Jump to content

Zašto mi se ne izračunava mirovina po zakonu o braniteljima


vm-1954

Preporučene objave

2. PRAVA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA

 

Pravo na starosnu mirovinu

 

Članak 13.

 

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ostvaruje pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

 

Članak 14.

 

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

(2) Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

 

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

<<<Tako piše u Zakonu o braniteljima, kada sam pitao na HZMO za izračun prijevremene starosne mirovine, 60g. života, 38 g. mirovinskog staža, status dragovoljca, rečeno mi je da nemam pravo na taj dodatak mirovini, kao da mi je izračun povoljniji nego kada bi mi se primjenio zakon o braniteljima, i sada mi nije jasno zašto onda u Zakonu o braniteljima jasno piše da se taj članak 14. dodaje na mirovinu određenu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju.Molim može li mi to netko točno razjasniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne obračunali su mi 60 g, i 38 g.staža, zanima me ovaj 3 stavak člana 14, citiram

 

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija