Jump to content

Kupac ne želi upisati vlasništvo


swand

Preporučene objave

Poštovani

prije 8 godina sam prodao nekretninu i sa kupcem napravio kupoprodajni ugovor, ovjeren kod javnog bilježnika.

Prekjučer sam išao u katastar po potvrdu (neka potvrda da ništa ne posjedujem) koja mi je potrebna za ostvarenje nekih socijanih prava.

U katsatru mi je rečeno da imam upisano vlasništvo nekretnine. To je ista nekretnina koju sam prodao.

Nazovem kupca i kažem mu neka ide prenjeti nekretninu na sebe jer ne mogu dobiti potvrdu.

On ne želi prenjeti kuću na sebe jer ima neka dugovanja i boji se ovrhe.

Što da radim?

Da li je ovjeren kupoprodajni ugovor dokaz da nisam vlasnik nekretnine?

hoće lli uopće moći prepisati nekretninu pošto je ugovor star 8 godina?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve dok je nekretnina upisana u zemlj.knjigama na vase ime,kupac moze bez problema izvrsiti upis,nema zastare nikakve.

Kupoprodaja dokazuje samo osnovu za upis prava vlasnistva(stjecanje temeljem pravnog posla),sto znaci da je potreban upis.

Mozete mu nabacit pricu da cete dizati kredit i najvjerovatnije istu nekretninu stavit pod hipoteku,pa nek razmislja malo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve dok je nekretnina upisana u zemlj.knjigama na vase ime,kupac moze bez problema izvrsiti upis,nema zastare nikakve.

Kupoprodaja dokazuje samo osnovu za upis prava vlasnistva(stjecanje temeljem pravnog posla),sto znaci da je potreban upis.

Mozete mu nabacit pricu da cete dizati kredit i najvjerovatnije istu nekretninu stavit pod hipoteku,pa nek razmislja malo.

 

Imam isti problem pa me zanima ne kršim li zakon ako pod hipoteku stavljam kuću koju sam prodala. Ne znam kako da ga natjeram da upiše vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slucaju da se vi zaduzite,vjerovnik ima pravo upisati zalozno pravo na istu tu nekretninu koju ste prodali,a kupac se nije upisao kao vlasnik.Evo primjer iz prakse;

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/66826-ovrha-na-nekretnini-hitno-hitno-hitno?p=617324#post617324

nadalje,vi se mozete valjano odreci vlasnistva

Članak 172.ZV

(2) Pravo vlasništva nekretnina prestaje odreknućem tek kad na temelju očitovanja o odricanju od vlasništva, danoga u obliku isprave prikladne za zemljišnoknjižni upis, to pravo bude izbrisano u zemljišnoj knjizi, ako zakon ne određuje drukčije.

(3) Ako je pravo vlasništva upisano u zemljišnoj knjizi, prestatće tek njegovim brisanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
niko vam nije rekao da nemozete podnijeti zahtjev,pitanje je hoceli se takav zahtjev prihvatit,osobnog sam misljenja da ce biti odbijen 99,9%.

Naravno da može, ili kupac ili prodavatelj.

Ne dijelite krive informacije i u ovoj temi.

Čl. 95 ZZK: Osoba koja bi time stekla, promijenila ili izgubila knjižno pravo ovlaštena je staviti prijedlog za upis koji bi imao značenje uknjižbe ili predbilježbe.

I dalje u čl. 95 ZZK je sve pojašnjeno...

 

Osobno radio to nekoliko puta kao prodavatelj, ZK odjel Zagreb i Rijeka i bilo je udovoljeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija