Jump to content

Braniteljska mirovina


Maximuss_Ri

Preporučene objave

Prije svega poštovanje svima,

 

Imam pitanje vezano uz odlazak u braniteljsku mirovinu. Dakle, dragovoljac sam Domovinskog rata iz 1991. Od 1998. do 2002. godine sam se liječio od PTSP-a, a i kasnije, pa sve do dana današnjega imao sam u nepravilnim vremenskim intervalima odlaske liječniku zbog bolesti. Uz PTSP, bolujem od psorijaze i imam problema s kralježnicom. Uglavnom, moja tadašnja psihijatrica me 2002. godine doslovce tjerala da odem u mirovinu, uz objašnjenje da imam teški, kronični oblik PTSP-a kojega se dok sam živ, prema njezinim riječima, neću riješiti. Ja sam tada odbio mirovinu, smatrajući da to nije rješenje, da ću radeći svoj posao ipak pridonositi boljitku Domovine i vlastite obitelji. Usto, smatrao sam da ne bi bilo "normalno" da odem u mirovinu, kad nisam, hvala Bogu, ranjen.

Nažalost, psihičko stanje mi se nikada nije popravilo, a u ožujku ove godine sam dobio otkaz. Trenutno sam na burzi, potpuno shrvan, jer sam nakon dvadeset godina shvatio kako moj trud, znanje, školovanje, iskustvo ne igraju ama baš nikakvu ulogu. Loše sam i bojim se za sebe i više od svega vlastitu obitelj. Nisam siguran da ću moći pronaći posao, pa me zanima postoje li šanse da sada dobijem mirovinu? Na liječenju sam, doktorica preporuča bolničko liječenje, ali od toga bježim, iako sam svjestan da ću prije ili kasnije morati...

Molim upućene da mi odgovore na pitanje, ako znaju. Hvala svima i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nemate status HRVI ne možete u braniteljsku mirovinu, a za podošenje zahtjeva za utvrđivanje statusa HRVI vam je sada prekasno.

 

Međutim, ukoliko medicinski vještak u HZMO utvrdi da niste radno sposobni (ovisno o težini oboljenja, vašoj liječničkoj dokumentaciji) možete u invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i imate pravo na uvećanje mirovine kao dragovoljac u iznosu od 30%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nemate status HRVI ne možete u braniteljsku mirovinu, a za podošenje zahtjeva za utvrđivanje statusa HRVI vam je sada prekasno.

 

Međutim, ukoliko medicinski vještak u HZMO utvrdi da niste radno sposobni (ovisno o težini oboljenja, vašoj liječničkoj dokumentaciji) možete u invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i imate pravo na uvećanje mirovine kao dragovoljac u iznosu od 30%.

 

Hvala puno na ekspresnom odgovoru. Ne, nemam status HRVI. Naravno da to nema veze s Vama, ali ovaj dio "prekasno je za utvrđivanje statusa HRVI" mi je potpuno sulud. Kako to da nisam zakasnio u rat... No, dobro, nema veze. Kolika je, ako znate, invalidska mirovina uvećana za tih 30% za dragovoljački status?

 

Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija