Jump to content

Kupovina stana - bez izvršene ostavinske rasprave


moljac2

Preporučene objave

Pozdrav,

 

molio bih jednu informaciju.

Ponuđen mi je stan koji nema čiste papire. Dva su vlasnika (osoba A i B), od kojih je jedan pokojni i nije provedena ostavinska rasprava. Nasljednika su 3, od kojih je jedan postojeći suvlasnik stana (Osoba B).

 

Od druga dva nasljednika (Osobe C i D), osoba C se odriče prava nasljeđivanja u korist trenutnog suvlasnika (B), dok osoba D traži naknadnu za odricanje u korist osobe B.

 

Koja je pravna procedura u ovom slučaju? kome se nose ove ovjerene izjave o odricanju u korist osobe B?

 

Osim toga, stan je opterećen kreditom.

 

Cijena je zbilja povoljna, pa me zanima može li se ova zavrzlama riješiti i kako? Koji je postupak u ovom slučaju?

 

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, donekle se slažem.

 

Stan je za kompletno renoviranje, ali je i cijena jako dobra. Lokacija također je OK.

Gledajući cijenu po m2 i novac koji bi se uložio za renoviranje, cijena stana u konačnici (sa svim troškovima) bi bila oko 10% manja od onog sto se trazi za slicnu zgradu/lokaciju.

 

neotplaćeni dio kredita je 50% vrijenodnosti stana

osoba D trazi ~7% iznosa vrijednosti stana

 

mislio sam ici s predugovorom i deponiranjem 7% za osobu D kod javnog bilježnika, koja novac dobije po sredjivanju ostavine i upisom osobe B kao jedine vlasnice.

Onda se ide u isplatu kredita i isplatu ostatka novaca osobi B.

 

ima li netko iskustva s time? kako ide takva procedura?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tko je konkretno ponudio stan? pretpostavljam b. koji je odnos (rodbinski) a,b,c i d? koliko koji udio ima?

cijena stana u konačnici 10% manja? više ćeš dobiti ako kupiš sličan stan za 2 godine.

premalena razlika.

ja bih kupio ovako: od b bih kupio udio u vlasništvu (vlasnički udio), gruntovno prenio uz požurnicu, a kad ovi ostali srede papire, nakon ostavinske, od njih tj od b. naravno, b ne bih dao površinom adekvatan udio novaca u početku, nego bitno manje, pa neka on ganja papire. kad ih izganja, cijena sumarno može biti tolika koliko je bila početna. samo tako. ako se stvari zakompliciraju (a čest je slučaj!), uvijek ostaje civilna dioba koja će potrajati, ali ćeš čekanje barem naplatiti nižom cijenom ponuđenoj b.

ne znaš kakve se stvari dogode na ostavinskoj... been there, done that!

nek ovaj koji se odriče ne ode na ostavinsku 2 puta pa mu zakonom pripadne što mu treba pripasti, pravi se tulav, pa se predomisli, pojavi se neko deseti na ostavinskoj na koga se nije računalo i ima oporuku, a joooj!

sličnu stvar imao...

za odricanje možeš samo kod bilježnika dobiti ovjerenu (ili na sud, no to komplicira stvar) od c i d izjavu pa s tim na ostavinskoj se pojaviti iako nepozvan, no sve je ok ako su ljudi barem malo pošteni, to ide bez problema. trebao bi sa b otići kod jb koji će voditi ostavinsku.

bit će da je svježa stvar, tj da je a umro prije manje od 4 mjeseca.

pazi kako izjavu sastavljaš, jer je jb ne mora uvažiti.

dalje, stvar hipoteke. jel fiducij, klasični teret, što je?

pogledaj ugovor o hipoteci (tko je dao kredit, banka ili privatno?), to je jako važno. ako je klasični teret ©, ok je sve, ako je fiducij, komplicira se stvar do besvjesti, jer sljednici nisu punopravni pa se mora ovrha napraviti, no vrlo vjerojatno nije tako.

ide to sve bez problema uglavnom. ne želim te strašiti, no čovjek uvijek gleda najgoru stranu kada ulazi u nešto.

 

hehe... ima još:

ako ti se stvarno da zezati i skidati cijenu, porazgovaraj sa vjerovnikom (ako je privatno), a ako je banka, pismo namjere uputi. probaj prebiti dug. sve se može. u najgorem neka se odreknu kamata ako ih ima uopće. sve što je ljudsko, nije strano. savjetujem da barem jednim dijelom uđeš u kolač kupnjom pa rovari kako znaš. naravno, to sve ti se isplati ako je suma veća.

jedna jako bitna stvar: posjed!!!!!

tko je u posjedu? b? onda ok. jesu li a i d suposjednici? specificiraj to ugovorom da ti predaje u posjed suvlasništvo.

velim, ako ima barem malo poštenja, sve će biti ok. ja nisam imao sreće pa sam osijedio dok sam izgonjao stvar nadmudrujući se sa prodavačima i njihovim odvjetnicima.

zbog toga doktorirao na nasljednom pravu, proučio ZOV, ZOO...

ipak, malo si dao prešture informacije.

hehe kad već pišem... gdje je nekretnina? imaš pravo i temelj za buniti se za manji porez na prijenos, ali ipak nije odgovor na tvoje pitanje.

uređeno: od Jethro
nadopuna3
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija