Jump to content

Hitno molim savjet,ovrha


:)

Preporučene objave

Postovanje,

Imam pitanje u vezi ovrhe nekretnine i zastare duga.

1998.godine uzet je kredit u jednoj Štedno kreditnoj zadruzi,na rok otplate od 2 godine s glavnicom i kamatama,uz fiducij na nekretninu-stan-.Kredit nije vracen u zadanom roku i pokrece se 2001.g.ovrha koja je odgođena.U međuvremenu Šk zadruga propada (govorim vam kako je meni ispričano,a sama neznam ništa o tim pojmovima,pa se ispričavam ako se krivo izrazim).

U međuvremenu osobi koja je ulagala štednjom u toj zadruzi,kad je ista propala,dodijeljeno pravo potraživanja nekretnine za naknadu,što ona i čini.

Dug je sad nakon toliko godina izračunat 20 000 eura.Krajem 4.mjeseca ove 2012.g. stiže rješenje o ovrsi,koja je opet odgođena do početka devetog mjeseca.Vrijednost stana nije nikad službeno sudski procjenjena(,a krece se oko 40 -50 000 eura - duplo od duga.

Da li je ovdje postoji mogućnost zastare ili da li postoji mogućnost tuzbe (ovršenika )za naknadu materijalne štete od strane ovrhovoditelja, ukoliko dođe do ovrhe.

Ukoliko postoji bilo koja mogućnost,bila bih vam zaista zahvalna da mi navedete članke zakona kojima se to dokazuje.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema zastare duga osiguranog fiducijom ili hipotekom.

zastra je nastupila za kamate .

iz nekretnine koja je opterečena hipotekom ili nemou se nalatiti kamate koje su zastarile .

da bi se spriječila ovrha na nekretnini

možda je najbolje u sud (sudski polog )uplatiti svotu navedenu za koju je nekretnina opterećena .

o sudskom pologu obavjestiti hipotekarnog ili fiducijskog vjerovnika.

dug se mora platiti .

stan se može prodati za 2/3 vrijednosti i manje

iz iznosa se namiruje dug (bez kamata,a može i sa kamatama ako dužnik ne osporava toliki i takav dug),trošak postupka a ostatak (ako ga bude ?)uplaćuje se vlasniku nekretnine.

Kad je dug osiguran hipotekom

Članak 97.

(1) Kad je prilikom otuđenja neke nekretnine na kojoj postoji hipoteka ugovoreno između pribavitelja i otuđitelja da će pribavitelj preuzeti dug prema hipotekarnom vjerovniku, smatra se da je hipotekarni vjerovnik dao pristanak na ugovor o preuzimanju duga, ako ga, na pisani poziv otuđitelja, nije odbio u roku od tri mjeseca od primitka poziva.

(2) U pisanom pozivu vjerovniku se mora skrenuti pozornost na ovu posljedicu, inače će se smatrati kao da poziv nije upućen.

možda bi bilo dobro stan prodati.

kupac preuzima dug za hioteku (fiduciju) ali ne i kamate

osim ako je tako ugovoreno.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala bovu, zasad,radi se o velikim ciframa,to je bio ne tolki dug tada,a sad ajme.

Ja isto ne razumijem zasto taj dug tolike godine nije placen i smatram to krajnje neodgovornim( ne radi se o meni),ali tolike kamate......

Tvoj savjet za uplatu duga u sudski polog -bez tih kamata, kak to ide,odnosno postoji li naziv za to,ili dođeš tam i uplatiš- uplatnicom ili kak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I jos jedno pitanje,koji je rok za zastaru tih kamata, 3,5,10g.???da li je isti za stari i novi zakon,proslo je sigurno vise od deset godina.trazim sama po zakonima na netu,al naravno nist ne kuzim jer nisam te struke.ako mi mozete jos to odgovoriti,hvala.

P.s.dogovoren je termin kod odvjetnika,al htjela bi imati bar osnovne informacije prije razgovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija