Jump to content

Posudba novca


zeko555

Preporučene objave

Poštovani,

molim jednu pomoć HITNO

 

Prijatelju sam 2009 godine posudio 1500 EURA. Novce sam mu poslao preko western uniona, znaci na obrascu ima samo podatci primatelja i posiljatelja, nikada nisam sa njim nikakav ugovor sklopio već je bilo samo na rijeć obecano da ce mi kroz 6 mjeseci vratiti.

evo sada je proslo skoro 4 godine, nisam dobio nista natrag, nemam vise ni kontakta od njega, apsolutno nista.

 

zanima me da li imam kakav nacin da dodjem do svoga novca obzirom da nemam nikakav dokumenatat ovjeren izmedju mene i njega.

 

molim odgovor i pomoć .

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate dvije varijante :

 

1. parnična - prije same tužbe, poštom preporučeno s dostavnicom poslati "prijatelju" dopis u kojem mu dajete rok od 15 dana da vam vrati dugovani novac, uz upozorenje kako ćete u protivnom biti primorani posegnuti za svim pravnim instrumentima koji vam stoje na raspolaganju (uključujući i kaznenu prijavu policiji) da dođete do svog novca. Ako ni u tom 15-dnevnom roku ne vrati novac, podnijeti tužbu parničnome sudu;

 

2. kaznena - ponoviti prethodno opisani postupak, pa po proteku roka policiji podnijeti kaznenu prijavu za kazneno djelo prijevare.

 

Možete kombinirati i jednu i drugu varijantu, ali morate znati kako ćete morati i dokazati sve navedeno.

Imate obrazac Western Union-a iz kojeg je vidljivo kako ste poslali dotičnome novac, a s obzirom nemate nikakav pisani trag, onda za dokazivanje postojanja samog ugovora trebate svjedoka - ako nitko nije bio prisutan vašem dogovoru, onda ste sigurno nekome pričali o pozajmici, pa možete tu osobu predložiti kao svjedoka. Inače, što se kaznene varijante tiče, tu će vas se pitati zašto ste tako dugo čekali da ga prijavite, pa ćete biti dužni opisati koje sve radnje ste poduzeli u svrhu naplate dugovanog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate dvije varijante :

 

1. parnična - prije same tužbe, poštom preporučeno s dostavnicom poslati "prijatelju" dopis u kojem mu dajete rok od 15 dana da vam vrati dugovani novac, uz upozorenje kako ćete u protivnom biti primorani posegnuti za svim pravnim instrumentima koji vam stoje na raspolaganju (uključujući i kaznenu prijavu policiji) da dođete do svog novca. Ako ni u tom 15-dnevnom roku ne vrati novac, podnijeti tužbu parničnome sudu;

 

2. kaznena - ponoviti prethodno opisani postupak, pa po proteku roka policiji podnijeti kaznenu prijavu za kazneno djelo prijevare.

 

Možete kombinirati i jednu i drugu varijantu, ali morate znati kako ćete morati i dokazati sve navedeno.

Imate obrazac Western Union-a iz kojeg je vidljivo kako ste poslali dotičnome novac, a s obzirom nemate nikakav pisani trag, onda za dokazivanje postojanja samog ugovora trebate svjedoka - ako nitko nije bio prisutan vašem dogovoru, onda ste sigurno nekome pričali o pozajmici, pa možete tu osobu predložiti kao svjedoka. Inače, što se kaznene varijante tiče, tu će vas se pitati zašto ste tako dugo čekali da ga prijavite, pa ćete biti dužni opisati koje sve radnje ste poduzeli u svrhu naplate dugovanog.

 

 

Nisam nikome govorio o ovome, ja imam samo obrazac uplate i nista vise, bio sam na policiji i ne mogu podnjeti kaznenu prijavu kada to nije prijevara vec moja svojevoljna posudba...da sam imao kakav ugovor, dopis s potpisima mogao bih tuziti..a rekli na policiji ako slucajno prijetim mu da onda on moze mene tuziti za prijetnje..neznam nista sta uraditi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam nikome govorio o ovome, ja imam samo obrazac uplate i nista vise, bio sam na policiji i ne mogu podnjeti kaznenu prijavu kada to nije prijevara vec moja svojevoljna posudba...da sam imao kakav ugovor, dopis s potpisima mogao bih tuziti..a rekli na policiji ako slucajno prijetim mu da onda on moze mene tuziti za prijetnje..neznam nista sta uraditi...

 

Za ovo prvo što policija veli - glupost. Za prijetnju pričaju dobro. Iako je problem što ste čekali 4 godine, zato bi vam i kaznena varijanta "pala".

 

Zeko, probajte s ovom prvom varijantom koju sam vam sugerirao, možda ga "prepadnete" pa plati. Al ak blef ne upali, vrlo vjerojatno ne bude ništa od toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijatelju si putem western uniona uputio poklon u vidu 1.500,00 Eura.

da si na uputnici upisao pozajmica tada bi mogao tražiti povrat pozajmice.

zaboravi.

ali možeš pokušati tužbom vratiti novac. zastara potraživanja duga je 5 godina.

 

Da ..samo obrazac uplate imam iz 2009 god...on me pitao mogu li mu posuditi ..ja sam rekao ok...dogovor nas interni je bio 6 mj medjutim sada je 4 god proslo...a sta mi vrijedi obrazac kada nemam nikakav dokaz da sam mu posudio...i nema tu kriminala kada sam kriv ja jer nisam nigdje trazio potpis..vjerovao na rijeci "prijatelju"...eto sta sada imam..nista na kraju....doslovno kako kazete poklonio novac...i da stvar bude bolja ne zivimo u istoj drzavi..ja sam u RH on u BiH...!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija