Jump to content

prigovor na ovrhu usvojen, a sad sud!


rose222

Preporučene objave

Poštovani, dobila sam 4.12 rješenje o ovrsi na račun od 4 mjeseca, a koji sam platila 8.11.,ovrha je iznosila 500kn. Uložila sam pravovremeni prigovor pošto sam platila račun, a nisam bila obaviještena da je određeni operater ustupio moje "dugovanje" tvrtki Inkaso u 10 mj, te sam platila račun u 11 mj. Sada čekam poziv na sud. Zanima me kakve imam šanse na sudu? Bojim se da troškovi ne bi prešli na kraju preko 500 kn, jer sam student i nemam primanja. Pristala bi jedino platiti kamate na račun koji je iznosio oko 80 kn.

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je dug plaćen prije pokretanja ovrhe, prije preuzimanja rješenja za ovrhu.

ovrha nije bila potrebna. dug je dragovoljno plaćen.

ako je dug plaćen nakon preuzimanja rješenja za ovrhu

potrebno je platiti i troškove .

sudu dostaviti očitovanje i priložiti uplatnicu (ako je dug plaćen prije primitka rješenja za ovrhu) . priložiti i kopiju obavjesti da je dug plaćen .

ako je dug plaćen po primitku rješenja,na sudu tražiti uplatnicu koja dokazuje da je Inkaso otkupio dug . dostavit će ugovor o ustupanju duga ali moraju imati i uplatnicu (pošta,banka,fina ) da su platili otkupljeni dug? i novac uplatili na račun operatera.

na raspravi navedi da nisi primila obavjest o ustupanju duga

dug si platila operateru . primitkom uplate operater je trebako obavjestiti Inkaso da je dug plaćen.

možda su i primili obavjest, ali oni hoće novaca i tvrdit će da nisu obavješteni o izvršenoj uplati duga.

 

nije dovoljan ugovor za ustupanje dug, treba i uplata za otkupljeni dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači dug sam platila u 11 mj, a u 12 mj sam dobila očitovanje o ovrsi. Uz prigovor sam priložila i kopiju uplatnice. Da sada pošaljem i na sud tu kopiju uplatnice uz očitovanje, kao što navodite?

ako je dug plaćen prije pokretanja ovrhe, prije preuzimanja rješenja za ovrhu.

ovrha nije bila potrebna. dug je dragovoljno plaćen.

ako je dug plaćen nakon preuzimanja rješenja za ovrhu

potrebno je platiti i troškove .

sudu dostaviti očitovanje i priložiti uplatnicu (ako je dug plaćen prije primitka rješenja za ovrhu) . priložiti i kopiju obavjesti da je dug plaćen .

ako je dug plaćen po primitku rješenja,na sudu tražiti uplatnicu koja dokazuje da je Inkaso otkupio dug . dostavit će ugovor o ustupanju duga ali moraju imati i uplatnicu (pošta,banka,fina ) da su platili otkupljeni dug?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam Vas dobro shvatila, ja sad na sudu tražim od Inkasa njihovu uplatnicu da su oni platili otkup duga od tele2?

tek na raspravi traži uplatnicu za otkup duga(ako je dug plaćen po primitku rješenja za ovrhu.

pozvati se na promašenu aktivnu legitimaciju (u podnesku,očitovanju).

Inkaso nemože podnijeti tužbu (nema aktivnu legitimaciju) ako nije dug otkupio (potvrda o uplati platio)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da . na raspravi tražite uplatnicu kojom potvrđuju da su doista kupili dug (zaključenje ugovor nemora značiti da je dug otkupljen).

na raspravi izjavite promašenu aktivnu legitimaciju (ako nema uplatnice).

tražite da se vaša izjava uvede u zapisnik .

ako izjava nebude upisana u zapisnik ne potpisujte zapisnik.

obrazložite razlog zbog koga niste voljni potpisati zapisnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mislim da vas sud neće ni zvati ili će vas samo protokolarno pozvati da potvrdite ono što ste naveli u progovoru, a to je da ste platili dug. Sva ostalo što navodite je uglavnom stvar odnosa između operatera i onog ko je otkupio dug i vi ne morate ništa a priori dokazivati ako već postoje proceduralni propusti u obavještavanju (a očito postoje), odnosno da bi odgovornost za neisplatu prema inkaso HR bila vaša, ili operater ili inkaso hr bi morali dokazati da su vas obavjestili o otkupu ugovora. Uglavnom, ako nemaju vaš potpis o primitku takve obavjesti, bez brige.

 

Naravno, na sudu to eksplicitno tražite, odnosno tražite bilo kakav dokument iz kojeg bi vama kao korisniku trebalo biti poznato kome ste dužni platiti naknadu.

 

Čak i da vas je operater obavjestio, i sam inkaso hr vas je morao pozvati da podmirite dug prije pokretanja ovrhe.

 

Postoji još jedna nelogičnost. Ako je dug otkupljen u 10tom mjesecu, nevjerojatno mi je kratak rok da rješenje o ovrsi primite u 12tom. Pretpostavka za rješenje je prvo da imate obavjest da se promijenio vjerovnik (to očito nemate), onda vas novi vjerovnik mora pozvati da platite dug (odnosno mora izdati vlastiti dokument - tj. račun) pa tek ako ne podmirite račun može pokrenuti proces ovrhe. Uobičajeo dospjeće računa je mjesec dana, pa nakon toga je običaj (iako ne zakonska obveza) i još jedna opomena, pa tek onda preko javnog bilježnika rade prijedlog za ovrhu kojem u pravilu uvijek treba neko vrijeme da sastavi rješenje. Dakle od 10 do 12 mjeseca se teretski treblo desiti sve ovo:

 

1 Obavjest o otkupu duga, tj promjeni vjerovnika

2. Vjerodostojna isprava (račun itd)

3. Istek roka za podmirenje računa iz točke 2

4. Opomena

5 Prijedlog za ovrhu

6 Rješenje o ovrsi

7. Vaš prmitak rješenja (još nisam vidio JB koje je Rješenje o ovrsi uopće poslao unutar tjedan dana od sastavljanja, pa na to sve još i koji dan za isporuku)

 

Mislim, teoretski je moguće i sasvim je dovoljno vremena, ali kao što rekoh, bio sam sudionik desetak ovrha (što kao vjerovnik što kao ovršenik), još nisam vidio takvu ažurnost bilo kojeg subjekta u tom lancu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija