Jump to content

Mogu li graditi kuću sam???


ivanka43

Preporučene objave

Po Zakonu, samo osoba građevinske struke smije sama graditi sebi kuću.

Nije ni to tako jednostavno - građevinski dnevnik, treba angažirati i nadzornog inžinjera za nadzor statike,...

 

Sada ima dovoljno kvalitetnih majstora obrtnika bez posla, i preporučujem takvoga angažirati za gradnju grubih radova - od temelja do krova (beton, cigla i krov). Raspitati se za cijene i obavezno za preporuke (gdje je prije gradio).

 

Tko želi sam raditi, ima ionako više posla u unutarnjem uređenju (keramika, knauf), a tu te nitko i ne pita tko je radio, osim struje i plina.Stolariju, glazure i fasade ionako izvode specijalizirani majstori, i njih treba angažirati jer ispadnu na kraju i jeftiniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Zakonu o arhitektonskim i inženjerskim poslovima i djelatnostima u prostornom uređenju i gradnji

(NN 152/08 i 49/11), čl. 30.:

 

''Graditi i/ili izvoditi radove na građevini može pravna osoba, odnosno fizička osoba – obrtnik, registrirana za obavljanje djelatnosti građenja, odnosno za izvođenje pojedinih radova (u daljnjem tekstu: izvođač) koja ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom.

 

Iznimno od stavka 1. ovoga članka, investitor fizička osoba može sam graditi stambenu zgradu i pomoćne građevine čija ukupna građevinska (bruto) površina na građevnoj čestici nije veća od 400 m², ako je to za potrebe njegovoga stambenog zbrinjavanja u skladu sa Zakonom o područjima od posebne državne skrbi, odnosno u skladu sa Zakonom o obnovi.''

 

Znači, možete i sami ukoliko ste na području od posebne državne skrbi.

 

U svem ostalom slažem se sa felixxom.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

valentina369 je napisao:

Iznimno od stavka 1. ovoga članka, investitor fizička osoba može sam graditi stambenu zgradu i pomoćne građevine čija ukupna građevinska (bruto) površina na građevnoj čestici nije veća od 400 m², ako je to za potrebe njegovoga stambenog zbrinjavanja u skladu sa Zakonom o područjima od posebne državne skrbi, odnosno u skladu sa Zakonom o obnovi.''

 

Znači, možete i sami ukoliko ste na području od posebne državne skrbi.

 

U svem ostalom slažem se sa felixxom.

 

 

Zahvaljujem na dopuni/ispravku. :-)

 

Ipak, moram napomenuti da kod samogradnje na kraju bude mnogo problema, jer je za upis kuće i uporabnu dozvolu potrebna određena dokumentacija koju samograditelj ne pribavi u tijeku gradnje.

 

Osim toga, samograditelj u stvari rijetko uistinu gradi sam, nego angažira bar jednog 'majstora' , za što sada po zakonu o suzbijanju sive ekonomije može dobiti kaznu veću nego ga svi radovi koštaju.A takav majstor nikada neće proći pod 'pomoć prijatelja i rodbine'.

A treba i razmisliti što kada se netko povrijedi, nedajbože padne s krova. Ako si angažirao izvođača sa ugovorom, to je njegov djelatnik.

 

I na kraju, angažirati kvalitetnog provjerenog izvođača često ispadne jeftinije i daleko kvalitetnije nego familija i prijatelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija