Jump to content

kontroliranje privatnih mailova


petrajk

Preporučene objave

Pozdrav, ispricavam se ako tema postoji no pisem s mobitela pa ne mogu sve pregledati... Naime, sumnjam u to da sef ima mogucnost nadgledanja nasih privatnih mailova. Znam da prima sve nase sluzbene mailove i ok to smije, ali ovo je narusavanje privatnosti. Sto se moze poduzeti i kakve su posljedice? Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vašeg posta mi nije jasno na kakve privatne emailove mislite da vaš šefa čita, na mailove koje ste vi otvorili na gmail.com,live.com, net.hr i sl. na koje se logirate za vrijeme vašeg radnog vremena ili na vaše mailove koje vam je dodijelila firma gdje radite?. Ako mislite da čita mailove koje vam je dodijelila firma obratite se administratoru, kod njega su sve lozinke i on vam može reći tko se je u koje vrijeme logirao na koji email s kojeg računala.

Inače teško dokazivo, pogotovo ako šef to radi uz pomoć admina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, na privatne mailove, gmail konkretno. Problem je u tome sto nam je it-jevac njegov najbolji prijatelj... U nekoliko je navrata, kao kroz zezanciju, spomenuo neke stvari koje mu ja nisam rekla, a recimo, dopisivala se o tome s prijateljicom. Kolegica koja se vratila s porodiljnog isto kaze da je uvjerena da ima pristup, jer je dozivjela isto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se u svoj privatni e-mail račun (kako ivana_ri kaže, gmail.com, net.hr, Hotmail i sl.) ulogiravate s radnog mjesta, onda je posve moguće da postoji tehnička mogućnost nadgledanja takvog prometa, jer sav promet koji prolazi kroz mrežnu infrastrukturu poduzeća sigurno jest "nadledljiv". Na koncu konca, antivirusni programi upravo to i čine da bi izolirali prijetnje. Gleda li neka osoba taj promet... to je teško reći. Nisam pravnik, ali duboko sumnjam da je to, na koncu, ilegalno. Nije to kao obična pošta, pa da je zakriveno u kuverti, nego se takav promet odvija u otvorenom, čitljivom obliku, a teško da postoji nešto što bi zabranilo vlasniku insfrastrukture da gleda, nadazire i inspcira korištenje svoje vlastite infrastrukture.

 

Danas mnogi e-mail servisi kojima pristupate preko weba (kroz web-preglednik) kritptiraju svoj promet prema Vama, što možete primijetiti po adresi koja započinje s "https:" umjesto "http:". Dodatno, imate aktiviranost te zaštite i istaknute na pregledniku kroz posebnu boju i simbol u polju internetske adrese.

 

U slučaju da svom e-mailu pristupate kroz klijent za e-poštu (npr. Outlook i sl.), onda istu takvi zaštitu prometa možete postići aktiviranjem opcije spajanja preko SSL-a. O tome se možete informirati na stranicama za pomoć servisa kod kojega koristite e-mail, ako takvo što podržavaju.

 

Kada je Vaša komunikacija tako zaštićena, nije tehnički moguće pregledavati njen sadržaj na njegovom putovanju kroz mrežnu infrastrukturu i Vaša je privatnost tu osigurana (poslodavac može samo onemogućiti takvu vrstu komunikacije, čime Vam, na koncu, efikasno poručuje da ne čitate svoju privatnu poštu na radnom mjestu).

 

Međutim, ono što poslodavac može učiniti, a nisam siguran da li to smije učiniti i bez da Vas obavijesti o tome, jest da na svoja računa instalira program za nadzor rada. Takvi programi mogu na računalo nadzornika prenositi sve što radite na računalu - što vidite na ekranu, što tipkate preko tastature, koje programe koristite, itd. Nije neuobičajeno da veće firme tako nešto koriste, a nije niti nerazumljivo s obzirom na značajan postotak vremena koje zaposlenici mogu izgubiti na neproduktivne aktivnosti na internetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, na privatne mailove, gmail konkretno. Problem je u tome sto nam je it-jevac njegov najbolji prijatelj... U nekoliko je navrata, kao kroz zezanciju, spomenuo neke stvari koje mu ja nisam rekla, a recimo, dopisivala se o tome s prijateljicom. Kolegica koja se vratila s porodiljnog isto kaze da je uvjerena da ima pristup, jer je dozivjela isto...

 

Ako mislite da vam čita gmail, to je lako dokazivo, u desnom donjem kutu kliknite na "detalji" ...vidjeti ćete sve ip adrese i vrijeme kad se je netko logirao na vaš korisnički račun.

Problem narušavanja vaše privatnosti možete jednostavno riješiti tako da se za vrijeme radnog vremena ne bavite vašim privatnim stvarima već poslom za koji ste plaćeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim, ono što poslodavac može učiniti, a nisam siguran da li to smije učiniti i bez da Vas obavijesti o tome, jest da na svoja računa instalira program za nadzor rada. Takvi programi mogu na računalo nadzornika prenositi sve što radite na računalu - što vidite na ekranu, što tipkate preko tastature, koje programe koristite, itd. Nije neuobičajeno da veće firme tako nešto koriste, a nije niti nerazumljivo s obzirom na značajan postotak vremena koje zaposlenici mogu izgubiti na neproduktivne aktivnosti na internetu.

 

To ima u državnoj firmi gdje ja radim, cijeli sustav je pod nadzorom, ali prilikom logiranja na sustav na login screenu piše poruka da je sustav pod nadzorom. Ja se recimo ne mogu za vrijeme radnog vremena uopće logirati na svoj privatni email, čak ni gledati filmiće na youtube :)...sve blokirano preko Open DNS-a .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mislite da vam čita gmail, to je lako dokazivo, u desnom donjem kutu kliknite na "detalji" ...vidjeti ćete sve ip adrese i vrijeme kad se je netko logirao na vaš korisnički račun.

Problem narušavanja vaše privatnosti možete jednostavno riješiti tako da se za vrijeme radnog vremena ne bavite vašim privatnim stvarima već poslom za koji ste plaćeni.

.

 

nije mi jasna potreba za osudjivackim tonom. Poprilicno sam sigurna da ste se i Vi bar dvaput u zivotu ulogirali na fejs ili prekontrolirali privatan mail ili prosurfali netom za vrijeme radnog vremena, ako ne iz drugog razloga onda da malo "odmorite mozak" od posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.

 

nije mi jasna potreba za osudjivackim tonom. Poprilicno sam sigurna da ste se i Vi bar dvaput u zivotu ulogirali na fejs ili prekontrolirali privatan mail ili prosurfali netom za vrijeme radnog vremena, ako ne iz drugog razloga onda da malo "odmorite mozak" od posla.

 

Nisam vas osuđivala jer vas ja i ne plaćam tako da mi je svejedno što radite na vašem radnom mjestu, samo sam vam pokušala dati savjet kako bi spriječili narušavanje vaše privatnosti od strane znatiželjnog poslodavca.

 

Ništa od gore navedenog ne radim na svom mjestu jer i ne mogu jer je sustav pod nadzorom. Ali pročitam Novi List :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija