Jump to content

prepustanje skrbnistva drugom roditelju


dleki21

Preporučene objave

postovani moli bih vas za pomoc.Naime monjoj bivsoj supruzi dodjeljeno je skrbnistvo nad malodobnom djecom,no ona ne moze vodit brigu o njima iz razloga (posla) pa mi ih je dovela i dala na odgoji cuvanje.Potpisala je izjavu kod javnog biljeznika da se odrice prava na skrbnistvo nad malodobnom djecom te da ih povjerava ocu na cuvanji i odgoj.

zanima me da li moram pokrenut ponovan postupak za dodjelu skrbnistva ili mogu to pokrenuti vanparnicnim postupkom

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisala je izjavu kod javnog biljeznika da se odrice prava na skrbnistvo nad malodobnom djecom te da ih povjerava ocu na cuvanji i odgoj.

 

Čl. 91. st. 2. Obiteljskog zakona - "Roditelj se ne može odreći roditeljske skrbi."

 

Zanima me da li moram pokrenut ponovan postupak za dodjelu skrbnistva ili mogu to pokrenuti vanparnicnim postupkom?

 

Čl. 102. Obiteljskog zakona - "Sud će na prijedlog roditelja, djeteta ili centra za socijalnu skrb, ako to zahtijevaju bitno promijenjene okolnosti donijeti novu odluku s kojim će roditeljem dijete živjeti te o susretima i druženju djeteta s drugim roditeljem, a po potrebi i o drugim sadržajima roditeljske skrbi."

 

Obzirom ćete (pretpostavljam) tražiti i uzdržavanje, onda parnica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

 

Molim Vas za neka pojašnjenja na istu temu. Naime, razvela sam se od supruga prije sedam godina. Bio je to sporazuman razvod u kojem smo dogovorili da djeca žive samnom (majkom), što je sve potvrđeno pravomoćnom presudom. Ujedno je otac dao svoju suglasnost da djeca presele samnom u drugi grad. Djeca su jako teško podnijela razvod, a još teže tu udaljenost od oca i svega što im je činilo djetinjstvo - u trenutku razvoda bili su stari 5 i 7 godina. Mlađi sin je to još teže podnosio, pa sam s njim prošla i par razgovora kod psihologa. KOntinuirano, periodično tražio je da se vrati živjeti u svoje rodno mjesto. Moje mišljenje je da dijete nije toliko snažno vezano za oca, nego za sve što taj njego dom njemu predstavalja,,tamo su mu osim tate, bake, prvi prijatelji,a i to je malo mjesto sa svim čarima koje može imati za odrastanje djece. No, kako je bio malen mislila sam da će ga ta ideja o povratku popustiti. Dijete je počelo trenirati nogomet, to mu je bila slamka spasa, jer se nekako uz taj sport navikao i na činjenicu života u gradu samnom. Međutim, nakon sedam godina ta želja i čežnja za povratkom nije popustila. Trenutno prolazimo novu krizu u njegovoj dobi od 12 godina kada inzistira da se vrati tati. Zadnje praznike koje je proveo kod tate jje neutješno plakao i nije se želio vratiti meni. Uglavnom, bivši suprug i ja smo razgovarali, i ustanovili da je možda boljje za dijete da se vrati i ode živjeti kod tate...Ja sam na izmaku snaga s tom sedmogodišnjom borbom protiv djetetove volje i želje,,a previše ga volim da bih dozvolila da se loše osjeća radi nekog mog egoističnog razloga da ostane samnom. Svih ovih godina mislila sam da je za njega kao dijete bolje da živi s majkom,,no, sad je već dječak i nisam sigurna da ga je dobro, protiv njegove volje držati uz sebe. Ono što me zanima je kakvi su pravni koraci koje moramo poduzeti da bi dijete preselilo kod tate. Da li se može neki prelazni period to urediti tako da se na sudu ne riješavaju stvari, jer se dijete možda i predomisli..MOžda shvati da ono nije život koji želi živjeti,,,Osim toga tu postoje još neke činjenice. Bivši suprug svih tih godinaa nije plaćao alimentaciju, pa sam bila korisnik privremenog uzdržavanja od strane države,,,Danas ima kaznenu presudu radi toga, te još jedna bitna činjenica u cijeloj priči jest da on nije stalno zaposlen i nema stalne prihode. Naravno, stalno radi na crno, te ima suprugu koja zarađuje, mamu i baku koje mu pomažu, tako da bi dijete s financijskog apsekta, neovisno o tome što on nije stalno zaposlen, bilo zbrinuto. I još jedno pitanje koje se nameće jest drugo dijete...Ono je osmi razred, i ne može se trenutno seliti kod tate..Iako i on iskazuje želju za preseljenjem, ali nakon završenog osmog razreda. Što s tom situacijom. Mogu li se djeca tako razdvajati...

 

Molim Vas odgovor na pitanje daa li se mogu nekako izbjeći institucije i u prvoj fazi preselit dijiete k tati bez pokretanja sudskih postupaka, dok ne utvrdimo želi li dijete uistinu to.

 

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gea, vi možete i ovak, ajmo reć "na crno" preseliti mlađeg sina ocu, ali to vam ne bi savjetovao. Dakle, nema druge negoli institucionalni put, glede čega mogu ponovno citirati čl. 102. Obiteljskog zakona - "Sud će na prijedlog roditelja, djeteta ili centra za socijalnu skrb, ako to zahtijevaju bitno promijenjene okolnosti donijeti novu odluku s kojim će roditeljem dijete živjeti te o susretima i druženju djeteta s drugim roditeljem, a po potrebi i o drugim sadržajima roditeljske skrbi."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gea, vi možete i ovak, ajmo reć "na crno" preseliti mlađeg sina ocu, ali to vam ne bi savjetovao. Dakle, nema druge negoli institucionalni put, glede čega mogu ponovno citirati čl. 102. Obiteljskog zakona - "Sud će na prijedlog roditelja, djeteta ili centra za socijalnu skrb, ako to zahtijevaju bitno promijenjene okolnosti donijeti novu odluku s kojim će roditeljem dijete živjeti te o susretima i druženju djeteta s drugim roditeljem, a po potrebi i o drugim sadržajima roditeljske skrbi."

 

 

Da li imate možda nekih informacija kako to izgleda u sudskoj praksi. Da li sud bez većih problema donosi ovakve odluke ili se mora prolaziti neki poseban postupak, CZSS i sl. Ujedno me zanima što se može dogoditi ako to učinimo "na crno" Snose li se neke zakonske posljedice radi toga,,,Hvala još jednom na brzom odgovoru..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaista ne razumijem, u čemu je problem da dijete ili djeca, u skladu sa dogovorom roditelja, a uvažavajući volju i mišljenje djeteta, provode sa jednim od roditelja više vremena od onog propisanog sudskom odlukom. Ne radi se ovdje o nikakvom preseljenju "na crno" i nikakve sankcije roditelji neće snositi.

 

Geazg, ukoliko vaša djeca imaju želju da provode više vremena sa ocem omogućite im to. Ukoliko s vremenom ostanu dosljedni u iskazivanju te volje i mišljenja, sastavite sa ocem djece "plan roditeljstva" koji će sadržavati sve elemente koji se tiču legitimnih prava djece: sa kojim će roditeljem živjeti, opseg susreta i druženja, uzdržavanje itd. I onda taj plan dostavite sudu na usvajanje. Sud će zatražiti mišljenje centra da li je taj plan u skladu sa interesom djece. Bitno je da se vi kao roditelji možete dogovoriti i da ostanete čvrsti i dosljedni u svojim stavovima. Sud će u tom smislu donijeti odluku.

 

Pozitivno je pročitati kada roditelj interese djece stavlja ispred svojih!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaista ne razumijem, u čemu je problem da dijete ili djeca, u skladu sa dogovorom roditelja, a uvažavajući volju i mišljenje djeteta, provode sa jednim od roditelja više vremena od onog propisanog sudskom odlukom. Ne radi se ovdje o nikakvom preseljenju "na crno" i nikakve sankcije roditelji neće snositi.

 

Geazg, ukoliko vaša djeca imaju želju da provode više vremena sa ocem omogućite im to. Ukoliko s vremenom ostanu dosljedni u iskazivanju te volje i mišljenja, sastavite sa ocem djece "plan roditeljstva" koji će sadržavati sve elemente koji se tiču legitimnih prava djece: sa kojim će roditeljem živjeti, opseg susreta i druženja, uzdržavanje itd. I onda taj plan dostavite sudu na usvajanje. Sud će zatražiti mišljenje centra da li je taj plan u skladu sa interesom djece. Bitno je da se vi kao roditelji možete dogovoriti i da ostanete čvrsti i dosljedni u svojim stavovima. Sud će u tom smislu donijeti odluku.

 

Pozitivno je pročitati kada roditelj interese djece stavlja ispred svojih!

 

Problem koji se javlja u ovoj situaciji je taj što tata ne živi u istom gradu, nego u 300 km udaljenom mjestu, što za sobom povlači činjenicu da bi djecu trebalo upisati u novu školu, promijenit im boravište/prebivalište, liječnika i sve što ide uz takvo preseljenje. Ne znam koliko je u praksi to moguće provesti bez rješenja suda ili CZSS-a. Zato sam i postavila upit ovdje da li ima netko s nekim pravnim savjetom kako to sve učniti, osim onoga da idemo sudskim putem. Mislim da je sudski put prekrut i nekakomi je totalno neprihvatljivo da roditelji ne mogu samostalno donosit neke odluke u tom smjeru, dogovorom. Jer djeca su djeca, danas misle da je nešto dobro za njih, sutra se predomisle, a ipak ne balansiraju između stranaca, nego svoje dvoje roditelja koji ih vjerojatno jedano vole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa počnite od praznika kada ih djeca imaju. Neka cijele praznike zimske, proljetne ili ljetne provedu sa ocem. Ako i nakon toga budu ustrajavala da žive sa ocem onda ćete ići putem kako sam vam napisao. Vas dvoje roditelja detaljno ćete se o svemu dogovoriti i sastaviti "plan roditeljstva" koji ćete predati sudu na usvajanje. Ključno je da se držite dogovora i ostanete dosljedni i to vam je gotovo u par mjeseci. Na taj način dogovorit ćete se samostalno, a sud će u tom smislu donijeti odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija