Jump to content

Pravo knjizenja po sluznosti


maestral97

Preporučene objave

Molim da mi odgovorite na sljedeca pitanja :vlasnik parcele je bio moj pradjeda..Kao korisnik upisan prije pedesetak godina pokojni otac, koji je tu parcelu koristio cca 40 godina. Nas je ukupno 7-moro djece..Nakon njegove smrti parcelu nastavlja koristit jedan brat 15-tak godina ali bez knjizenja kao korisnik..Nakon njegove smrti ja nastavljam koristiti sam istu parcelu vec cetiri godine. Prvo pitanje: dali se ja mogu knjiziti kao vlasnik po osnovi koristenja, uz svjedoke da je to koristio moj pok. brat i zatim ja. Drugo pitanje : dali se mogu knjiziti moja ostala braca i sestre po osnovi koristenja njihovog zajednickog pok. oca i pok. brata , a oni nisu nastavili koristiti? uNAPRIJED ZAHVALJUJEM NA ODGOVORU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani !

Mislim da ste me krivo razumijeli. Vlasnik je bio moj pradijeda. Moj otac je bio upisan u korisnicki list 40-tak godina. Poslije njegove smrti nastavio je koristiti moj brat,a poslije njegove smrti ja. Niti moj otac a niti pok.brat nisu bili vlasnici, vec korisnici. Isto tako i ja. Ovde se radi u upisu vlasnistva po osnovi koristenja puno godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani !

Mislim da ste me krivo razumijeli. Vlasnik je bio moj pradijeda. Moj otac je bio upisan u korisnicki list 40-tak godina. Poslije njegove smrti nastavio je koristiti moj brat,a poslije njegove smrti ja. Niti moj otac a niti pok.brat nisu bili vlasnici, vec korisnici. Isto tako i ja. Ovde se radi u upisu vlasnistva po osnovi koristenja puno godina.

 

shvaceni ste,ali nemoze te upisati pravo vlasnistva samo na temelju izjave"ja sam to koristio puno godina"

ako aludirate na dosjedanje,onda nekog morate tuziti,ili kako je vec receno provesti ostavinski postupak u kojem bi se ostali nasljednici odrekli nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Matrix 76 !

Ja cu napraviti sve sto je potrebno da bih se knjizio. Naime, da pojednostavnim: Moj pok. otac je bio knjizen kao posjednik u katastru navedene parcele 40-tak god. Nakon njegove smrti nastavlja koristiti moj brat 15-tak god. ali nije knjizen kao posjednik. Nakon njegove smrti nastavljam koristiti ja (u posjedu sam). Sada se postavlja pitanje: dali se ja mogu knjiziti kao vlasnik na racun posjedovanja mog pok. oca, zatim pok. brata i na kraju mene.Posjedovanje se u nizu nije prekinulo.Mislim da se moze knjiziti samo onaj tko je bio u posjedu (koristio) uz dokaze 2 svijedoka, bez obzira na rodbinsku vezu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada se postavlja pitanje: dali se ja mogu knjiziti kao vlasnik na racun posjedovanja mog pok. oca, zatim pok. brata i na kraju mene.

 

Po mom mišljenju, ne bi išlo. Naime, čl. 160. st. 2. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima govori o uračunavanju vremena prednika aktualnog posjednika - vaš brat nije vaš prednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija