Jump to content

Pravo nasljedstva


matrix777

Preporučene objave

Ovako, postoji manja zgrada u Rijeci sa dva stana, za koju ne postoji vlasnički list ni bilo koji drugi dokumenti. Moj djed ju je sagradio a taj od kojeg je kupio zemljište, nije nigdje provedeno. (prije možda 20, 25god) bojim se da je nemoguće ući u nekakav trag. Djed je imao tešku bolest zadnje dvije godine (bio je neuračunljiv), svi smo mislili da taj objek ima sve papire pa čak i da je legaliziran no kasnije se shvatilo da nije tako. Djed je preminuo prije 20-tak dana. Tako da se taj objekt vjerojatno niti neće naći na ostavinskoj raspravi?! zanima me što se tu može učiniti a da ne "propadne" ili da to država, odnosno grad sebi prisvoji. dakle nije predan niti zahtjev za legalizaciju, jer ponavljam, djed je bio neuračunjiv, brinuli se se drugi o njemu, nitko nije znao. Kad pronađem taj objek pod brojem čestice izbaci mi nekakav čudan dokument (trebalo bi inače izbaciti vlasnički list) na stranici mislim katastar.hr. tako da ako netko može provjeriti tko se bolje razumije. čestica je broj 1310, naselje Kastav, grad Rijeka. katastarska općina Kastav. zanima me dali je moguće pokrenuti nekakve postupke da se pokrene legalizacija i sve što treba, u biti najveći problem čini mi se će biti oko te ostavinske. da to se rješi, moglo bi se sve dalje. iako će sada to biti sve skuplje?! hvala (radi se o slijepoj ulici gdje nikome taj objekt ne smeta, ima svega par kuća u ulici)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo, vrlo, vrlo kompliciran predmet.

 

Znači zgrada uopće ne postoji "na papiru", a čestica na kojoj se nalazi vodi se kao Put, knjižena kao javno dobro. Onako na prvu - trebalo bi prvo zgradu ucrtati, nakon toga je izdvojiti kao zasebnu česticu (parcelacija), pa knjižiti na sebe, ali veliki problem je što je riječ o javnom dobru + nema dozvola za zgradu.

 

A svakako najvažnije, postavit će se pitanje titulusa - pravne osnove vašeg stjecanja zemljišta na kojem je zgrada sagrađena. Glede navedenog, potrebno je da u nadležnom ZK odjelu ishodite povijesni izvadak za navedenu česticu, da vidite je li osoba od koje je vaš djed kupio to zemljište ikada bila upisana kao vlasnik, kao i na koji način je ista knjižena kao javno dobro. Nakon toga ćete biti pametniji.

 

Za daljnji tijek - savjetujem vam da svakako angažirate odvjetnika, koji je specijaliziran za ovakve stvarno-pravne predmete, jer ovo je zbilja zeznuta pravna situacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se da je vrlo složena i prekomplicirana situacija. Ali, ipak to nije bilo prije 100god, već prije možda 20tak, što znači da su neki pravni putevi morali imati ulogu na samom početku. Jasna je jedna stvar, da moj djed sigurno nije došao na to zemljište i počeo graditi dva stana u vrijednosti 350 000e bez ikakve dozvole ili nekih papira. Pogotovo ako se ta čestica vodi kao javno dobro, što znači da je državno vlasništvo, i da nitko nije postavio nijedno pitanje 20god zašto je netko napravio zgradu na "našem" posjedu - reče gradonačelnik. (npr) Kako je moguće uopće priključiti struju i vodu na tako nešto bez ijednog papira?! Zvuči smiješno, ali po tom svemu, kupio je zemljište od nekog prevaranta koji se pretvarao da je njegovo zemljište, a u katastru je imao čovjeka koji to nije proveo. Ali opet, zvuči kao iz crtanih filmova cijeli slučaj, mislim da je nemoguće da je npr zaista tako nešto slično. Bez odvjetnika ništa, naravno. Tko zna kako će sve završiti. Šteta zaista, jer se radi o izuzetnoj lokaciji s čije terase se vidi pogled na Cres i Krk (otvoreno more).

Vrlo, vrlo, vrlo kompliciran predmet.

 

Znači zgrada uopće ne postoji "na papiru", a čestica na kojoj se nalazi vodi se kao Put, knjižena kao javno dobro. Onako na prvu - trebalo bi prvo zgradu ucrtati, nakon toga je izdvojiti kao zasebnu česticu (parcelacija), pa knjižiti na sebe, ali veliki problem je što je riječ o javnom dobru + nema dozvola za zgradu.

 

A svakako najvažnije, postavit će se pitanje titulusa - pravne osnove vašeg stjecanja zemljišta na kojem je zgrada sagrađena. Glede navedenog, potrebno je da u nadležnom ZK odjelu ishodite povijesni izvadak za navedenu česticu, da vidite je li osoba od koje je vaš djed kupio to zemljište ikada bila upisana kao vlasnik, kao i na koji način je ista knjižena kao javno dobro. Nakon toga ćete biti pametniji.

 

Za daljnji tijek - savjetujem vam da svakako angažirate odvjetnika, koji je specijaliziran za ovakve stvarno-pravne predmete, jer ovo je zbilja zeznuta pravna situacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija