Jump to content

naplata mjenice


ldy

Preporučene objave

Unaprijed se ispricavam ako je krivi topic.... Ukratko, uzeo sam pozajmicu od 30 000 kn od fizičke osobe 20.01.2012. Datum vračanja cjelokupnog iznosa, bez kamata, ( u izjavi je navedeno da se vraća bez kamata) je bio 30.03.2012. Kod javnog bilježnika je bila ovjerena izjava( mene i osobe koja je dala novac) da sam primio navedeni iznos, te do kada ga se obvezujem vratiti(izjava napisana ručno pred bilježnikom na obicnom a4), te ovjerena mjenica na 50 000 kn ( javni biljeznik je rekao da je to najmanji iznos koji moze biti na mjenici, te na moje pitanje ako se mjenica da na naplatu, a iznos je manji od 50 000 kn, tj iznos je 30 000 kn, rečeno mi je da osoba koja ju daje na naplatu mora dokazat u fini o kojem se iznosu radi, da mjenica nemoze biti naplaćena na cijeli iznos. Da napomenem, prvo smo mislil da je obična izjava dovoljna( ova napisana vlastoručno koju spominjem) te je to bilo ovjereno kod bilježnika i plačeno. Mjenica je bila ovjerena kod istog bilježnika, ali par sati kasnije, dakle pod drugim ur- brojem, itd ( iste osobe su prisustvovale). Ta mjenica je data na naplatu kod fine 14.4.2012. Buduci da nisam u tom razdoblju radio, novac nije bio vračen u dogovorenom roku, ja sam 15. 08.2012, kada sam poćeo raditi, saznao da je mjenica u fini predana navedenog datuma i to u iznosu od cijelih 50 000kn. Budući da mi je fina blokirala sve račune, poćeo sam raditi u međuvremenu, te sam otvorio u međuvremenu zaštičeni račun, osoba si je uspjela do današnjeg datuma naplatiti ovrhom nekih 1800kn. Dakle mene zanima, imam li ja tu kakvih izgleda da to osporim. Ja ne porićem da nisam dužan navedeni iznos, i slažem se sa naplatom mjenice, ali u navedenom iznosu, a ne na 50 000 kn???? I da su tu zaraćunate zakonske kamate, nemogu kamate na iznos od 30 000 u roku 15 dana biti 20 000 kn. Ili sam ja u krivu, pa su tu razni troškovi, itd??? Milim da je mjenica data na naplatu bez one izjave u kojoj piše koliki je iznos posuđen... Molim Vas ako imate bilo kakav savjet što mogu učiniti i ako nije prekasno. Ako sam bio nejasan, rado ću odgovoriti na nejasnoće. Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija