Jump to content

Zastara kredita


clash

Preporučene objave

Poštovani!

Kao student sam još 1991. godine podigao kredit na svoje ime, a u korist tadašnjeg poslodavca. (kod kojeg sam radio preko student servisa, imam i njegovu ovjerenu izjavu da je on stvaran korisnik kredita). Kredit je za osiguranje imao hipoteku - kuću od navedenog poslodaca (korisnika kredita), 3 jamca i jednog sudužnika. Nakon godinu dana kada je prestala otplata kredita, banka je skinula nešto novca sa ž-r tadašnjeg sudužnika. U međuvremenu kredit se nije otplaćivao, a da bi mi banka prije cca 5 godina sa mog tekućeg računa u Prirednoj banci uzela 3 plaće zaredom.

Ugasio sam tekući račun u Privrednoj banci i do sada nisam primio nikakve opomene od banke.

Sada sam prvi puta nakon 22 godine dobio poziv za sud, gdje smo tuženi ja i jamci. Do sada nisam imao nikaka iskustva sa sudom pa prema tome pretpostaljam da se do sada sudski postupak nije niti pokrenuo.

 

Moje pitanje je dali je naplata kredita otišla u zastaru, a ako nije, što je razlog da se banka uredno ne naplati preko hipoteke pravog korisnika kredita? Vrijednost hipoteke daleko je veća od iznosa kredita.

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za zastaru je potrebno znati :kad je kredit trebao biti splaćen, dali je banka otkazala kredit i kad, dali je tražila isplatu kredita i kad.

u svakom sluičaju nemožete pogriješiti ako na raspravi izjavite zastaru potraživanja duga.

zastaru potraživanja duga bi bilo bolje izjaviti pismeno i pismena dostaviti sudu prije rasprave.

u pismenu navesti poslovni bropredmeta.

zastaru možete izjaviti i na raspravi i tražiti da izjava bude uvedena u zapisnik.

ako u zapisniku nema izjave o zastari ne potpisujte ga.

ako takav zapisnik potpištete priznajete ga .

 

zastara za potraživanja po kreditu je tri godine.

apsolutna zastara je 5 godina.

ako na bilo koji način priznate dug prekidate zastaru (jamci, dožnik ili sudužnik)

 

možda je banka prodala nekretninu na kojoj je upisana hipoteka

ali nije bilo dovoljno za namirenje duga.

izjavu (kopiju )priloži sudu kao dokaz o dugu za kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na brzom odgovoru.

Koliko se sjećam otkaz o kreditu i poziv na naplatu cjelokupnog duga primili smo 1993 ili 1994. godine.

Kredit je inače bio potpisan na deset godina 1991. godine.

Mislim da nitko od jamaca nije priznao dug, a hipoteka još nije naplaćena.

Nadam se samo da onošto mi je banka uspjela skinuti sa tekućeg računa prije 5 godina, nije ujedno i priznanje duga i prekid zastare?

 

Još jednom zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

mene isto zanima zastara što se tiče kredita. Kredit je dignut u Zagrebačkoj banci prije 10 god. tražbina je osigurana prema Ugovoru o kreditu uz fiducijarno osiguranje. 2 od. prije isteka kredita nije se više mogao isplaćivati jer su rate postale ogromne, od sad je prošlo 4 god. kako je plaćena zadnja rata kredita i banka nije poduzela nikakve mjere prodaje nekretnine ili deložacije ili slične radnje. Zanima me dali i u ovoj vrsti kredita vrijedi zastara od 5 god. i što nakon dok prođe 5 god. a banka si nije uzela ono što joj se duguje. Uglavnom glavnica i veći dio kamata su vraćene banci, za vratiti je ostalo svega 10 rata, banka nije izlazila u susret s rekapitulacijom kredita. Sada banka više niti ne može prodati nekretninu na kojoj je upisana kao vlasnik jer je ne legalizirana. Dali postoji kakva tužba nakon zastare da se vrati vlasništvo??

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija