Jump to content

dobar=lud


destiny

Preporučene objave

Moj slučaj možda uđe u anale ljudske gluposti,koliko čovjek može biti dobar,a da mu se loše vrati.Naime oženio sam se sa svojom još uvijek zakonitom suprugom prije 7 godina.Ona je tada već imala jedan brak iza sebe i šestogodišnjeg sina,kojeg sam ja prihvatio kao svoga , a i sudski je njen brak

bio riješen prije no što smo se mi upoznali.Na početku našeg zajedničkog braka dobili smo kćer i živjeli kao podstanari sve četvero,od njene porodiljne naknade i moje plaće.Na suprugin nagovor ,godinu dana kasnije ja dižem kredit i kupujemo vlastititi stan.Rata za taj kredit je veća od 1/2 moje plaće.Ona je bila sa djecom doma i radila povremene poslove(peglanje,cuvanje djece i sl.),alimentaciju nije dobivala jer je nije ni tražila.Tih nekoliko godina smo bili u financijski nezavidnoj situaciji,ali smo se super slagali.Prije dvije godine supruga je počela raditi kod starog poslodavca i "izganjala " je alimentaciju za sina koju otac uredno plaća.Matrijalna situacija se popravlja ,ali ona tada prelazi kod drgog "gazde"koji drži elitni kafić i u koji zalazi"krema" i to uglavnom ona što izvana sjaji ,a iznutra smrdi.Tu ona počinje ostvarivati nekakve poslovne kontakte i extra zaradu prekovremenim radom i to joj počinje biti bitnije od obitelji.Ja kao čovjek koji u svoju suprugu ima beskrajno povjerenje, čekam da se trzne .Ona nakon 6 mjeseci radi skoro stalno drugu smjenu ,svoju extra zaradu troši isključivo na sebe ,zanemaruje obitelj i nakraju udaljava se.Konačno meni( čitaj:glupanu ) pukne film i ja joj to sve kažem u lice ,ali bez i jedne uvrede,njena reakcija na to je bila:POKUŠAJ SAMOUBOJSTVA koje je zavedeno u policij i medicinskim ustanovama.Napiše oproštajno pismo u kojem se kaje što nije ispunila planove koje si je zacrtala.Tri dana sam ja plakao nad njom govoreći da sam ja kriv što sam je tako napao i da sam znao što će biti da nebih izgovorio ni riječi.Četvrtog dana ona meni obznanjuje da hoće rastavu i da njoj neće nitko prigovarat u životu.Od tada moj se život pretvorio od noćne more u tragikomediju.Ide psihijatru,ali uopće ne vidi šta radi svojoj djeci,mene želi isjterati iz njihovog života , na što oni ne pristaju.Prema "van" funkcionira kao da se ništa nije dogodilo,dok unutar obitelji ne želi komnicirat sa mnom i označila me kao glavnog i jedinog krivca za sve.Kako će se ovo završiti neznam,ako je bolesna što ona tvrdi da NIJE(pije 3 vrste antidepresiva),nadam se da će ozdravit ida će bit kao prije,a ako stvarno bude tražila razvod što će biti sa djecom?U ovom braku nije bilo nevjere,nasilja,svađa,i sličnih sranja , a svejedno je pred krahom.Moj savjet svim ljudima je: da ne idu uvijek linijom manjeg otporaradi mira u kući jer im se to kasnije može vratiti u ovakvom obliku..Ja djelim savjete drugima, a sam neznam šta da činim,jednostavno neznam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi destini ...tvoja priča je uobičajena i tipična.......ti si tipičan Non....

 

Dijagnoza tvoje supruge je vrlo vjerovatno...Emocionalno nestabilni poremećaj osobnosti, Granični poremećaj osobnosti, borderline personality disorder ...F 60.3 po ICD 10 Međunarodnoj klasifikaciji bolesti.....

 

Uzorak nestabilnih interpersonalnih veza.....dva uništena braka....prijetnje ili pokušaji samoubistvom......nestabilnost identiteta praćen osjećajem praznine, neprimjerena ljutnja ili nemogućnost kontrole ljutnje.....distorziona kampanja kojom te pokušava izolirati.od djece, obitelji prijatelja.....faze disocijacije....nemogućnost da se prisjeti djece i dr. bliskih osoba kad nije s njima.......

 

osobe s BPD ne vole svoje supružnike ni svoju djecu..jer ne vole same sebe...oni jednostavno ne mogu spoznati ljubav u bilo kojem obliku......

 

 

I ne vjeruj da nije bilo preljuba....po pravilu takve osobe su sklone samoponižavajućem promiskuitetu.....bezobzirni gadovi, izvrsno si ih opisao su idealni, da "brzim sexom" pruže osobi s graničnim poremećajem ono što joj najviše treba....osjećaj da uopće postoji kroz bol i poniženje koje takav odnos donosi........štoviše.......ne samo da te je prevarila s nizom njih ..nego je vrlo moguće da je to radila za novac......

 

Dug je put pred tobom.....iz Oza natrag u Kanzas....

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadam se da ovo zadnje nije istina , jer ako je onda sam ja najveći naivac i rogonja na svijetu,ja mislim da ona nije takva jer bih primjetio nekakave fizičke tragove.Naš sexualni život je bio zadovoljavajući do prije dva mjeseca ili se bar meni tako čini.Ona je oduvijek bila sklona preuveličavanju stvari i sitnm lažima koje su u 99% slučajeva bile bezazlene pa sam ja to zanemarivao.Pošto je vesele naravi nitko joj nije uzimao to za zlo,ponekad sam je znao spustit na zemlju kad pretjera i sad to tek vidim da ona to meni nije mogla oprostiti jer je osoba koja ne trpi kritike(od nekog sa strane još i nekako, ali od obitelji nikako)Kao takva uvijek je bila bolja za druge nego za sebe i kad nebi ispunila nečija očekivanja strašno bi bila frustrirana i to bi držala u sebi. Na poslu si je zacrtala da uvijek mora biti nasmijana ,poletna i dobre volje (što joj je i uspjevalo),a doma je znala biti živčana i otresita,ali čim bi se netko pojavio na vratima ona mjenja raspoloženje na bolje kao da ima čarobni štapić.Ona trenutno želi razvod ,ja ga ne želim jer smatram da je bolesna ,ali ona sebi neželi priznati da snjom nešto nije u redu i da treba ići i kod psihologa i kod bračnog savjetnika.Takav negatvan stav prema meni ima da čak neće u istu bolnicu gdje sam ja zatražio psiho-pomoć za sebe već otišla 50 km dalje.Kako da uspostavim kontakt s njom da se probamo bilo šta dogovorit kad ona mene neće slušati čak me neće ni u svom "vidnom polju".kako doprijeti do te žene?Stavka koju sam neki dan saznao da joj mati ima dijagnsticiranu Shizophreniu već 30 godina,a svi pričaju da je to poremećaj spavanja da je mi nadu da se to njeno stanje može poraviti ili bar držati u granicama normale uz pomoć lijekova.Koliko se čeka da se vide prvi pozitivni pomaci,jer ona pije antidepresive i sedative već mjesec dana al stanje je još gore nego na početku.....help

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam da uopce postoji veci emotivac od mene,

trebala bih ti mozda pisati svaka cast sto ne odustajes, ali ovo sto si napisao me je razljutilo.

jednostavno postoje granice tolerancije koje moras postovati prema sebi, da bi te i supruga postovala.

a da se malo udaljis pa da shvati da je situacija ozbiljna i da te gubi?

da razmisli gdje grijesi?

ona zeli razvod, a ti se nadas da je bolesna i da to ne misli ozbiljno.

a da si ustedis sve emotivne patnje, dileme i previranja i posvetis se sebi?

ti u stvari i ne znas da li zelis pomoc.

pitas se kako doprijeti do te zene..?

e lijepo cu ti reci da su zene ponekad kao sjena, kad ides za njom ona bjezi od tebe, kad se malo udaljis ona ce ici za tobom.

mozda joj jednostavno treba malo mira i da razmisli o svemu..izvini ako sam pomalo revoltirana,

zao mi je da se uzivljavas u ulogu zrtve i da tako prozivis zivot a imas

izbor.

biti rogonja i naivac nije smak svijeta, pa sto onda?!

gore je da protracis zivot.

na ovaj nacin ce se stanje samo pogorsavati dok se jednom ne zavrsi na najgori moguci nacin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam stvarno možda preveliki emotivac.Kod moje supruge je narstao EGO za 200% u roku od 30 dana i ono što mene najviše tišti je to : što ona ne vidi da svojim postupcima čini puno ljudi iz iz obitelji i svoje bliže okolice nesretnim,u tu kategoriju sebe ne računam jer "normalno" da joj se za mene fućka i kao muža i kao oca i očuha njenoj djeci.Zato odoh ovaj vikend sa klincima na selo,a ona nek uživa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na potpori ! Ja jesam stvarno veliki emotivac ,ali sam i fatalist,ta žena je mene zavela dušom i ja je volim i zato se nemogu pomiriti s tim da me ona više ne voli i da me ne može gledati očima.Onog trenutka kad ja postanem svjestan da se ona stvarno želi mene riješiti ,ja rušim sve mostove za sobom i više nikakva pomirba ne dolazi u obzir,pa da imamo i šestero djece.Nadam se da do toga neće doći ,ako dođe to će biti kraj jedne do sad lijepe životne priče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Impresionirana sam tvojim zavidnim stupnjem informiranosti o navedenim psihološkim problemima. Imala sam posla sa sličnim stvarima i ono što te želim pitati je da li su takvi poremećaji evidentni na psihološkim procjenama czss? KUžiš, takvi ljudi obično imaju nevjerojatnu sposobnost kamuflaže i glumatanja izrazito kvalitetnijeg od većine hrvatske glumačke kilke...a žene na centrima (uz dužno poštovanje izuzecima), baš ne djeluju stručno.. Da li , u slučaju da centar namiriši disordere o kojima pišeš, uzima to u obzir kao otegotnu okolnost nekom kvazi roditelju koji kvazi želi viđati svoje dijete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne, nažalost ne....

 

sposobnost "kamuflaže i glumatanja" je možda najfascinantnija karakteristika osoba s graničnim poremećajem. U trenu su sposobni promijeniti cijeli spektar emocija....onaj tko to nije vidio ne može vjerovati....nažalost i onaj tko je vidio.....nije čudo što blisku osobu dovedu do stanja u kojem ona misli da je poremećena, kriva za sve......i luda....Uostalom postoje radovi kojima se BPD pripisuje glumcima, ali i Hitleru, Sadamu ( citat iz " I hate you, dont leave me" - prve self-help knjige o BPD )....manipulacija svugdje i oduvijek...

 

Centar nekad namiriši disordere....nažalost "društvena klima"...."politička ispravnost"....." zdravi razum".......uglavnom prevladaju........zato i toliko boli, nepravde i ogorčenosti na ovom forumu.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@destiny

 

Nemojte sami ulaziti u stručnu dijagnostiku i pitati se čemu je uzrok ove situacije. Pokušajte porazgovarati s psihijatrom Vaše supruge, nemojte se na nju ljutiti, dopustite mogućnost da je možda njoj teže nego Vama - iako Vam razlog još nije poznat.

 

Nemojte svoju suprugu označavati raznoraznim kvazidijagnozama i poremećajima ako tako možda nije, možda je drugačije, možda lakše, možda teže - u svakom slučaju, ako je i riječ o kakvom duševnom poremećaju, najbolje je da to utvrdi struka. Tu Vam ne pomaže medicinska enciklopedija.

 

Imam iskustva s duševnim poremećajima iz razloga što su meni bliski članovi oboljeli od psihotičnih poremećaja kao što i radim u udruzi korisnika ustanova duševnog zdravlja. Kod psihoza je često da se oboljele osobe okreću protiv svojih najbližih (djeca protiv roditelja i obratno, supruga protiv muža i bratno, itd.), a da se prema van čini da je sve u najboljem redu. Dešava se da oboljela osoba zlostavlja svojim ponašanjem cijelu obitelj, a kada po nju dođu policija i hitna pomoć, onda ispadne sasvim zdrava - to često dovodi i do toga da liječnik iz hitne pomoći zaključi da je sve u redu. Suradljivost oko priznavanja bolesti i liječenja također je vrlo bitan problem. Meni blizak član obitelji nije 8 godina priznao da boluje od shizofrenije i tog razdoblja se sjećam kao da je bilo ratno stanje. Posljednjih 7 godina je u dobroj remisiji.

 

Širok je spektar duševnih poremećaja koji mogu dovesti do takvog ponašanja, a ne samo kod graničnog poremećaja ličnosti, kako to navodi bigfoot. Istovremeno on s priličnom dozom krivnje označava duševno bolesne osobe, svima pripisujući jednu te istu dijagnozu i duboko vjerujući svoje dijagnostičke sposobnosti.

 

Činjenica da je Vaša supruga pokušala samoubojstvo i da se trenutno liječi s kombinacijom od tri lijeka, kako navodite antidepresiva (s time da je moguće da ima i antipsihotika i sedativa u toj kombinaciji), da je u psihijatrijskom tretmanu, govori da je to stanje ozbiljno. Duševne bolesti, kakve god bile, jesu bolesti kao i svaka somatska bolest - izazivaju teškoće u životu kao i druge bolesti - i što je najbitnije, nisu oboljele osobe za to krive.

 

Niti medicinska enciklopedja, niti bigfootovi linkovi, savjeti pravne ili druge prirode, nisu ovdje toliko bitni koliko Vaša spremnost da prihvatite da Vaša supruga ima problema, da to ne čini sa svješću i sebičnošću, već iz nemoći koju ne možete čak ni zamisliti.

 

U tim situacijama je ljubav presudna - i vidio sam mnoge obitelji kako se s ljubavlju nose u mnogo gorim situacijama od Vaše. Pokušajte voljeti svoju suprugu sa svime što Vam je život donio, a ne samo u trenutcima kakva je nekad bila. Možda se vrati, a možda nikad više ne bude onakva kakva je bila. U svakom slučaju izgubit će se mnogo dalje ako je ne budete razumjeli.

 

U udruzi sa kojom također radim postoji i grupa podrške, pa mi se javite privatnom porukom da Vam proslijedim kontakt, ukoliko želite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...apsolutno ste u krivu, nemate pojma o čemu govorite i u konačnici sa takvim stavom nanosite ogromnu štetu ljudima koje savjetujete ....

 

Naime, odsutnost psihoze je kriterij za postojanje poremećaja osobnosti. Dakle, psihoza otpada.

( usput, shizofrenija je igrarija prema BPD)

 

BPD nije kvazidijagnoza.

 

Struka, tj. psihijatri (psiholozi otpadaju u startu ) su

prvo, premalo upoznati sa znanstvenim činjenicama i značenjem ovog poremećaja i drugo , oni koji su upoznati iz brojnih razloga ne žele olako postavljati dijagnozu ovog poremećaja

 

Ponašanje o kojem govorim je i po uzrocima i motivima specifično za BPD, ako i postoje sličnosti s postupcima bolesnih od drugih psihičkih bolesti - to je nešto sasvim drugo (osim ako se ne radi o dual- dijagnozi, ili nadogradnji na temeljni poremećaj osobnosti - alkoholizam i sl )

 

Nikome ja ne pripisujem dijagnoze radi dijagnoza, želim samo ukazati na ogromno i presudno znaćenje malo poznatog , a tako proširenog poremećaja ( 2-3 % opće populacije,.150 000 u RH ) na uzroke obiteljskih sukoba, obiteljskog nasilja,razvoda braka, sukoba oko alimentacije i skrbništva nad djecom.

 

Nastojim ukazati na potpuno pogrešan način kako se u Obiteljskom zakonu, bolje reći u praksi, tretiraju obiteljski sukobi, obiteljsko nasilje, razvod...

 

I kad dobro poznajete BPD, sve sjedne na mjesto...i uzrok....i tok....i način........i prevencija....

 

Osoba koja ima BPD, ima ozbiljan osobni zdravstveni problem, ali i društveni problem....jer uništava svoje bliske osobe...svoje supružnike i djecu.......i to na izrazito neprepoznatljiv, a najgori mogući način.

 

U konkretnom slučaju - slučaju koji opisuje destiny, čovjek se nalazi na rubu da od društva bude proglašen zlostavljačem, da mu djeca budu data osobi koja će ih učiniti invalidima......bude li poslušao vaše savjete to je realna mogućnost..

 

BPD nema remisije, nema izljećenja ako osoba ne pokaže volju za liječenjem što je jako rijetko......

 

Pravi i jedini savjet za osobe čija bliska osoba ima BPD:

- ne možete pomoči osobi koja ima BPD

-osoba s BPD vas ne voli, niti vas je ikada voljela, ona ne voli samu sebe i ne može spoznati ikakvo značenje pojma ljubavi....

- Emocionalno izađite iz situacije, izađite iz kutije i gledajte sa strane

- nađite dobrog psihijatra za sebe i svoju djecu koji razumije BPD i posljedice po bliske osobe poremećene osobe.....

- ukoliko osoba s BPD ugrožava vašu sigurnost, ili nastavlja s kontrolom, manipulacijom i dr postupcima - otiđite ..

-sigurnost prije svega, osobe s BPD su skone ugroziti vašu sigurnost zdravlje i život, a i živote vaše djece....

-..i još puno toga...

 

 

Jedino na ovaj način - možete pomoći svojoj bliskoj osobi s BPD, nažalost za sada nemate nikakvu društvenu ni javnu podršku, upravo suprotno.....

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bigfoot je u pravu. Milsim da je vaš savjet vrlo opasan, jer, tako formuliran, udara direktno na grižnju savjesti osobe poput Destinya, a BPDovci redovno privlače osobe takvog emocionalnog aparata koji nije jak na samopoštovanju i zbog toga ima puno više tolerancije za maltretiranja, a tome kraja nema. Pričam iz vlastitog iskustva. Dvije godine sam protraćila čekajuči da se jedan takav 'popravi' - NEMA TOGA. Financijski me upropastio, prošla sam kroz emocionalni pakao, izmaltretirala svoje prvo dijete i ovo koje imam s njim (pakao od trudnoće), a mir i dobro uslijedili su tek kad sam se emocionalno i fizički potpuno maknula od dotičnog. Bježite glavom bez obzira i ne dajte djecu!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

u međuvremenu ja sam stupio u kontakt sa supruginom psihijatricom koja radi na Jankomiru i naletio na zid nerazumjevanja.Ne samo što neznam točno s kojom je pričom supruga došla k njoj osim one o pkušaju suicida , jer me ta žena jedva saslušala i rekla nek se strpim do rujna kad dođe s godišnjeg pa da će onda pokušat nas dobiti zajedno.Na moju zamolbu da ne kaže supruzi da smo se čuli ona je odgovorila da se osjeća loše ako nešto taji od pacijenta.Pogađate ,rekla joj je da sam ju zvao i ova moja je podivljala i rekla je daće me prijaviti za maltretiranje.Mene zanima da li ja kao zakonski suprug imam pravo na informaciju o njenom zdrastvenom stanju,pošto ona meni ne želi reći ništa .Bit će još malo dva mjeseca od njenog pokušaja suicida ,ali situacija se pogoršava ,tj.nema ni9kakvog napretka.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija