Jump to content

nasljedstvo - gdje krenuti?


trodat

Preporučene objave

Moji, već 30 god. pokojini roditelji, uzdržavali su ženu koja je također pokojna više od 40-ak god. Ona nije imala nasljednika, a ja nemam nikakav ugovor o uzdržavanju niti išta slično - samo svjedoke!

Nakon provjere u gruntovni vidjela sam da se zemlja još uvijek vodi na toj ženi koju su moji roditelji i sahranili.

Zanima me dali imam pravo na to nasljedstvo, kako ga ostvariti i u koju se instituciju najprije obratiti?

Svaka informacija je dobro došla!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravnik pa mi ovo baš i nije jasno :(

 

Šta to znači, da tu zemlju moram djeliti s općinom ili da je sva zemlja u vlasništvu općine?

 

 

Članak 6.Zakona o nasljedjivanju

Smrću ostavitelja koji nema nasljednika ostavina prelazi na općinu, odnosno grad određene ovim Zakonom, koji time dobivaju jednak položaj kao da su ostaviteljevi nasljednici, čega se oni ne mogu odreći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vašeg opisa proizlazi da se ovdje uopće ne radi o vašem nasljedstvu. Očigledno niste ni zakonski ni oporučni nasljednik te žene, a da biste tu imovinu naslijedili kao nasljednik svojih roditelja prvo bi trebalo dokazati da su ju oni na neki način stekli, a čini mi se da to ne možete.

 

Samim činom izdržavanja, bez odgovarajućih strogo formalnih ugovora, ne stječe se automatski pravo na imovinu uzdržavanoga.

 

Čini mi se da bi jedino dolazilo u obzir stjecanje dosjelošću, ali moje je osobno mišljenje da ni za to nemate uvjete. Ipak, posavjetujte se s odvjetnikom u tom smislu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hoću, hvala!

 

 

Iz vašeg opisa proizlazi da se ovdje uopće ne radi o vašem nasljedstvu. Očigledno niste ni zakonski ni oporučni nasljednik te žene, a da biste tu imovinu naslijedili kao nasljednik svojih roditelja prvo bi trebalo dokazati da su ju oni na neki način stekli, a čini mi se da to ne možete.

 

Samim činom izdržavanja, bez odgovarajućih strogo formalnih ugovora, ne stječe se automatski pravo na imovinu uzdržavanoga.

 

Čini mi se da bi jedino dolazilo u obzir stjecanje dosjelošću, ali moje je osobno mišljenje da ni za to nemate uvjete. Ipak, posavjetujte se s odvjetnikom u tom smislu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija