Jump to content

Dugovi i procedura nakon smrti roditelja


adavanja

Preporučene objave

Molim vas za savjet,

Majka je friško umrla. U stanu je ostao otac skupa s gomilom (meni nepoznatih) njihovih zajedničkih dugova: 2 bankovna umirovljenička kredita, 2 "štedionice" - tj.kamatari i gomila manjih gotovinskih kredita na kartice svih mogućih banaka, uglavnom su to opet razne moderne verzije kamatara.

Dio dugovanja glasi na oca, dio na majku. Poznat mi je zakon o nasljeđivanju tj. da se mogu odreći nasljedstva pa time i dugova, ali otac je još živ i treba mu pomoć.

 

1. Koja je procedura, koliko se čeka ostavinska rasprava, što vjerovnici poduzimaju do ostavinske rasprave? Kako postupaju kartičarske kuće?

 

2. Kod kamatara je potpisana zadužnica na 50.000kn koja se aktivira u slučaju neplaćanja rate. Koji je postupak ako je nositelj kredita umro, zamrzava li se ta ovrha do ostavinske rasprave ili kako? Napominjem da su vlasnici stana oba roditelja po pola.

 

3. Može li se stan dati u prodaju prije nego završi ostavinska rasprava?

 

4. Nisam u mogućnosti plaćati dugove jer sam za njih već u dobroj vjeri podigao dva kredita da im pomognem . Može li ta činjenica nekako ući u "ostavinsku masu"?

 

Hvala za svaki savjet ili sugestiju kako postupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednik vrača dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

ako ste digli kredit i platili dugove majke (za što bi trebali imati dokaze)

ta isplata bi trebala biti uračunata u vračeni dug. od vrijednosti stana treba odbiti vračene dugove i procijeniti dali se isplati prihvatiti nasljedstvo .prihvačanje nasljedstva je oblik vračanja duga prema vama (vračanje duga roditelja).

sa živučim roditeljem možete sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (ili doživotnom) i sklapanje ugovora upisati u gruntovne knjige.

pružatelj uzdržavanja nije obvezan vračati dugove primatelja uzdržavanja, osim ako drugačije ugovore.

vjerovnicima nikako ne priznati dug. ni usmeno,izjavom koja bi se mogla shvatiti kao priznanje duga, ni pismeno ni u šali. ako priznate dug dužni ste ga i vratiti.

vjerovnike uputite da u sudskom postupku potražuju dug.

sud bi sve izdatke trebao uzeti u obzir kao vračanje duga ostavitelja. sahrana ostavitelja, vračanje njegovih dugova ,troškova i izdataka za ostaviteja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

Znači li to da ja ili moja sestra (dvoje nas je djece) napr. sutra mogu s ocem sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju i upisati se u zemlj. knjigu bez obzira što ostavinska rasprava nije provedena? To mi zvuči dosta nevjerojatno?

Naime dio dugova glasi i na oca, jednu zadužnicu je i on potpisao. Može li se stan ovršiti zbog neplaćenih rata koje glase na očevo ime ako se spomenutim ugovorom o izdržavanju ja upišem kao vlasnik u zemlj. knjigu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda lupetam na pamet, ne znam, možemo li se sestra i ja odreći nasljedstva u korist oca, pa onda sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju?

Koliko se u prosjeku u ZG čeka ostavinska rasprava?

Je li trebam u ovom slučaju (borba s bankama i kamatarima, ostavinska rasprava) imati odvjetnika, rade li to oni uopće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki vjerovnik čije je potraživanje dospjelo za isplatu, i bez obzira kada je nastalo, može

pobijati pravnu radnju svog dužnika koja je poduzeta na štetu vjerovnika , a smatra

se da je pravna radnja poduzeta na štetu vjerovnika ako uslijed njezina izvršenja dužnik nema dovoljno

sredstava za ispunjenje vjerovnikova potraživanja. Opće pretpostavke za pobijanje

dužnikovih pravnih radnji , prema tome, jesu: dospjelost tražbine vjerovnika prema dužniku, pravna

radnja dužnika, insolventnost dužnika i postojanje oštećenja vjerovnika, time da pobijanje

omogućuje vjerovnikovo namirenje.

Pretpostavke pobijanja propisane su odredbama čl. 67. ZOO (a koje su odredbe, u svemu

bitnomu, istovjetne onim iz čl. 281.ZOO/78) na način: da se naplatno raspolaganje može pobijati ako je

u vrijeme raspolaganja DUZNIK ZNAO ili morao znati da poduzetim raspolaganjem nanosi štetu svojim

vjerovnicima i ako je TRECOJ OSOBI s kojom je ili u čiju je korist pravna radnja poduzeta TO BILO POZNATO ili

moglo biti poznato (st. 1.); ako je treća osoba dužnikov bračni drug ili KRVNI SRODNIK u ravnoj liniji ili u

pobočnoj liniji do četvrtog stupnja ili po tazbini do istog stupnja, SMATRA SE DA JOJ JE BILO POZNATO da

dužnik poduzetim raspolaganjem nanosi štetu vjerovniku, osim ako dokaže suprotno (st. 2.); kod

besplatnih raspolaganja i s njima izjednačenih pravnih radnji smatra se da je dužnik znao da poduzetim

raspolaganjem nanosi štetu vjerovniku i za pobijanje tih radnji ne zahtijeva se da je trećoj osobito bilo

poznato ili moglo biti poznato (st. 3.); odricanje od nasljedstva smatra se besplatnim raspolaganjem (st.

4.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa na odgovoru! Molim još i ove odgovore:

Otac se zadužio kod "štedionice" i potpisao zadužnicu na 50.000kn koja se aktivira u slučaju neplaćanja rate. Isto je napravila i majka u istoj štedionici podignuvši također kredit.

 

1.Što znači zadužnica, odnosno zanima me koji je postupak? Stiže li odmah ovrha na stan (i mrtvome i živome?) jer u njemu ničega vrijednoga za ovršiti nema?

 

2.Koji je postupak kod kredita na rate kod kartičarskih kuća? Da li oni samo blokiraju tekući račun i mirovinu ili i oni ovršavaju imovinu?

 

Pitam zato što me zanima prijeti li ocu odmah deložacija i u kakvoj je "vezi" deložacija s budućom ostavinskom raspravom nakon majčine smrti (napominjem stan je bio po pola u vlasništvu),

Dokumentacija o dugovanjima iskače jedna za drugom, lako se mi odreknemo nasljedstva, ali kamo s ocem kad mu uzmu i stan i ionako malu mirovinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija