Jump to content

Neovlasteno snimanje razgovora,prijetnje,nasilje


Morris Hamidovic

Preporučene objave

Poštovani, imam jedno pitanje, jeli čovijek može upotrebiti slike razgovora sa facebooka na policiji, iako ja ni moj drug nismo znali da je snimio taj razgovor. Inaće još nam je lupio šamar zbog tog razgovora, te nas je optužio da samo ukrali LCD televizor i prijetio nam je na razne načine. A prijatelj je radio kod njega u kafiću 3 mjeseca neprijavljen i sada mu neće dati plaću. Što ućiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, imam jedno pitanje, jeli čovijek može upotrebiti slike razgovora sa facebooka na policiji, iako ja ni moj drug nismo znali da je snimio taj razgovor.

 

Misliš, "sreenshotove" vašeg "zida"? Ako publicirate svoje razgovore na - doslovno - plotu, nije nitko učinio ništa krivo zato što ih pročitao, pa i poslikao. Facebook, naime, nudi više nego dovoljno mehanizama za osiguravanje privatnosti konverzacije, a i sama svrha objava na "zidu" je namijenjena javnom dijeljenju statusa. To je kao da se dovikujete na glas na gradskom trgu, a netko vas snimi.

 

Drugi je par rukava hoće li to moći poslužiti kao inkriminirajući dokaz pred sudom.

 

Inaće još nam je lupio šamar zbog tog razgovora, te nas je optužio da samo ukrali LCD televizor i prijetio nam je na razne načine.

 

Ako stvarno smatrate da su te prijetnje bile ozbiljne, s namjerom da se i ispune, svakako da se možete obratiti policiji. Sad, ono za šamar, ja ne znam što bih rekao - možda vam odgovori neki pravnik, koji ima iskustva s takvim tužbama.

 

A prijatelj je radio kod njega u kafiću 3 mjeseca neprijavljen i sada mu neće dati plaću. Što ućiniti?

 

Rad na crno i problemi vezani s time.... Pretpostavljam da ima već odgovora na to pitanje u prikladnom forumu. Možda bi najbolje bilo da otvorite posebnu temu za to u prikladnom podforumu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Misliš, "sreenshotove" vašeg "zida"? Ako publicirate svoje razgovore na - doslovno - plotu, nije nitko učinio ništa krivo zato što ih pročitao, pa i poslikao. Facebook, naime, nudi više nego dovoljno mehanizama za osiguravanje privatnosti konverzacije, a i sama svrha objava na "zidu" je namijenjena javnom dijeljenju statusa. To je kao da se dovikujete na glas na gradskom trgu, a netko vas snimi.

 

Drugi je par rukava hoće li to moći poslužiti kao inkriminirajući dokaz pred sudom.

 

 

 

Ako stvarno smatrate da su te prijetnje bile ozbiljne, s namjerom da se i ispune, svakako da se možete obratiti policiji. Sad, ono za šamar, ja ne znam što bih rekao - možda vam odgovori neki pravnik, koji ima iskustva s takvim tužbama.

 

 

 

Rad na crno i problemi vezani s time.... Pretpostavljam da ima već odgovora na to pitanje u prikladnom forumu. Možda bi najbolje bilo da otvorite posebnu temu za to u prikladnom podforumu?

 

on nije snimio screenshotove poruka na zidu

, već preko nekog programa gledao naše dopisivanje u inboxu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz napomenu da ja nisam odvjetnik, te da čak i manji detalj (koji nije spomenut) možda može baciti sasvim drugačije svijetlo na cijelu stvar:

 

Ako je netko došao do podataka iz mjesta na kojem se ti podaci čuvaju kao privatni - pogotovo ako je pri tome trebao "provaliti" kakvu zaštitu od pristupa - onda bi (pazi: koliko sam ja shvatio!) policija mogla te materijale upotrijebiti za svoju daljnju istragu, ali ti konkretni materijali ne bi smjeli proći kao dokaz na sudu (već neki drugi koje bi policija legalno prikupila tijekom istrage). S druge strane, policija bi trebala po službenoj dužnosti istovremeno s primitkom tog ilegalno nabavljenog materijala pokrenuti i postupak protiv snimatelja istog zbog prisluškivanja, a ako je taj morao i "provaliti" neki računalni sustav da dođe do istih podataka, onda i za tu "provalu" (tzv. "hakiranje" - ovdje nije bitno što je možda bilo trivijalno lagano nešto provaliti). Ovdje ne mora biti nužno da je onaj koji daje materijal policiji isti koji ga je ilegalno i nabavio.

 

Imaj na umu da je ovo moje laičko mišljenje - kako sam saznao malo čitajući po forumima slične teme, a tebi neka posluži kao neka osnova za daljnje istraživanje.

 

Ako ste ozbiljno zabrinuti oko bilo čega, ne bi vam bilo na odmet posavjetovati se s odvjetnikom koji je upoznat s radom policije u praksi, jer i detalji ovdje mogu igrati ulogu kako na pravnu stvar, tako i na to što će policija stvarno napraviti.

 

Nadam se da ćeš dobiti još neki, upućeniji odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija