Jump to content

trebam pomoć ostavinska i nužni dio


saky1976

Preporučene objave

Poštovani,nakon smrti djeda stan koji je bio u njegovom vlasništvu oporučno je ostavio meni(unuku).

Na ostavinskoj raspravi smo bili moj ujak i ja.

Zanima me dali ujak ima pravo na nužni dio pošto je stan oporučno ostavljen meni.

Zaboravio sam napisati da je moja majka umrla puno prije sastavljanja oporuke.I u oporuci je navedeno da uz stan mi je ostavljena sva pokretnina(sobni i kuhinjski).

Dali je moguće osporit nužni dio,pošto ujak traži taj dio.

Bio bih zahvalan ako je moguće na što bržem odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije to jedina imovina.jer je djed naknadno kupio garažu i posjeduje grobno mjesto te nešto novca na računu cca 16.000 eura i oko 80.000 kuna.Dali se ujakov nužni dio može namiriti iz ostavljenog novca.

 

Naravno da može, al opet zavisi o vrijednosti stana je li namiren njegov nužni dio.

 

Evo matematike - ukoliko ste samo vi i vaš ujak u igri kao (zakonski) nasljednici iza pokojnog djeda, onda ujakov nužni dio iznosi 1/4 dijela ostavine. Znači, ukoliko ujak dobije sav novac iza djeda (cca 200.000,00 kuna), onda bi vrijednost stana trebala biti iznad 600.000,00 kuna, da bi vas mogao "zezati" zbog dobivenog stana. Znate brojke pa izračunajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sud će na raspravi odrediti dali ujak ima pravo na nužni dio.

garažavrijedi oko 5.000,00 a možda i više, ovisi omjestu.tražite da sudski vještak procijeni vrijednost garaže.

80.000,00kuna je preko 10.000,00 Eura + 16.000,00 = oko26.000,00 Eura/2 + 1/2 garaže bi odgovaralo nužnom dijelu obzirom na vrijednosti stana .

 

ako je djed za života darovao sinu neku vrijednost ili novac tražite uračunavanje dara u nužni dio.

 

 

grobnica se ne može nasljediti .može se nasljediti pravo korištenja grobnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pustite vi JB-a. Najbitnije je da ujak dobije nužni dio, koji je, kako sam rekao, u najgoroj situaciji cca 15.000,00 eura. Znači, pobrinite se da ukupna vrijednost dijela koji dobije ujak bude takva i neće biti problema. Sporiti nužni dio možete samo ukoliko je djed za života već raspolagao u korist ujaka u vrijednosti najmanje njegova nužnog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija