Jump to content

nužni dio


zimbo

Preporučene objave

pojednostavljeno:Otac mi je umro prije 15g i ja,mama i sestra smo svaki nasljedili po 1/3 nečega,u medjuvremenu je svoj dio mama napisala na mene pa sad ja imam 2/3(ovjereno na sudu).Mama je umrla,da li sestra sad ima pravo na nuzni dio(mamin dio koji je ona na mene prepisala),posto je ona vec dobila 1/3,mislim nije ostala bez icega??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda bi trebalo malo pojasniti situaciju, iako su prethodni odgovori sasvim korektni.

 

Majka, kćer i sin bili su suvlasnici nečega u 1/3 svaki.

 

Činjenica da su to postali nasljeđivanjem iza oca je potpuno nebitna.

 

Majka je umrla bez imovine (one o kojoj je ovdje riječ), ali nužna nasljednica ima pravo tražiti uračunavanje dara u ostavinu, pa bi ostavinu s uključenim darom činila 1/3 toga nečega, a nužna nasljednica bi mogla dobiti 1/4 ostavine, dakle 1/12 nečega. Isto vrijedi ako "napisala na mene" znači oporuku.

 

Međutim, ako prijenos na sina nije izvršen darovanjem, nego nekim drugim pravnim poslom (kupoprodaja, uzdržavanje), što se iz formulacije "napisala na mene" ne može pogoditi, onda nema ostavine, pa ni nužnog dijela. Tu se onda uopće ne radi o nasljeđivanju sina iza majke. On u takvom slučaju ne nasljeđuje ništa, kao ni njegova sestra. (Ako ćemo tjerati mak na konac, opet je donekle posebni slučaj kupoprodaje za koju bi nasljednica pod određenim okolnostima mogla dokazivati da je fiktivna.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija