Jump to content

HITNO!!!!! Opomena pred otkaz ili sporazumni raskid ugovora o radu


u zabludi

Preporučene objave

Pozdrav!

Nakon sedam godina rada u jednoj privatnoj firmi, doveden sam pred svršen čin. Naime, direktor me pozvao na razgovor i iznio je pred mene sljedeće: Opomena pred otkaz ili sporazumni raskid ugovora o radu.

 

Razlozi su naime nezadovoljstvo mojim radom (što će svaki reći), ali ubiti mislim da je prava stvar da sam 'višak'

 

Naime u posljednjih mjesec dana zaposlena su dvojica na ugovor i sada je vjerojatno jedan višak, a ispalo je da sam to ja.

 

Nisam plaćen po satu rada nego učinku koji kod nas iznosi, napisati ću to tako 20 nečega. taj broj 20 je osnovica po kojoj se meni isplaćuje plaća, ako imaš 22 i više dobiješ stimulaciju do 30 posto bruto plaće ili ako imaš 18 i manje dobiješ do 30 posto destimulacije

 

svaki mjesec imam 20 ili više, ali nekad se ima manje.....kao i ostali radnici u firmi

 

MOLIM HITAN SAVJET

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nitko VAs nije doveo pred svršen čin, ali pred čin jeste.

 

Poslodavac Vas u pravilu ne smije tako "ucjenjivati". Odnosno, ako će Vam dati opomenu nek je da, Vi ćete napisati odgovor na nju i mirna bosna, i dalje ostajete raditi. On Vam može uručiti odluku o otkazu na koju se možete žaliti pa čak i suditi.

 

A Sporazum ako potpišete - priča je gotova, pretpostavljam - na Vašu štetu. Nema mogućnosti da išta dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod sporazuma o prestanku radnog odnosa nemate pravo na naknadu s burze, ako dobijete otkaz kao tehnološki višak (poslovno uvjetovan otkaz) ili osobno uvjetovani otkaz, imate pravo na naknadu s burze (naknada je uvjetovana određenim trajanjem radnog odnosa prije njegova prestanka).

 

Upozorenje pred otkaz se također može osporavati pred sudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki, ako se sjećam nekoć smo vodili raspravu oko tog sudskog postupka zbog upozorenja pred otkaz.

 

Ako se dobro sjećam raspolagali ste presudom županijskog suda u vukovaru, no i dalje je tada praksa Vrhovnog suda bila da se ne može osporavati.

 

Tada sam Vas zamolila ako imate noviju praksu Vrhovnog suda o tom pitanju, dakle ne praksu županijskog suda.

 

Imate je?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Burn, evo Vam link na relativno friški članak - http://www.iusinfo.hr/dailycontent/Topical.aspx?id=13308 .

 

Inače, u pravu ste, iako ima pojedinačnih odluka Županijskih sudova (dakle ne od strane VSRH), koje su na tragu Flokijeva razmišljanja. VSRH se o tome, kolko je meni poznato, zasada nije decidirano izjašnjavao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki, ako se sjećam nekoć smo vodili raspravu oko tog sudskog postupka zbog upozorenja pred otkaz.

 

Ako se dobro sjećam raspolagali ste presudom županijskog suda u vukovaru, no i dalje je tada praksa Vrhovnog suda bila da se ne može osporavati.

 

Tada sam Vas zamolila ako imate noviju praksu Vrhovnog suda o tom pitanju, dakle ne praksu županijskog suda.

 

Imate je?

 

Mišljenje Vrhovnog suda ne znači vam ništa u vašem sporu ako se spor završi na prvom ili drugom stupnju pravomoćnom odlukom kojom je meritorno riješeno o tužbenom zahtjevu radi utvrđenja nedopuštenosti upozorenja pred otkaz.

 

Nisu rijetke situacije da Vrhovni sud mijenja svoju praksu (kao primjerice kada je prije otprilike 2 godine zauzeo stav da pojedina trgovačka društva koja zapošljavaju pravnike nemaju pravo na naknadu troškova zastupanja po odvjetniku. Takvo pravno stajalište je promijenio godinu dana kasnije. Doći će vrijeme kada će Vrhovni sud i ovdje zauzeti drugačije stajalište. U novije vrijeme, koliko mi je poznato, VSRH nije imao prilike odlučivati o ovoj vrsti predmeta, jer se takav predmet nije pojavio pred njim.

 

Odluka ŽS u VU nije usamljena, tu su odluke zagrebačkog općinskog i županijskog suda.

A sigurno znam da bi pojedini suci općinskih sudova dopustili suđenje u ovoj pravnoj stvari (neovisno o mišljenju Vrhovnog suda) i donijeli meritornu odluku.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, hvala Vam, znam za taj članak :)

 

Floki, donekle bi se složila s Vama ali ne potpuno. Naravno da VS može mijenjati svoje odluke ali činjenica je da ih nije još promijenio, dakle-stav je VS da se upozorenje ne može pobijati. Sada je stav takav i to je bitno.

 

Rekli ste: "Mišljenje Vrhovnog suda ne znači vam ništa u vašem sporu ako se spor završi na prvom ili drugom stupnju pravomoćnom odlukom kojom je meritorno riješeno o tužbenom zahtjevu radi utvrđenja nedopuštenosti upozorenja pred otkaz."

 

S tim se nikako ne slažem. Ako sam na strani tuženik, nikada ne bi ostalo samo na presudi opć suda, a ako bi izgubila na drugom stupnju, u ovakvoj situaciji bi gotovo sigurno išla na izvanrednu reviziju iz čl. 382.2. ZPP-a, s obzirom da je VS već zauzeo stav po navedenom pravnom pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, hvala Vam, znam za taj članak :)

 

Floki, donekle bi se složila s Vama ali ne potpuno. Naravno da VS može mijenjati svoje odluke ali činjenica je da ih nije još promijenio, dakle-stav je VS da se upozorenje ne može pobijati. Sada je stav takav i to je bitno.

 

Rekli ste: "Mišljenje Vrhovnog suda ne znači vam ništa u vašem sporu ako se spor završi na prvom ili drugom stupnju pravomoćnom odlukom kojom je meritorno riješeno o tužbenom zahtjevu radi utvrđenja nedopuštenosti upozorenja pred otkaz."

 

S tim se nikako ne slažem. Ako sam na strani tuženik, nikada ne bi ostalo samo na presudi opć suda, a ako bi izgubila na drugom stupnju, u ovakvoj situaciji bi gotovo sigurno išla na izvanrednu reviziju iz čl. 382.2. ZPP-a, s obzirom da je VS već zauzeo stav po navedenom pravnom pitanju.

 

Zato sam i napisao "... ako se spor ZAVRŠI na prvom ili drugom stupnju pravomoćnom odlukom." ;)

Nije nemoguće zamisliti da se na prvostupanjsku odluku poslodavac ne žali.

Prema tome, ne biste ni došli do drugog stupnja ako nije bilo žalbe na prvostupanjsku presudu, jer je ona postala pravomoćna.

Nije nezamislivo ni da se spor završi na drugom stupnju, dakle da poslodavac ne ide na reviziju. Upravo je to bio slučaj u sporu Barišić c/a Akademija likovnih umjetnosti. Barišić je uspio osporiti upozorenje pred otkaz pred prvostupanjskim sudom, drugostupanjski sud je potvrdio odluku suda prvog stupnja i dopustio reviziju na Vrhovni zbog različitog pravnog stajališta. No Akademija je nije konzumirala. Šteta. Prvostupanjska i drugostupanjska odluka su fantastično obrazložene, možda bi tada i Vrhovni sud promijenio svoj stav, da je tuženi poslodavac iskoristio reviziju ;) Očito je procijenio da mu to nije baš mudar potez ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija