Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju


annemarie

Preporučene objave

Sa djedom sam potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju kojim moj otac nije bio zadovoljan pa je nakon djedove smrti tužbom pobio taj ugovor i sud ga je proglasio ništavnim.Imam saznanja da vještačenje koje je napravljeno radi čega je ugovor proglašen ništavnim nije dobro i da ne odgovara pravom psihičkom stanje pokojnog djeda.Sa tim ću naravno ponovno pokušat pokrenut predmet na sudu.Prije 6 god sam prodala zemljište koje sam po ugovoru naslijedila,i to je bilo 3 god prije nego je sud poništio ugovor.Zanima me da li tata može potraživati pravo na to prodano zemljište,tj. da li može vratiti novac koji sam ja dobila za to zemljište kupcu i uzeti zemljište sebi?On još nije tražio u gruntovnici povratak nekretnina u prvobitno stanje iako su prošle skoro 3 god.Da li je dovoljno novo sudsko vještačenje priložiti sudu da bi se ponovno pokrenula parnica?Jer me savjetuju da odem u Strassbourg na Sud za ljudska prava s obzirom da me je i Ustavni sud već odbio.Mene odvjetnica savjetuje da ponovno pokrenem postupak zbog pronalaženja novih činjenica.Zanima me da li neko zna što je najbolje??Mislila sam da će se to moć riješiti unutar obitelji ali vidim da ću tako ostati na cesti.Pomognite mi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imam saznanja da nalaz vještaka nije pravo činjenično stanje mentalnog stanja mog djeda to ne mjenja stvar?Ako sumnjam da je neko nekog potplatio za to vještačenje,kome se onda mogu obratiti?Odvjetnica mi je rekla da u roku 5 god (koje još nisu prošle) imam pravo ponovno pokrenuti sud ako imam drugo činjenično stanje.Sad sam se obratila drugom vještaku koji mi je rekao da je nalaz ili produkt neznanja vještaka ili je dobio novac za njega.Nemam to napismeno zasad jer onda imam zakonski rok od mjesec dana za pokretanje parnice.Ako sam doista iscrpila sve što se moglo u HR,kome da se obratim?Moj djed nije bio lud niti nesposoban za potpisivanje ugovora,samo je htio da mi osigura egzistenciju nakon svoje smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imam saznanja da nalaz vještaka nije pravo činjenično stanje mentalnog stanja mog djeda to ne mjenja stvar?Ako sumnjam da je neko nekog potplatio za to vještačenje,kome se onda mogu obratiti?Odvjetnica mi je rekla da u roku 5 god (koje još nisu prošle) imam pravo ponovno pokrenuti sud ako imam drugo činjenično stanje.Sad sam se obratila drugom vještaku koji mi je rekao da je nalaz ili produkt neznanja vještaka ili je dobio novac za njega.Nemam to napismeno zasad jer onda imam zakonski rok od mjesec dana za pokretanje parnice.Ako sam doista iscrpila sve što se moglo u HR,kome da se obratim?Moj djed nije bio lud niti nesposoban za potpisivanje ugovora,samo je htio da mi osigura egzistenciju nakon svoje smrti.

 

Očito ciljate na razlog za ponavljanje postupka iz čl. 421. st. 1. t. 4. ZPP-a - da se sudska presuda temelji na lažnom nalazu vještaka. Da biste mogli tražiti ponavljanje postupka iz navedenog razloga, mora postojati pravomoćna presuda kaznenog suda kojom je taj vještak proglašen krivim za kazneno djelo davanja lažnog iskaza iz čl. 305. Kaznenog zakona. Ili saznanje da se ne može provesti kazneni postupak protiv vještaka. Vi to u ovom slučaju nemate.

 

Mogli bi podnijeti kaznenu prijavu protiv vještaka za naprijed citirano kazneno djelo, te protiv osobe za koju sumnjate da ga je potplatila (kolko vas shvaćam - vašeg oca?) - za kazneno djelo sprečavanja dokazivanja iz čl. 306. KZ-a (u ovom slučaju ta bi djela bila povezana). ALI, veeeeeliko je pitanje dokazivanja navedenih kaznenih djela, ovo mišljenje drugog vještaka, koje spominjete ne dokazuje apsolutno ništa u smislu kaznene odgovornosti ovog "prvog" vještaka - uostalom, sasvim je moguća i varijanta da čovjek jednostavno nije dovoljno stručan. A i pitanje je, bi li DORH uopće uzeo u razmatranje ove vaše kaznene prijave, obzirom ste već iskoristili sve moguće domicilne pravne puteve, kojima nije nađeno ništa što bi ukazivalo kako je bilo ikakvih povreda na vašu štetu.

 

Jedino realno što vam je preostalo jest ESLJP u Strasbourgu, ali razmislite jako dobro da li vam se isplati pokretati takav postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija