dostavne knjižice jer to nije javni dokument.

I moram priznat da što više pišete i spominjete npr. "odvjetnika neovlaštene osobe" sve mi je manje jasno što uopče želite pitati. Mislim da ste u potpunosti promašili forum na kojem ste trebali postaviti pitanje a ionako spominjete sami šta vam samo treba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam zašto mislite da sam promašio rubriku ako me zanima i nakon koliko se, otprilike, pokreće sudski postupak za takvo što.

 

Također, ovo je ovršni postupak i to, u ovom trenutku, ne pred tijelom državne uprave pa ne mogu tražiti pristup informacijama temeljen Zakona o pravu na pristup informacijama. Mene konkretno zanima kako prisiliti to što nije tijelo državne uprave da mi to isporuči. Ovo konkretno pitane sam ponovio u svakoj prethodnoj objavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ja sam uputio isključivo zahtjeve da mi se dostavi račun, ovršni prijedlog i preslika poštanske povratnice. Naveo sam kako mi je to potrebno da bi napisao prigovor. Ja ne znam koji je broj spisa. Ja ne znam koji je datum spisa. Ja ne znam na koji period se račun odnosi. Ja znam samo tko je zatražio ovrhu a to je pravna osoba koju sam prethodno teretio za povredu članka 3. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i od koje sam, neposredno prije nego što su tražili ovrhu bez pravne osnove, tražio pristup infromacijama putem odgovarajućeg ministarstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija