Jump to content

Izračun plaće


crni_leptir

Preporučene objave

Pozdrav svima. Imam pitanje vezano za izračun plaće. Naime počeo sam raditi na novom radnom mjestu i dobio sam svoj prvi izračun plaće. Kad sam vidio neto iznos malo za reći da sam se zaprepastio. Uz dugo proučavanje i traženje različitih izračuna ustanovio sam da mi nije uračunat osobni dohodak od 2200 kn (nekad 1800) te mi je porez računat na osnovicu od izračuna plaće nakon što se odbiju I. i II. stup mirovinskom. E sad, na svim prijašnjim radnim mjestima mi je računat taj dio od 1800 odnosno 2200 kn pa me sad zanima imam li pravo na to ili nemam te imam li se osnove žaliti poslodavcu. Inače ne znam je li bitno, ali samac sam, ne uzdržavam nikoga i mjesto u kojem živim ima prirez od 10 %. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zanima me jel' me poslodavac slučajno ili namjerno (što ne vjerujem jer je državna firma) oštetio u iznosu plaće. Evo konkretno brojeva:

Bruto 5.905 kn. Nakon 2 stupa mirovniskog u zajedničkom iznosu od 1181,16 kn ostaje 4724, 66 kn. (do ovog djela sve jasno i korektno)

E sad ja mislim da bi se ovdje trebao odbiti osobni odbitak koji min. iznosi 2200 kn od 1.ožujka 2012., a za osobe koje žive na području posebne države skrbi 2. kategorije (u mom slučaju) iznosi 3200 kn i tek se na to računa porez na dohod. No koliko vidim u obračunu svoje plaće meni je računat porez na dohod na iznos u 4724, 66 kn bez umanjenja za osobni odbitak te je obračunat po stopi od 25 % u visini od 631, 16 kn i po stopi od 12 % u visini od 264, 00 kn te mi je na porez ukupno umanjena plaća za 895, 16 kn. Mene samo zanima jel' to moguće jer koliko sam shvatio svima rezidentima u RH se odbija osobni odbitak i na to ide porez. Pitanje je jesam li u pravu ili nisam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zanima me jel' me poslodavac slučajno ili namjerno (što ne vjerujem jer je državna firma) oštetio u iznosu plaće. Evo konkretno brojeva:

Bruto 5.905 kn. Nakon 2 stupa mirovniskog u zajedničkom iznosu od 1181,16 kn ostaje 4724, 66 kn. (do ovog djela sve jasno i korektno)

E sad ja mislim da bi se ovdje trebao odbiti osobni odbitak koji min. iznosi 2200 kn od 1.ožujka 2012., a za osobe koje žive na području posebne države skrbi 2. kategorije (u mom slučaju) iznosi 3200 kn i tek se na to računa porez na dohod. No koliko vidim u obračunu svoje plaće meni je računat porez na dohod na iznos u 4724, 66 kn bez umanjenja za osobni odbitak te je obračunat po stopi od 25 % u visini od 631, 16 kn i po stopi od 12 % u visini od 264, 00 kn te mi je na porez ukupno umanjena plaća za 895, 16 kn. Mene samo zanima jel' to moguće jer koliko sam shvatio svima rezidentima u RH se odbija osobni odbitak i na to ide porez. Pitanje je jesam li u pravu ili nisam?

 

 

Definitivno su nešto krivo izračunali. Kad biste imali odbitak samo 2.200 (a ne 3.200) porezna osnovica bi vam bila 2.524,00 a porez ukupno 345,00. Ovaj obračun je okvirni bez lipa.

Svakako odite u računovodstvo svojeg poslodavca i tražite ispravan obračun i isplatu plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija