Jump to content

Potraživanja u vezi stana


canci

Preporučene objave

Pozdrav svima.

Imam jedno pitanje.

Supruga i ja smo u braku 2 godine.

Imamo jedno dijete.

Do sada smo živjeli u stanu koji je bio vlasništvo moga oca.

Otac je umro i ja cu naslijediti taj stan. Nastavit ćemo živjeti u tom stanu i dalje.

Moje pitanje je ima li moja supruga u slučaju rastave braka mogućnost bilo kakvih potraživanja što se tiče tog stana koji će glasiti na mene.

Znam da obiteljski zakon kaže:

Članak 253.

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

Molim Vas potvrdu je li ili nije taj stan vlastita imovina steknuta nasljeđivanjem ili je dio bračne stečevine.

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sami ste odgovorili na pitanje. Imovina stečena nasljeđivanjem vlastita je imovina, tako da je stan isključivo vaš. Iako, da budemo skroz precizni, supruga bi imala pravo na polovicu vrijednosti za koju bi vrijednost stana eventualno bila povećana, računajući od trenutka kada vi naslijedite stan pa do trenutka razvoda braka.

 

Da se razumijemo, samo i isključivo ako je vrijednost stana uvećana. Recimo, u trenutku kada vi naslijedite stan on vrijedi 100.000,00 eura, u trenutku razvoda braka njegova je vrijednost 110.000,00 eura, tada bi supruga imala pravo na 5.000,00 eura na ime polovice uvećane vrijednosti stana. Ovo je samo primjera radi, teško da se to bude desilo u stvarnosti, jer u pravilu cijena nekretnina s vremenom pada ili stagnira, rijetko kada raste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija