Jump to content

skrbništvo nad odraslim rođakom


proxi

Preporučene objave

Rođaku koji ima 65 godina je oduzeta poslovna sposobnost i centar za socijalnu skrb mu je dodijelio skrbnika budući da nema bliske obitelji. Rođak nikada nije bio sposoban raditi i nema mirovinu, ali ima određena naslijeđena sredstva u banci, živi u jednom privatnom domu u koji je specijaliziran za osobe sa mentalnim problemima.

Budući da ga ja, za razliku od dodijeljene skrbnice koja ga nikada nije posjetila, povremeno posjećujem razmišljam o tome da mu ja postanem skrbnik. Zanima me koje bi bile moje obveze kao skrbnika rođaku koji ima 65 godina, a koja prava bi imala? Kako uopće pokrenuti postupak dobivanja skrbništva nad rođakom???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obratite se czss-u nadleznom za podrucje prebivalista osobe pod skrbnistvom.

Czss ce razmotriti cinjenicu da ste se Vi javili, iako ce vj.postaviti pitanje gdje ste bili do sada ako je covjeku dodijeljen skrbnik zbog toga jer nema rodbine, a Vi se javljate kao rodbina. Isto tako, sadasnji skrbnik ga nije ni duzan posjecivati, samo je duzan brinuti o njegovoj imovini kao dobar domacin i davati izjave volje u njegovo ime te mora davati izvjesca czss-u svakih 6.mj ili cesce ako czss to od njega zatrazi. Dakle, cinjenicu da skrbnik se posjecuje sticenika ne mozete iznjeti kao otegotnu okolnost za skrbnika kao ni to sto ga Vi posjecujete, kao plus na svojoj strani.

U slucaju da sadasnji skrbnik i bude razrijesen, on se ima pravo zaliti na tu odluku.

Postoji i mogucnosti, ukoliko se Vi zelite nastaviti brinuti o rodjaku, da potpisete s njim ugovor o dozivotnim ili dosmrtnim uzdrzavanju. Ali morate znati da skrbnik nema nikakva prava na sticenikovu imovinu, osim sto se brine i raspolaze s njom ... gore navedeni eventualni ugovor isto bi potpisivao skrbnik a ne sticenik uz vjerojatne prethodne konzultacije s czss-om zbog mogucnosti da druga strana to radi samo zbog imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma puno je za objašnjavati, ali ja do prije par mjeseci nisam ni znala da taj rođak postoji. Nedavno mu je preminula sestra i sad je ostao sam, pa mi je žao da mu nitko nikad ne dođe u posjetu (ovo da mu skrbnica ne dolazi u posjetu nisam nigdje mislila koristiti kao bilo kakav minus ili plus nekome). Iskreno rečeno financijski mi je veliki trošak otići mu u posjetu (ne živi u istom mjestu gdje i ja) pa sam se nadala da ako bi preuzela skrbništvo nad njim bi mi ti troškovi bili plaćeni. Stvarno mi nije na pameti financijski se okoristiti njegovom imovinom, već samo da ti posjeti nisu meni na teret. Isto tako budući da nisam u istom mjestu kao i on ne mogu mu prečesto ići u posjetu. Zato i pitam koje su mi obveze (da vidim da li ih mogu uopće ispunjavati), a koja su mi prava (ne mogu preuzeti financijsku brigu o njemu, nisam u mogućnosti) ako bi preuzela skrbništvo nad njim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl.188.Obz-a govori da skrbnik ima pravo na naknadu za svoj rad. Visinu naknade određuje czss prema radu i zalaganju skrbnika u zastiti sticenikovih prava i dobrobiti. Pravo na naknadu za svoj rad nema skrbnik koji je sticeniku bracni ili izvanbracni drug, partner, baka ili djed, dijete, ocuh ili maceha ... Isto tako, to pravo nema ni skrbnik koji je zaposlenik czss-a ako svoje duznosti obavlja tijekom uredovnog vremena.

Isto tako, po odobrenju czss-a skrbnik ima pravo na naknadu troskova. Ti troskovi moraju biti opravdani. Dakle, Vi, u slucaju da postanete skrbnik, vj.ne bi trazili naknadu za svoj rad nego naknadu troskova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

proxi je napisao:

Ma puno je za objašnjavati, ali ja do prije par mjeseci nisam ni znala da taj rođak postoji. Nedavno mu je preminula sestra i sad je ostao sam, pa mi je žao da mu nitko nikad ne dođe u posjetu (ovo da mu skrbnica ne dolazi u posjetu nisam nigdje mislila koristiti kao bilo kakav minus ili plus nekome). Iskreno rečeno financijski mi je veliki trošak otići mu u posjetu (ne živi u istom mjestu gdje i ja) pa sam se nadala da ako bi preuzela skrbništvo nad njim bi mi ti troškovi bili plaćeni. Stvarno mi nije na pameti financijski se okoristiti njegovom imovinom, već samo da ti posjeti nisu meni na teret. Isto tako budući da nisam u istom mjestu kao i on ne mogu mu prečesto ići u posjetu. Zato i pitam koje su mi obveze (da vidim da li ih mogu uopće ispunjavati), a koja su mi prava (ne mogu preuzeti financijsku brigu o njemu, nisam u mogućnosti) ako bi preuzela skrbništvo nad njim.

 

Skrbnik brine o pravima i ineteresima štićenika, ne o njegovoj imovini (?)

akođer, nije jasno zašto biste vi preuzeli tu obvezu koja je dosta velika, o nekom za koga donedavno niste ni znali da postoji, kako sami pišete. Također, ako je imao sestru, valjda je sestra bila imenovana skrbnicom, jer je najbliži rod(?)

Da nisu u pitanju naslijeđena sredstva na računu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu u pitanju naslijeđena sredstva, jer koliko znam, skrbnik nema nikakvu prednost u nasljeđivanju i ja kao njegov najbliži rod i bez skrbništva bi imala pravo na te novce, koji usput i nisu veliki, a još kad se uzme u obzir da se iz njih financira i boravak u domu i njegov mjesečni džeparac, odjeća, obuća i sve drugo što mu je potrebno, od tih novaca neće ostati ništa. Baš zato što nemam pojma o skrbništvu raspitujem se kolike su te obveze, pa da vidim da li ih uopće mogu ispunjavati. Naravno da me zanima da ukoliko postoji mogućnost da od nekud pokrijem troškove svojih posjeta rođaku da to i iskoristim, a ne da to ide iz mog džepa, koji iskreno rečeno nije dubok. Sestra mu je bila skrbnik dok se nije razboljela, a kad se razbolila i kad joj je postalo jasno da se zbog bolesti ne može više brinuti za njega odrekla se je skrbništva. Zašto ljudi prvo traže nešto negativno u nečem što bi trebalo biti pozitivno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

snowdrop je napisao:

... Isto tako, sadasnji skrbnik ga nije ni duzan posjecivati, samo je duzan brinuti o njegovoj imovini kao dobar domacin i davati izjave volje u njegovo ime te mora davati izvjesca czss-u svakih 6.mj ili cesce ako czss to od njega zatrazi. Dakle, cinjenicu da skrbnik se posjecuje sticenika ne mozete iznjeti kao otegotnu okolnost za skrbnika kao ni to sto ga Vi posjecujete, kao plus na svojoj strani.

....

 

Postovana Snowdrop,

Da li biste bili ljubazni navesti zakonsku osnovu tvrdnje da je skrbnik duzan "samo brinuti o sticenikovoj imovini kao dobar domacin te da nije duzan sticenika posjecivati"?

 

Pitam iz razloga sto mi jedan CZSS tvrdi to isto, a drugi sasvim suprotno tj. da je zapravo svrha skrbnistva posjecivanje sticenika i puno vaznija skrbnikova duznost od brige za njegovu imovinu...?

 

Unaprijed zahvaljujem,

LP

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije duzan ali se to podrazumijeva i ovisi o slucaju i stanju sticenika.

Cl.150.st.2. Obz-a : "Punoljetnim sticenicima skrbnistvom se osigurava zastita osobnosti zbrinjavanjem, lijecenjem i osposobljavanjem za zivot i rad, te zastita imovinskih prava i interesa."

Odredbe o skrbnistvu nalaze se u Obz-u od cl.149.do cl.206.

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306171.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija