Jump to content

Paušal i porezi


akor

Preporučene objave

Molim Vas za pomoć!!! Otvorila sam obrt u 8.mj. prošle godine iako sam zaposlena. Nisam u sustavu PDV-a već plaćam paušalni iznos poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak, dakle paušalist sam.Utvrđena osnovica godišnjeg paušalnog dohotka je 12.750,00 kn, pa je ukupni godišnji iznos paušalnog poreza na dohodak i prireza 1683,00 kn ( u mom gradu ). Dakle to je ono što plaćam. Međutim interesira me da li sam, iako sam zaposlena te mi doprinose uplaćuje poslodavac, a u svom obrtu nikog ne zapošljavam jer radim samo ja, obavezna na kraju godine na tu osnovicu od 12.750,00 platiti doprinose i to MIO 20% od iznosa osnovice i zdravstveno 13% od iste osnovice. To bi značilo da bi na kraju godine platila još 2550,00kn za MIO i 1657,50kn za zdravstveno što bi ukupno bilo 4207,50kn. Tako nešto kaže mi jedan knjigovođa, iako mi je to potpuno besmisleno s obzirom da mi poslodavac kod kojeg radim već uplaćuje doprinose. Čemu onda opet. Valjda bi već dobila nekakvo rješenje za prošlu godinu od 8-12. mj, a do sada nisam dobila ništa. Da li su te informacije točne ili...

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesu li obveznici doprinosa i umirovljenici i osobe koje su osigurane po nekoj

drugoj osnovi, a koji samostalnu djelatnost obrta obavljaju kao doma}u

radinost ili sporedno zanimanje?

 

Umirovljenici koji obavljaju samostalnu djelatnost domaće radinosti, ili sporedno

zanimanje, a dohodak od tih djelatnosti se paušalno oporezuje, nisu obveznici doprinosa

po toj osnovi jer imaju uređen status u obveznom osiguranju (stekli su

pravo na mirovinu) i ne obustavlja im se isplata mirovine.

 

Osobe koje su u radnom odnosu i osigurane su po toj osnovi te obavljaju i samostalnu

djelatnost domaću radinost ili sporedno zanimanje, kao „drugu djelatnost“

(uz radni odnos) a dohodak od tih djelatnosti se paušalno oporezuje, dužne su

plaćati obvezne doprinose po osnovi „druge djelatnosti“.

 

Osobe koje su u radnom odnosu i osigurane su po toj osnovi te obavljaju i samostalnu djelatnost domaće radinosti ili sporedno zanimanje, kao „drugu djelatnost“ uz radni odnos, a dohodak od tih djelatnosti se paušalno oporezuje, dužne su plaćati obvezne doprinose po

osnovi „druge djelatnosti“.

 

Fizička osoba koja obavlja samostalnu djelatnost obrta ili poljoprivrede i šumarstva kao drugu djelatnost, a porez na dohodak od te djelatnosti plaća prema paušalnoj svoti (osim umirovljenika) plaća ;

1. doprinos za mirovinsko osiguranje - 20%

2. doprinos za zdravstveno osiguranje - 13%

Ili

1. doprinos za mirovinsko osiguranje - 15%

2. doprinos za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje – 5%

3. doprinos za zdravstveno osiguranje - 13%

- godišnja osnovica za obračun je paušalni dohodak u svoti od 12.750,00 kuna, a

razmjerno broju mjeseci obavljanja druge djelatnosti

- Rok za uplatu doprinosa je 15 dana od dana dostave rješenja o godišnjoj obvezi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani samo da se nadovežem na temu:

paušalist sam,registrirana domaća radinost,na području posebne drž.skrbi,mjesečne obveze su oko 1000kn.

Htjela bih pitat,ak neko zna da odgovori:

da li pored ovih mjesečnih obveza ima se za platit još neki porez na kraju godine,

da li trebam podnijet neku poreznu prijavu koncem godine.

Hvala

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija