Jump to content

ovrha regresni zahtijev


boby77

Preporučene objave

Molio bi ako netko zna kolika je zastara regresnog zahtijeva

 

konkretno radi se o kreditu za auto ja sam jamac - osiguranje je isplatilo banci 01.04.2008. dio nenaplaćenog kredita, auto koji je bio predmet kreditiranja u međuvremenu je prodan iako je u ugovoru o kreditu navedeno da banka prenosi vlasništvo na vozilo radi osiguranja kredita da se knjižica vozila treba deponirati u banci, bilježnik zaprima prijedlog za ovrhu 17.07.2012. i donosi rješenje o ovrsi, a ja primam prijedlog za ovrhu 21.01.2013.

 

 

 

moja su pitanja

 

- dali je to zastara

- zašto banka nije uzela vozilo i naplatila se djelomično

- dali je moguće osporiti kamate koje iznose pola glavnice

 

te bi molio dali netko ima kakav savjet,

 

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obvezno u žalbenom roku od 8 dana,po uputi o pravnom lijeku, i osporavati potraživanja ovrhovoditelja .

(još tri dana)

rješenje o ovrsi osporavati u cijelosti. ovrhovoditelj će biti upućen da u parničnom postupku dokazuje i traži naplatu duga.

u žalbi se pozvati na zastaru potraživanja.

 

ZOO

Prijelaz vjerovnikovih prava na jamca (subrogacija)

Članak 110.

Na jamca koji je namirio vjerovnikovu tražbinu prelazi ta tražbina sa svim sporednim pravima i osiguranjima njezina ispunjenja.

 

Oslobođenje jamca zbog gubitka osiguranja

Članak 119.

(1) Ako vjerovnik napusti zalog ili koje drugo pravo kojim je bilo osigurano ispunjenje njegove tražbine ili ga izgubi svojom krivnjom i tako onemogući prijelaz toga prava na jamca, ovaj se oslobađa svoje obveze prema vjerovniku za onoliko za koliko bi mogao dobiti ostvarenjem toga prava.

(2) Pravilo stavka 1. ovoga članka vrijedi kako u slučaju kad je pravo nastalo prije sklapanja ugovora o jamstvu, tako i u slučaju kad je nastalo nakon toga.

 

auto je bilo zalog za vraćanje duga.banka je napustila zalog a trebala ga je predati onome ko je namirio dug (osiguranje) i dalje .

 

i napuštanje zaloga istaknuti u žalbi na ovrhu tj. za vrijednost nauštenog zaloga smanjuje se jamstvo ili dug jamca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija