Jump to content

Problem s naslijeđenim dugom - molim pomoć ili preporuku, hitno


tomitomi

Preporučene objave

Poštovani,

Molio bih Vas za savjet glede nasljeđivanja. Od majke sam naslijedio njen tekući račun (brat se odrekao) na kojem osim novca postoji i dug po kreditu.

Kredit je majka uzela za otplatu kupovine stana (stanorad),te je 2005 godine stan darovala bratu koji je taj stan odmah prodao trećoj osobi.

Iako se brat (prodavatelj) kupoprodajnim ugovorom obvezao platiti dugovanja za stan, on to nije učinio. Majka je plaćala trajnim nalogom banke rate kredita (u biti još uvijek plaća). Kada sam došao u banku zatvoriti taj račun rečeno mi je da prvo treba riješiti taj kredit na meni nepoznat način. Molim vas savjet meni najpovoljnijeg rješenja problema. Hvala!

 

P.S. Bio bih zahvalan i ako bi mi netko mogao preporučiti odvjetnika za pravni savjet u ovoj stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednik odgovara za dugove ostavitelja samo do visine nasljeđene imovine .

dakle banci ,na ime duga ostaviteljice ,ostaviti iznos na tekučem računu i pismeno obavjestiti banku da je vlasnica preminula .

banci nemoj priznati dug (potpisati papir ili usmen)

ako priznaš dug dužan si ga i vratiti.

 

na ostavinskoj raspravi si mogao tražiti nužni dio (1/4) od vrijednosti stana.

 

 

brat se i odrekao nasljedstva da nebi morao plaćati dug nastao po kreditu.(brat ti je podal,ostavio ti mrvice i problem)

stan je dobio darovnim ugovorom i zna da nema druge imovine koja bi se mogla nasljediti a da je veča od iznosa kredita

ali možda to banka i prokuži ako naplata kredita bude obustavljena.

 

Pravo nasljednika koji se odrekao nasljedstva

 

Članak 93.

 

(1) Nasljednik koji se odrekao nasljedstva ima pravo zadržati dar u mjeri u kojoj to ne sprječava da nužni nasljednik dobije punu vrijednost nužnog dijela.

 

ZAKON O NASLJEĐIVANJU

 

 

(NN 48/03)

 

Opseg nasljednikove odgovornosti za dugove

 

Članak 139.

 

(1) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove.

 

(2) Nasljednik koji se odrekao nasljedstva ne odgovara za ostaviteljeve dugove.

 

(3) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine, s time da na visinu vrijednosti naslijeđene imovine i vrijednost ostaviteljevih dugova koje je nasljednik već podmirio sud pazi samo na prigovor nasljednika.

 

(4) Kad ima više nasljednika, oni odgovaraju solidarno za ostaviteljeve dugove, i to svaki do visine vrijednosti svoga nasljednog dijela, bez obzira je li izvršena dioba nasljedstva.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija