Jump to content

Podjela nuznog dijela izmedu brata i sestre


Elune

Preporučene objave

Zanima me kako bi se vrsila podjela nuznog dijela, situacija je slijedeca:

 

Moja mama je putem darovnog ugovora meni prepisala stan prije godinu dana.

U tom smo stanu zajedno zivjeli ja, moj brat i mama.

Brat se odselio 1980, ja sam otisla raditi u inzoemstvo 1996. Moj malodobni sin je ostao kod moje mame u tom stanu gdje je zivio od rodenja. (ja sam od tada razvedena).

 

Sa bratom nemam kontakt vec 5-6 godina, a mama i brat nisu u kontaktu vec 2 godine.

 

Moja mama je ostarila, razboljela se i prije 3 mjeseca smjestena je u dom za starije.

Ja nadoplacujem za smjestaj u dom, a moj sin i ja dijelimo racune za stan. On sada zivi sam u tom stanu.

Od kada sam otisla u inozemstvo uzdrzavala sam i mamu i sina.

 

Zanima me kako ce ici podjela nuznog dijela nakon smrti moje mame.

Mama nema nikakvih nekretnina ni pokretnina.

Ima samo nesto nakita manje vrijednosti, nekoliko prstena, lancica satova i to je sve.

 

Ono sto me zanima je:

 

1. Na temelju cega ce se vrsiti podjela nuznog djela? Da li moj brat ima ikakvo pravo traziti nuzni dio od vrijednosti tog stana koje je sada na moje ime?

 

2. Da li moj sin ima ikakvo pravo na nuzni dio s obzirom da je zivio sa njom dok nije otisla u dom, brinuo se o njoj, placao pola racuna proteklih par godina odkako je u radnom odnosu i zivio u tom stanu od rodenja?

 

3. Da li mamina sestra ima pravo traziti neki njen dio?

 

4. Stan koji mi je prepisan, mama je dobila od kompanije za koju je radila. Stan je dobila putem kredita i to se jos uvijek otplacuje svaki mjesec. U zadnjih godinu dana odkako je stan prepisan na mene, ja uredno placam svaki mjesec.

Ukoliko ce taj stan biti osnova za podjelu nuznog dijela, kako ce se ta podjela vrsiti, da li ce se uzeti u obzir iznos koji sam do sada uplacivala?

 

Ako mi netko moze malo pojasniti ili odgovoriti na ova pitanja. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imovinu ostavitelja djele nasljednici na jednake djelove .

nasljednici su djeca i bračni partner (i nužni nasljednici )

sestra nije nasljednik ako ostavitelj ima nasljednike .

unuk nije nasljednik bake kod je živ njegov roditelj majka/otac

sin ima pravo na nužni dio iz darovane imovine ,(1/4 stana )

1/2 od djela koji bi nasljedio.

na ostavinskoj navedite da kredit za stan koji Vam je darovala majka Vi otplaćujete.

 

iznos koji je majka dala za otkup stana se može djeliti kao imovina ostavitelja .

 

ali nije mi jasno zašto pokretati ostavinsku raspravu (koja košta )a majka nema vrijedne imovine .

troškove ostavinske snose nasljednici.

ako nasljeđuje majku i brat je dužan brinuti se o majci tj.plaćati dio troškova doma .

i trošak uzdržavanja roditelja treba navesti ako dođe do potraživanja nužnog djela.

račune o izdacima za stan i dom čuvati ako zatrebaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija