Jump to content

VIP Ovrha, molim savjet što prije!


kokolac

Preporučene objave

Poštovani!

 

Za početak želim Vam se zahvaliti što svakodnevno pomažete svima nama ("malim ljudima") koji trebamo stručnu pomoć, a za to nemamo financijskih, a i drugih mogućnosti.

Moja priča, naime nije moja, već mog nevjenčanog supruga koji je dragovoljac Domovinskog rata, koji je trenutno nezaposlen (već 5 godina radi samo sezonski).

2002/2003 godine započeo je raditi u jednom obrtu kojeg vodi jedan njemački državljanin. S obzirom da je gosp. imao birokratskih problema u vezi samog obrta, zamolio je mog nevjenčanog supruga da mobitel koji je ionako namijenjen njemu uzme na svoje ime, a on kao vlasnik podmirivao bi račune. Vlasnik se odlučio na VIP, i zaista je poštovao dogovor, plaćao je račune uredno, no međutim kada je i sam obrt već lagano tonuo u propast, vlasnik nije platio zadnja 4 računa. Dakle, VIP vrši ovrhu od 2003.godine na račune mog nevjenčanog supruga, koji je u međuvremenu radio godinu i pol dana za jednu tvrtku, zatim i sezonske poslove (zimi i ljeti), a nikad nije naplatio ni jedne jedine lipe. U petak 20.04.2012. dobio je pismo od odvjetničkog ureda, opet ovrha, a trenutno je nezaposlen... Molim Vas, da više ne duljim, recite mi da li se on može pozvati na zastaru ili nešto što će pobiti ove smiješne ovrhe. U najkraćim crtama prepisati ću vam pismo koje je stiglo, pa vas molim da mi pomognete barem savjetom.

 

PRIJEDLOG ZA PROMJENU SREDSTVA OVRHE

temeljem dijela pravomoćnog i ovršnog Rješenja o ovrsi OVRV-... Općinskog suda u xxx od 02.03.2005.

 

1. Temeljem pravomoćnog i ovršnog Rješenja o ovrsi OVRV-..../04 Općinskog suda u xxx od 02.03.2005. ovršenik ovrhovoditelju duguje iznos od 1332,29 kn sa zateznim kamatama tekućim od dospijeća do isplate, do 30.06.2002. po stopi od 18%, od 01.07.2002. do 31.13.2007. po stopi od 15%, a od 1.1.2008. do isplate po stopi koja odgovara visini eskontne stope HNB-a koja je vrijedila zadnjeg dana polugodišta koje je prethodilo tekućem polugodištu, uvećane za 5 postotnih poena, i to:

-na iznos 401,91 kn od 5.9.2003. -643,11 kn od 6.10.2003.

- 255,88 kn od 5.11.2003. -31,39 kn od 5.12.2003.

-te trošak ovršnog postupka u iznosu od 417,20 kn sa zateznim kamatama od 02.03.2005.

 

2. Obzirom da je ovrha određena Rješenjem o ovrsi gornjeg broja ostala bezuspješna, a temeljem čl. 5. st.3., čl.14. i čl. 180. Ovršnog zakona, te čl. 36. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, ovrhovoditelj predlaže da naslovni sud donese sljedeće:

RJEŠENJE O OVRSI

Temeljem ovršne isprave navedene pod točkom 1. ovoga prijedloga, te radi ostvarenja tražbine iz točke 1. ovog prijedloga, zajedno s pod točkom 1. navedenim zakonskim zateznim kamatama, te radi naplate daljnjeg troška ovog ovršnog postupka.

određuje se ovrha

na svim novč. sredstvima....

 

 

I tako dalje i dalje...Molim Vas, još jednom za savjet, pomoć, moj suprug nema ništa u svom vlasništvu, osim automobila kojeg je prije 11 godina kupio na braniteljsku povlasticu, trenutno je nezaposlen, na jedinom računu u banci nema ni lipe...

 

Iskreno i od srca Vam hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad je kasno pozivati se na zastaru.

tražbina određena sudskom odlukom ili odlukom javnog bilježnika (ovrha)zastarjeva za 10 godina.

 

trebali ste kod prve ovrhe osporavati potraživanje

račun je glasio na obrt (predpostavljam)

trebali ste osporavati račun i pozvat se na promašenu pasivnu legitimaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Hvala Vam na odgovoru. Na poleđini dokumenta stoji da se ovršenik može žaliti sudu, u roku od 8 dana, ne odgađajući pritom rješenje o ovrsi.

Ja ću pokušati sa žalbom, bilo kakvom, napisati ću par suvislih rečenica. Da smo u mogućnosti, savjetovali bi se kod odvjetnika, ali financijska situacija nam to ne dopušta, pa smo prisiljeni sami sastaviti žalbu koja bi mogla zainteresirati sud.

Ja ću malo proučiti zakone i pokušati pronaći neku malu stavku na koju će se moj suprug pozvati.

 

Još jednom Vam hvala što ste u tako kratkom vremenu odgovorili na moj upit.

 

Želim Vam svako dobro!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žalba je poslana, pozvala sam se na zastaru jer je rješenje i prijedlog o ovrsi donešeno 02.03.2005., a zadnji račun je bio u 12. mjesecu 2003.

Možda krivo mislim, ali nije mi jasno kako se VIPnet nije uspio naplatiti u vrijeme kada je moj suprug bio zaposlen (na stalno), bio prijavljen na bruto plaću od 11500,00 kn. To je bilo 2006/2007 godine, a od onda je radio sezonski, i opet je bio uredno prijavljivan. VIPnet se nije naplatio iako je teretio mog supruga sa nekoliko ovrha.

A što se tiče javnog bilježnika koji donosi rješenje, mi smo dobili samo pismo od odvjetnika, kojeg smo upitali da nam ustupi dokumente (rješenje i potvrdu VIPnet-a o dugovanju), koje je on uredno odbio.

 

Eto, sretno svima!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema zastare na prijedlog za promjenu ovrhe

traže ovrhu na ukupnu imovinu.

 

ZOO

Tražbine utvrđene pred sudom ili drugim nadležnim tijelom

Članak 233.

(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

 

žalbu je trebalo uputiti na rješenje o ovrsi (2005.godine)

i to zbog promašene pasivne legitimacije ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija