Jump to content

invalidska mirovina hrvi-a


misek123

Preporučene objave

Imam 44 godine. Djelatnik sam MUP-a od 15.11.1990 godine.

Dana 26.04.1994. godine ranjen sam usljed eksplozije specijalnog upaljača. Drugostupanjska lječnička komisija mi je 20.10.1997. godine utvrdila 30 % tjelesno rvi za stalno.

 

Imam status hrvatskog branitelja i dragovoljca domovinskog rata, a sadašnje osobno zvanje mi je viši policijski narednik.

 

Molim vas da mi odgovorite koje korake da poduzmem, kome da se obratim i koja mi je dokumentacija potrebna da ostvarim mirovinu rvi.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam 44 godine. Djelatnik sam MUP-a od 15.11.1990 godine.

Dana 26.04.1994. godine ranjen sam usljed eksplozije specijalnog upaljača. Drugostupanjska lječnička komisija mi je 20.10.1997. godine utvrdila 30 % tjelesno rvi za stalno.

 

Imam status hrvatskog branitelja i dragovoljca domovinskog rata, a sadašnje osobno zvanje mi je viši policijski narednik.

 

Molim vas da mi odgovorite koje korake da poduzmem, kome da se obratim i koja mi je dokumentacija potrebna da ostvarim mirovinu rvi.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 

Po kojoj osnovi ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam 44 godine. Djelatnik sam MUP-a od 15.11.1990 godine.

Dana 26.04.1994. godine ranjen sam usljed eksplozije specijalnog upaljača. Drugostupanjska lječnička komisija mi je 20.10.1997. godine utvrdila 30 % tjelesno rvi za stalno.

 

Imam status hrvatskog branitelja i dragovoljca domovinskog rata, a sadašnje osobno zvanje mi je viši policijski narednik.

 

Molim vas da mi odgovorite koje korake da poduzmem, kome da se obratim i koja mi je dokumentacija potrebna da ostvarim mirovinu rvi.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Koliko sam razumio iz posta ti još uvijek radiš u sustau MUP-a kao policijski službenik i nisi na bolovanju. Ako je tako onda su ti ovo koraci koje trebaš odraditi ;

 

1. korak , pošto si djelatnik MUP-a , zdravstvena komisija MUP-a u Šarengradkoj te mora proglasiti nesposobnim za policijskog službenika. Da bi došao na tu komisiju moraš duže vrijeme biti na bolovanju ili poslan od strane svog nadležnog rukovoditelja ili redovnim putem ako se organizira kakav sistematski pregled svih djelatnika MUP-a, doči na tu komisiju u Šarengradskoj .

 

2. korak ( ako te zdravstvena komisija MUP-a proglasi nesposobnim za policajca ) je otiči do tvog izabranog doktora opće prakse da ti napiše zahtjev za procjenom preostale radne sposobnosti a koji če se zahtjev sa odgovarajučom medicinskom dokumentacijom , rješenjem zdravstvene komisije MUP-a o nesposobnosti za policijskog službenika, ratnim putem, rješenjem o statusu branitelja-dragovoljca i rješenjem o statusu RVI dostaviti u nadležni ured HZMO-a ( to uradiš ili ti ili tvoj doktor - možeš poslati poštom preporučeno s povratnicom ili osobno uručiti na šalteru u HZMO-u ).

 

3. korak će biti da nakon što dobiješ poziv od vještaka HZMO-a da se odazoveš tom pozivu i da odeš na vještačenje preostale radne sposobnosti.

 

4. korak čekati odluku vještaka kod kojega si bio na vještačenju.

 

Samo da ti dam do znanja da to što imaš status HRVI-a 30 % trajno ne mora automatski značiti da češ na vještačenju prestale radne sposobnosti kod vještaka HZMO-a i biti proglašen nesposobnim za rad bilo kao profesionalna nesposobost bilo kao opća nesposobnost za rad. Veštak može utvrditi da si i dalje sposoban za rad bez obzira na status HRVI, odnosno da taj status ne utječe na tvoju radnu sposobnost isto tako može odlučiti i zdravstvena komisija MUP-a pa onda nečeš ni imati potrebe odrađivati korake 2,3 i 4 osim ako nečeš ili nisi na dugotrajnom bolovanju od 3 mjeseci naviše neprekidno a koliko mogu zaključiti iz tvog posta ti nisi na bolovanju i cijelo vrijeme si sa tim statusom HRVI-a od 30 % radio. Isto tako bi mogli zaključiti i vještaci na procjenama radne sposobnosti. Tako da se ne nadaš nekoj automatici samim time što imaš status HRVI da odeš u invalidsku mirovinu bilo zbog opće ili profesionalne nesposobnosti za rad.

 

Ako sam krivo zaključio i ako nisi u sustavu MUP-a onda su ti koraci svi isti osim 1. koraka.

 

I da, ne postiji ti HRVI mirovina, to se samo tako u narodu zove kao isto što ne postoji ni vojna mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informacijama.

Čuo sam da su neki išli na ponovni pregled kod specijalista radi pogoršanja bolesti te sa novom dokumentacijom pokrenuli postupak utvrđivanja veće invalidnosti, a isto i preostale radne sposobnosti.

Još sam u sustavu MUP-a, ali na bolovanju,spremam se u mirovinu pa preispitujem sve mogučnosti koje mogu iskoristiti.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informacijama.

 

Još sam u sustavu MUP-a, ali na bolovanju,spremam se u mirovinu pa preispitujem sve mogučnosti koje mogu iskoristiti.

 

Pozdrav.

 

Onda ti je ovako kako sam ti napisao; 1,2,3,4, što se tiče invalidske mirovine a koja bi išla po zakonu o hr. braniteljima.

 

Imaš i onu drugu mirovinu o zakonu o dvo i policijskim službenicima, to ti je drugi zakon ne vezan za ovaj.

 

Sve zavisi od mnogo faktora, nije sve tako jednostavno.

 

Za invalidsku mirovinu če ti gledati ratni put, status hrvi , medicinsku dokumentaciju sveukupnu koju imaš te če ti na osnovu tih parametara određivati omjer rat mir i koja nesposobnost opća ili profesionalna. Ako dobiješ dosta mali omjer vezano za rat, onda se nemoj nadati ni nekoj večoj cifri od 3000-3500 kn pa bila to i opća mirovina, a opet ako ti ratni dio bude povoljniji i veći onda bi ti i mirovina mogla biti veća.

 

Moraš proči ove korake 1,2,3,4 pa češ vidjeti na čemu si i kolika ti je mirovina i da li češ uopće otvariti pravo na istu.

Sve zavisi taj status HRVI na osnovu čega ga imaš, šta ti je oštečeno na organizmu jer znam neke kolege i iz hv-a i iz mup-a koji su imali i veći postotak hrvi ali ih komisija nije proglasila radno nesposobnim. A opet s druge strane znam one koji su imali i 20 % hrvi i na osnovu toga dobili 100% opću vezanu uz rat.

 

Tako da ti je sve relativno i različito od slučaja do slučaja od osobe do osobe.

 

A po ovom drugom zakonu opet igraju drugi parametri pri izračunu visine mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija