Jump to content

Dsi 30.06.2012.


malena-08

Preporučene objave

i ja učim sa stranica ministarstva ali isto pročitam zakon,a na seminar idem tek 26 i 27,utorak i srijeda prije ispita jer su me tek pozvali. SSS i geodet,tako da mi imamo za posebni dio računanja. koliko već spremaš,ja nekih 10 dana i ostao mi je zup,zus i evropska. umirem od straha

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja se nadam da ce biti srece i da ce pitati osnovno,jer sam prije dva dana dobila rješenje da ako 30.06. ne položim državni 01.07 mi po sili zakona prestaje služba jer mi je uvjet bio položiti do 01.06,ali nisam bila pozvana na vrijeme,a primljena sam za stalno. tako da zadnja dva dana ludim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poz...učim laganini već kojih mjesec dana...više me strah ovog posebnog dijela jer koliko sam čula ponekad znaju dati i ono što nema veze s poslom kojim radiš, tak da me malo strah što se toga tiče, a ovaj opći dio mislim da nebi trebalo bit problema. Malo se mučim s EU pošto toga ima i najviše, koliko sam čula ZUP i ZUS nebi trebalo biti komplicirano osim za pravnike njih najviše to pitaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam pozvana 30.6. mene zanima dali je istina da volonteri na str. osposoblj. bez radnog odnosa nisu obavezni polagati taj ispit? Ako ne prođem kojim slučajem, dali moram na popravni ili mogu odustat? Puno hvala :)

 

koliko je meni poznato, volonteri na stručnom osposobljavanju su dužni položiti ispit, nema odustajanja, ako padneš, ideš opet. ja sam položila 16.6. (isto str. osp.) i išla sam na hzz da vidim što mi je činiti, ubrzo mi ugovor ističe i rekla mi je žena da kada ja njima dostavim kopiju svjedodžbe, da će mi vratiti bjanko zadužnicu, dakle polaganje stručnog je obaveza, ne izbor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prošla sam iz prve, komisija mi je bila odlična, ispitivačica iz posebnog dijela me nije ni jedno pitanje pitala, nego smo razgovarale o tome kako mi je na poslu, jel mislim da mi je stručno koristilo itd. (dobro sam izradila zadaću, ne znam jel to imalo veze)...

lokalna i službenički - malo stroži ispitivač, bar mi je takav dojam ostavio na prvu, ali s ozbirom da nisam znala sva pitanja što mi je postavio (iz lokalne), a prošao me, rekla bi da je zakon :D (nisam znala kako se puni gradski proračun, tražio je da mu sve nabrojim i neko pitanje vezano za gradonačelnika i stjecanje privatne imovine, nisam uopće skužila što traži od mene, niti se točno sjećam pitanja),

zup, zus i uredba - iako sam pravnica, pitanja nisu mogla biti jednostavnija, tipa tko je stranka u postupku, upravni sud, pečati i žigovi, i dovoljno je bilo reći jednu rečenicu, profa je odmah prekidala, tako da sam u tipa 5 minuta prošla 3 predmeta,

ustav i sustav državne uprave isto tako, pitanja na koja je odgovor jedna riječ... npr. može li se u Vladi ustrojiti tajništvo (DA), tko predlaže zakone, ...

europska unija - neka mlada žena je ispitivala, tako divno stvorenje odavno nisam vidjela, pomagala je, pitanja su joj bila tipa "jel možda znate, probajte se sjetiti..." dala mi je da izaberem jednu instituciju sama, pa da govorim nešto o njoj, ostala 2 pitanja su bila ulazak RH u EU i pravo EU (samo da ugovore nabrojim)... uglavnom sva pitanja su sa foruma (zato ih i nisam pisala posebno).

Ispit je počeo u 8:30, bila sam gotova u 13 sati, ali s tim da sam uru vremena čekala ispitivačicu iz posebnog dijela, nije nam tajnica dala da idemo polagat druge predmete dok ona ne dođe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I meni je lakše sad kad sam ovo pročitala, stvarno ne zvuči kao strah i trepet tamo, hm.. Moja mentorica mi je bila govorila još u ožujku da sam trebala počet učit jer je jako teško i neću stić, pa mi je sad ovo pravo olakšanje :) Da bar dobijem tako super komisiju kao ti :)

Držimo fige, i pozz svima koji polažu slj. subotu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudeki dali ko zna odg. na ova pitanja tiče se EU: Kojim je ugovorom uređena sloboda kretanja ljudi? Razlika između pretpristupnih programa i programa zajednice?

 

Sloboda kretanja osoba – premda je odredbe o slobodnom kretanju radnika sadržavao još Ugovor o osnivanju Europske ekonomske zajednice iz 1957. g. svi državljani EU mogu se slobodno kretati i živjeti na čitavom teritoriju EU tek od 1993. g. tj. od uspostave unutarnjeg tržišta. (onda vjerojatno ugovor iz Maastrichta)

 

pretpristupni programi su programi usmjereni na pružanje financijske i tehničke pomoći zemljama kandidatkinjama u procesu priprema za punopravno članstvo. Programi Zajednice predstavljaju integrirani niz aktivnosti koje usvaja Europska zajednica ili Unija u svrhu promicanja suradnje između država članica u različitim područjima povezanim sa zajedničkim politikama Europske zajednice.

 

ne znam kako vama, ali ja više ne znam ni što sam znala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dal je netko dobio termin 29.06.? Cudno mi je jer je petak popodne....polazem popravni ustav i sustav za visu strucnu spremu.. dal je dovoljno naucit sustav po pitanjima iz str ministarstva po sss?.ustav je ok,al mi sustav nikako ne ide. Kakvi su sad ispitivaci iz ustava i sustava,jer meni je bila koma i rusila nas nekoliko.. helpajteee pls..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Haj ljudi evo položen dsi 30.6. Osiječaj nakon prolaska je neprocijenjiv.. Posebni dio javna nabava:

1. Koji su postupci javne nabave?

2. Razlika otvorenog i ograničenog postupka?

Pišeš sve iz zakona i to je to.. Usmeni dio je bio tipa razgovor što radiš, gdje radiš i par općenitih pitanja o javnoj nabavi, i bitno joj je ako ti da zakon da i ako ne znaš odgovor odprilike znaš gdje se to u zakonu nalazi..

Prvo sam odgovarala ZUP I ZUS I UREDSKO (pisat cu pitanja i svoja i od kolega sto se sjetim):

1. Nabrojati barem tri nacela zupa i objasniti koji ti kaze.

2. Pitala me koja tijela moraju postupati po zupu?

3. Tko stranka u upravnom postupku?

4. Rokovi? za donosenje rjesenja i zalbe?

5. Dijelovi rjesenja i djelovi zalbe?

ZUS:

1. Koji sudovi rjesavanju o upravnom sporu?

2. Sadrzaj tuzbe?

UREDSKO:

1 Prijemni stambilj?

2. Razvrstavanje i rasporedjivanje pismena?

3. Tko je ovlasten za izradu pecata i zigova i po kojem ministarstvu?

4. Razlika pecata i ziga?

5. Kako se placaju pristojbe?

6. Tko je oslobodjen placanja pristojbi?

Bila nam je neka teta koja izgleda strogo ali nije, kratke i jasne odgovore trazi jos te potakne i navede na odgovor.. Uglavnom bilo je lagano.

Poslije smo isli na USTAV I SUSTAV DRZAVNE UPRAVE

USTAV:

1. Hrvatski sabor, Vlada i predsjednik? Bili smo nas troje unutra i svtko je dobio jedno za objasniti sve sto zna o tome...

SUSTAV:

1.Koji su poslovi drzavne uprave?

2. Tko donosi provedbene propise?

3. Tijela drzavne uprave?

Uglavnom bilo je toliko lagano da smo umirali od smijeha, teta je bila odlicna, postavi ti pitanje i meltene sama odgovori na njega, ti samo pocnes, da vidi da nesto znas...

JLPRS I SLUZBENICKI:

SLUZBENICKI:

1.Opci uvjeti za prijem u drzavnu sluzbu?

2. Nacin popunjavanja radnih mjesta?

3. Zapreke za prijem u drzavnu sluzbu?

4. Postupak prijema u drzavnu sluzbu?

5. Duznost izvrsavanja naloga i odbijanja naloga?

6. Probni rad?

7. Sto se dogadja s sluzbenikom koji ispuni uvjete probnog rada ali ne polozi drzavni strucni ispit?

8. Drzavna sluzba na odredjeno vrijeme?

9. Premjestaj?

10. Tijela za vodjenje postupka zbog povrede sluzbene duznosti?

11. Udaljenje iz sluzbe?

12. Sto se postize kolektivnim ugovorom i tko ga donosi?

JLPRS:

1. Jedinice lokalne i podrucne samouprave?

2. Sto je opcina, grad a sto zupanija?

3. Sto se uredjuje statutom?

4. Samoupravni djelokrug grada i zupanije? Sto je s velikim gradovima?

5. Mjesni odbor?

6. Predstavnicko tijelo JLPRS?

7. Izvrsno tijelo?

8. Kako se bira vijece mjesnih odbora i gradsko vijece te gradonacelnik, nacelnik i zupan?

9. Opci akti JLPRS?

10. Povjerenici Vlade? Kada i zasto se imenuje?

Uglavnom meni je ovo bilo najteze jer nas je iz svakog dijela pitala po tri pitanja minimalno koje si morala znat odgovorit ili te jos propitkivala, bila je dosta stroga ali nas je troje sve pustila.

EU:

1. Prvi ugovori (rimski i pariski)?

2. Tri kriterija za clanstvo (kopenhagen i madrid)?

3. Institucije i objasniti koju odaberes?

4. Sto je slijedilo u RH nakon Ugovora o pristupanju?

5. Valovi prosirenja?

6. Predpristupni programi?

7. Jedinstveno trziste?

8. Schengen?

9. Pregovori o pristupanju?

Picas sve sto znas, osnovno...

Eto ljudi nadam se da sam pomogla, tko nauči i zna barem nešto prolazi, ali moraš znati!! Ne smiješ šutiti ili ne odgovoriti.. Puno sreće svima.... :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da i ja pomognem budućim naraštajima :D

 

ustav-sustav

- zašto se bira predsjednik/koje ovlasti

- pučki pravobranitelj/u kom slučaju bi se vi obratili njemu

- međunarodni ugovori

- tijela državne uprave

- neposredno provođenje propisa

- pravilnik o unutarnjem redu i ko ga donosi

 

službenički-lokalna

- koja je kazna za lake povrede (ne mogu se sjetit dalje :D)

- što radi predstavničko tijelo

 

zup/zus i uredsko (po 4 pitanja iz svakog)

- što je pismeno

- što je rokovnik

- kad se plaća pristojba

- tko rješava u upravnom postupku a tko u sporu

- što je žalba

- pečat

 

eu

- vijeće eu

- potencijalni kandidati i zemlje kandidatkinje

- kriteriji za članstvo

 

 

puno sreće svima, treba naučit ali stvarno ne "pilaju" sa glupostima već najbitnije... ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz svima :)

Ukratko, ispit je položen, pitaju osnovne stvari, koje se vrte po forumu, pomognu ako se ne možeš sjetit, od svih koji su samnom odgovorali (po troje u sobi) su prošli, osim jednog dečka koji stvarno nije znao.. Eto, sretno svima koji idu u subotu :) :)

p.s. posebni dio usmeni, nije me apsolutno ništa pitala o zakonima, samo ovako općenito šta radim i to je to :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija