Jump to content

Nejasnoce oko novog zakona o prebivalistu...


tuznigradjanin

Preporučene objave

Postovani,

 

Neznam kome da se obratim za ispravno tumacenje zakona, a i zelim zastiti svoju familju i sebe nepotrebnih komplikacija. I zbilja Vas lijepo molim da mi odgovorite na ovo pismo.

 

Pismo i pitanje je zbilja iskreno, ali zelim ostati anoniman, dok mi se stvarno ne objasni sto i kako treba postupiti. Poslije, ako bude potrebno, mogu poslati svoje podatke.

 

Naime radi se o novom zakonu o prebivalistu i boravistu u Repuplici Hrvatskoj.

Po novom zakonu, koji je na snazi od pocetka 2013 godine stoji da prebivaliste u Hrvatskoj ima ona osoba koja se je trajno nastanila u Hrvatskoj, radi ostvarivanja svojih..... prava. A boraviste ona osoba koja se nalazi u Hrvatskoj do 3 mjeseca i manje.

 

Po meni je zakon dosta nejasan, a isto tako je razlicito tumacen u razlicitim gradovima, odnosno u MUP-u u razlicitim gradovima.

 

Prvo cu Vam opisati, moju poziciju. Nalazim se na radu u inozemstvu ( to sada traje 12 godina), ali nigdje ne stoji da se ja nalazim na trajnom radu u inozemstvu, pogotovo zato sto mi se dozvola boravka produzuje svakih 5 godina. I slijedece godine mi istice (2014).

Ne kazem da ja necu dobiti ponovno dozvolu na 5 godina, ali to je privremeni boravak u inozemstvu. Ja nemam pravo glasa u drzavi u kojoj se nalazim (Svicarska), nego samo boravak.

 

36 godina sam zivio u Hrvatskoj, dakle od mog rodjenja, u gradu u kojem su moji roditelji, djedovi, sukundjedovi itd, isto tako i moja zena, njeni roditelji, djedovi i tako dalje i po tome imamo prebivaliste u Hrvatskoj, koje nam se sada zeli uzeti, zato sto se nalazimo u inozemstvu na privremenom radu. Zeli nam se uzeti pravo glasa, zeli nam se uzeti prebivaliste, jer mi se nismo trajno nastanili u Hrvatskoj.

 

Moje misljenje, da se moja familija i ja nemamo sto nastanjivati u Hrvatskoj, u mom gradu ukojem su svi moji preci, i u kojem sam rodjen. Ja to imam po mom rodjenju u Hrvatskoj, u mom rodnom gradu.

Oduzimanje osobne iskaznice, je kako za moju familiju i mene je cin koje me vredja kao osobu i gradjanina Hrvatske, i na kraju drzavljana Republike Hrvatske. Po tome, ja ne pripadam nigdje, u Svicarskoj sam stranac, i nemam pravo glasa, i u Svicarskoj imam dozvolu boravka, a zbog toga mi se zeli izbrisati prebivaliste iz Republike Hrvatske.

Po tom zakonu, tek kad se vratim, ce mi se onda ponovo dati prebivaliste sa time da ga ja moram zatraziti. Tu je nesto dosta kontradiktorno.

Zenini i moji roditelji zive u mom gradu, ja cu naslijediti kucu od mojih roditelja, kad oni nebudu vise zivi, tu su mi prijatelji, kumovi i ostala rodbina. U mom gradu za koji se se borio u domovinskom ratu jer je bio na rubu fronte, sam se rodio, sam ja isao u skolu, zavrsio fakultet i radio do moje 36 godine. U mom gradu i dalje provodim 45-50 dana godisnje, iako sam trenutacno u Svicarskoj, da posjetim svoje najblize i budem u svom gradu i u svojoj zemlji. Svoje obaveze placam redovito, nisam nikome nista duzan. Nisam na teretu republike Hrvatske, nisam na socijalnoj pomoci i od drzave ne trazim nista drugo, osim da mi se ne otima moje podrijetlo. Jer sa ovim cinom uzimanja prebivalista, ja se osjecam da mi se ukida moje podrijetlo, sto jako, jako boli u dusi.....

A isto tako zelim naglasiti da sam bio sudionik domovinskog rata, nisam bio dugo, ali sam bio u akciji Oluja.

 

Moram i ovo reci i napomenuti, sa time da nikoga ne zelim uvrijediti, ni podcijeniti!, da ja nisam od onih drzavljana Republike Hrvatske, koji su nakon 1991 godine, kupili nekretnine u Hrvatskoj i postali gradjani Hrvatske, iako se nalaze u inozemstvu. U mojoj okolici ih poznam jako puno, koji su pred strahotama rata, pobjegli iz drugih drzava bivse SFRJ u inozemstvo, tu se snasli, zaradili novce, kupili nekretninu na moru i u Zagrebu i postali gradjani Hrvatske, i dobili osobne iskaznice, po tome sto su kupili nekretninu u Hrvatskoj, a zive u inozemstvu.

 

Ja smatram da to uopce nije isto. Ja sam izvorni gradjanin Hrvatske, koji je to postao po svom rodjenju, i koji to ima po svojoj djedovini, i koji se sada malo vise od desetak godina nalazi u inozemstvu, i biti ce jos desetak i vratiti se u svoju domovinu, svoj grad, svoju djedovinu, familiju, prijatelje itd....Po meni, uzimanje prebivalista takvim gradjanima Hrvatske je jedan cin koji jako jako boli......

 

 

Zasto sam to sve naveo, objasnit cu Vam sada iz prica i dozivljaja, drzavljana Republike Hrvatske u zadnje vrijeme zbog upita po MUP ustanovama, diljem Hrvatske.

 

Primjeri:

 

 

  1. Moj kolega sa posla u Svicarskoj, iz mog grada je otisao pred dva tjedna u MUP u nasem gradu, pitao je onako informativo sta je sa tim zakonom, i oni su mu bez puno objasnjenja, zivi vani, onako drsko, kao da je kriminalac (oprostite na izrazu, ali on se tako osjecao) da nije trajno nastanjen u Hrvatskoj, uzeli osobnu iskaznicu. Njegova situacija je identicna mojoj.

 

 

  1. Drugi kolega sa posla, je isto iz mog grada, radi sa mnom u Svicarskoj, ide jos malo u penziju. U mom (nasem rodnom) gradu je imao kucu i stan. Kucu je prodao i 2011 godine je kupio stan na moru i tamo prijavio prebivaliste, jer kaze da ce u penziji vise biti na moru, nego u rodnom gradu – na kontinentu Hrvatske. 2011 je odjavio prebivaliste u rodnom gradu i prijavio na moru. Kako je cuo za novi zakon, otisao je ove godine (2013) u srpnju u MUP (tamo gdje ima apartman, na moru) i pitao za novi zakon o prebivalistu, da mu nije jasno, da je on u inozemstvu, sta treba napraviti. Dobio je odgovor, da netreba nista, da on po rodjenju ima prebivaliste u Hrvatskoj u rodnom gradu, prebacio ga je sada na more i to je OK. I da nema nikakve veze sto je trenutacno u inozemstvu, kad se vrati, naravno da ce se vratiti u svoje prebivaliste. I jos su mu rekli da on nije prvo prebivaliste u Republici Hrvatskoj dobio nakon 1991 godine pa nadalje, kupnjom apartmana ili stana u Hrvatskoj, nego ga je imao po rodjenju od svojih roditelja – jer se rodio i zivio u Hrvatskoj. I da je to sve OK, i njemu ostaje osobna iskaznica i prebivaliste.

 

 

  1. U Zagrebu, vecinom ne treba predavati osobne iskaznice, tako sam dobio odgovor takodjer kolega sa posla, koji se nalaze u istoj situaciji kao i ja..., U Zupanji se takodjer ne treba predavati iskaznica, ni oni koji su moje situacije, ni oni koji su iz Bosne pogjeli u inozemstvo, te nakon 1991 kupili nekretninu u Hrvatskoj (u ovom slucaju u Zupanji)

 

 

  1. Moj susjed u Svicarskoj, pobjegao iz Bosne ovdje, kupio nekretninu na moru 2000 godine, dobio osobnu, za Uskrs 2013 godine je morao nesto obaviti u tamosnjem MUP-u i odmah kad su ga vidjeli, su mu uzeli osobnu iskaznicu

 

 

Mogao bih navadjati jos primjera, ali mislim da je iz ovoga sve vidljivo.

 

Meni osobno nije jasno sto napraviti, i kako se zakon tumaci na nekoliko nacina i sto je tu u stvarnosti ispravno.

 

Dalje me mori, zasto bih se ja morao sam javiti u MUP i pitati sto treba napraviti kad nisam dobio nikakvu obavijest. Zakon je objavljen u Narodnim Novinama i postoji na internetu, ali puno ljudi uopce neznaju da je donesen. Sto sa tim ljudima, navodno smo culi da od pocetka 2014 ide prisilno odjavljivanje prebivalista ako se utvrdi da doticna osoba ne zivi na navedenoj adresi, te da se odmah naplacuju kazne od 500 – 5000 Kuna bez ikakve obavijesti itd. Zar se nekom moze naplatiti kazna, ako nije dobio obavijest da preda osobnu iskaznicu? Da li je to sve u skaldu sa zakonima o Evropskoj Uniji... itd... itd....

 

Unaprijed se najljepse zahvaljujem na Vasem odgovoru, u nadi da cete mi (nama) dati ispravno i tocno tumacenje novog zakona o prebivalistu.

 

Unaprijed zahvaljujem!

 

PS. Upravo provjereno sa Njemackim gradjanima koji zive u Svicarskoj. Oni i dalje imaju osobnu iskaznicu (ali u njoj pise keine feste aufenhalt - znaci zamrznuta je za one koji nemaju nekretninu u Njemackoj) - ali imaju osobnu iskaznicu i imaju pravo glasa u Njemackoj za Njemacki parlament. Svi su sada za izbore u Njemackoj gdje je pobijedila A. Merkel dobili pozivnice za glasanje postom u Svicarsku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naš zakon o prebivalištu nema veze za zakonima eu jer oni ne postoje.Članice eu-a mogu imati svoje nacionalne zakone (i imaju,kao što je i ovaj) i tu se eu ne miješa.Zakoni se objavljuju u NN i nitko nije dužan nikoga obavještavati o bilo kakvoj promjeni zakona.

Jednostavno prebivalište kao i osobna će vam ostat a prijavit ćete samo privremeni odlazak iz RH šđto ste po zakonu i dužni do kraja godine pa neće bit nikakvih kaznenih sankcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija