Jump to content

Zar na ulicu???


Senco48

Preporučene objave

Poštovani forumaši !

Lijepo Vas molim za Vaše cijenjeno mišljenje i pomoć u slijedećem slučaju,u naprijed se ispričavam na poduljem postu, ali sažetije nisam mogao.

 

Prema zakonu o prodaji stanova moja sad pokojna majka kao nosioc ( od 1957.g.) stanarskog prava pokreće 1991.g otkup. stana od poduzeća XXXXX. Poduzeće ne osporava prodaju stana i spremno je na sklapanje ugovora ali samo na stan bez pripadnog dijela zajedničkog tavanskog prostora za koji je pravo građenja odnosno prenamjenu tavana u stan ustupila ondašnjem svojem radniku ( uz novčanu naknadu ). U to doba bio je u tijeku ali ne i dovršeni upravni postupak za prenamjenu tavana u stan.

Moja majka se protivi takvoj prodaji stana bez pripadajućeg dijela tavana i podiže tužbu na Općinskom sudu protiv poduzeća XXXXX. Sud 1994.g. donosi prvostupanjsku presudu u korist moje majke koja zamjenjuje ugovor o kupoprodaji stana u kojem je uključen i pripadni dio tavanskog prostora. Na temelju te pravomočne presude moja majka se u Knjizi položenih ugovora upisuje kao vlasnik stana. Na tu odluku se poduzeće XXXXX žali. Drugostupanski sud 1995. tu žalbu odbija kao neosnovanu i potvrđuje prvostupanjsku presudu u korist moje majke.

Tuženi poduzeće XXXXX 1995.g. ulaže reviziju protiv presuda. U reviziji se istiće da stan kao predmet prodaje nije sporan već samo tavanski prostor.

Vrhovni sud RH prihvaća reviziju tuženika svojim rješenjem 2002.g. i istim ukida prvostupanjsko i drugostupanjsko rješenje i predmet vraća prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje.

Na žalost u 2004.g. moja majka je preminula.

Nakon smrti moje majke održana je ostavinska rasparava po kojoj sam ja kao sin proglašen jedinim zakonskim nasljednikom. Po rješenju po ostavninskoj raspravi upisan sam kao vlasnik predmetnog stana u Z.K.

Dopisom Općinskog suda 2007.g. mene kao nasljednika pita se da li želim ostati kod tužbenog zahtjeva moje pokojne majke ili isti povući. Obavještavam sud da ostajem kod istog i isti preuzimam.

Rješenjem Općinskog suda 2008.g. obustavlja se daljnji postupak jer je tužiteljica preminula i da se tu radi o pravu koje ne prelazi na nasljadnike ( stanarsko pravo )

Na to rješenje ja podnosim žalbu s obrazloženjem da se u ovom predmetu ne radi o pravu koje ne prelazi na nasljednike već o vlasničkoj parnici na otkup stana., a ne o pravu koje više ne postoji.

Ta žalba je 2010.g. od Županijskog suda je odbijena kao neosnovana i postupak je obustavljen.

Sada u 2012.g. tuženi poduzeće XXXXX prijeti mi da će nakon ovakve obustave postupka pokrenuti brisovnu tužbu kod Zemljišnog suda i izbacti me iz stana, jer sam prema navodima tuženika izgubio parnicu.

 

E sada glavno pitanje za koje Vas lijepo molim odgovor :

Kada dođe kao u ovom slučaju do obustave parnice na kojem nivou ostaju moja prava vlasništva, s obzirom na prijašnje prvo i dugostupanjske odluke po kojima je uknjiženo pravo vlasništva u Z.K u moju korist.

 

Naime užasno me strah da sada ja i moja supruga ( oboje 64. godine ) , moj sin , snaha i unuk od 20 mjeseci nakon 56 godina uživanja i posjedovanja stana završimo na ulici !

S poštovanjem svima na mišljenju i savjetima !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,necu puno duljit u svezi prednih tuzbi te okolnosti koje su vezane za iste postupke.Pravo na brisovnu tuzbu ima samo knjizni vlasnik koji je povrijedjen nevaljalom ili neistinitom uknjizbom neke druge osobe , prava(vlasnistva,sluznosti,predbiljezbi,zaloga itd)Zemljisno knjizno pravo je decidno jasno u svezi toga"AKO JE NEKO POVRIJEDJEN U SVOM KNJIZNOM PRAVU NEVALJALIM ILI NEISTINITIM UPISOM,ON TO SVOJE PRAVO MOZE STITITI PUTEM BRISOVNE TUZBE"Da bi neko podnijeo takvu tuzbu mora biti AKTIVNO LEGITIMIRAN,a aktivno je legitimiran samo knjizni vlasnik kojeg vrijedja neistinit ili nevaljal upis,pored knjiznog vlasnika aktivnu legitimaciju imaju i univerzalni sukcesori(zakonski nasljednici).Vasa pokojna majka je uknjizila svoje pravo vlasnistva na valjanom pravnom poslu(ugovoru) i tu nema dvojbe da je njena uknjizba nevaljala i neistinita,pa tako nemoze nikog ni vrijedjat,pa sve da je i nevaljala uknjizba,prekluzivni rok za podizanje brisovne tuzbe je 3 god od dostave rjesenja o uknjizbi,te nakon toga dolazi do apsolutne zastare(prekluzije)Vi kao pravni sljednik svoje majke ste stekli pravo vlasnistva samom njenom smrcu a sto je sud rjesenjem o nasljedjivanju uknjizio.Moje subjektivno misljenje je da nemate razloga za brigu.S postovanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija