Jump to content

probni rok nakon dvije godine rada?!


ridi12

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Radila sam dvije godine sa stalnim produzivanjem ugovora na odredeno, ulaskom u EU dobivamo novi ugovor na neodredeno uz probni rok od 3 mj, nakon isteka dobivamo novi aneks da se to ponistava te da sada glasi na 6mj (jos tri mjeseca). Radim u velikoj firmi i sve radnice koje do sada nisu imale ugovor za stalno su sada na probnom roku.

Problem nastupa kada ja saznajem da sam trudna vec duze vrijeme i morat cu im to rec, ni ne zelim skrivat, ali me strah da zbog toga ne dobijem otkaz. Dali postoji mogucnost da ga dobijem i da bude sve po zakonu?

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

„Probni rad smije se ugovoriti samo prilikom zasnivanja radnog odnosa,ali ne i u tijeku trajanja prilikom sklapanja izmijenjenog ugovora o radu.

Takvo ugovaranje probnog rada je ništavo”

Vs RH Revr-574/03 od 2.6.2004., Žs u Varaždinu Gž-1754/05 16.1.2006.

 

„…ugovaranje probnog rada suprotno cilju zbog kojeg je ustanovljen,

zlouporaba je prava a posljedica je ništavost….”

VsRH Revr-250/04 od 21.5.2005.

 

Probni rad može trajati najdulje šest mjeseci ( jedan ili više ugovora na određeno ili ugovor na neodređeno). Prema onome što ste naveli poslodavac Vam u konkretnom slučaju ne smije dati otkaz zbog nezadovoljavanja na probnom radu, jer nije poštovao odredbe ZOR-a o probnom radu. Ostale vrste otkaze ugovora o radu Vam ne smije dati, jer ste trudnica. U slučaju da Vam poslodavac eventualno uruči otkaz zbog nezadovoljavanja na probnom radu dobro pazite na zakonske rokove i potražite stručnu pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S tim sam upoznata ali sam naisla negdje na to da teoretski za vrijeme probnog roka moze (ne zadovoljavanje uvijeta) pa sam se bila zabrinula iako sam znala da moj probni rok nije zakonit i da mi nemoze navesti ne zadovoljavanje uvijeta kao razlog jer sam vec dvije godine zaposlena na tom radnom mjestu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S tim sam upoznata ali sam naisla negdje na to da teoretski za vrijeme probnog roka moze (ne zadovoljavanje uvijeta) pa sam se bila zabrinula iako sam znala da moj probni rok nije zakonit i da mi nemoze navesti ne zadovoljavanje uvijeta kao razlog jer sam vec dvije godine zaposlena na tom radnom mjestu.

 

Prema sadašnjim važećim odredbama (ZOR, Konvencije ili neki drugi izvor radnog prava) nije propisana zabrana davanja otkaza ugovora o radu radnicama-trudnicama zbog nezadovoljavanja na probnom radu. Mislim da će se ta pravna praznina ubrzo popuniti, ali zasada bi takovi otkaz ugovora o radu bi bio zakonit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija