Jump to content

Prva nekretnina i darivanje


mirabelo123

Preporučene objave

Imam udio u dvije kuće.

 

Udio u kući A bih volio darovati svojoj baki, a sestra bi meni darovala svoj udio u kući B. To bi se sve izvelo simultano, isti dan bi se ovjerilo.

 

Kad bi to sve završilo, ja bih imao kompletnu kuću B i nikakvu drugu nekretninu. Da li bi se to smatralo "prvom nekretninom" i da li bih morao platiti porez?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kad bih otkupio sestrin udio u kući B? Na neki fiktivan iznos, prava transakcija nikad ne bi bila provedena.

 

Članak 11.a

(1) Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji na temelju sklopljenog ugovora o kupoprodaji stječu prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti:

1.

3. da površina nekretnine, ovisno o broju članova uže obitelji građanina, ne prelazi površinu kako slijedi:

–za 1 osobu do 50 m2 građevine

4. da građanin te članovi njegove uže obitelji NEMAJU, u tuzemstvu ili inozemstvu, u vlasništvu, SUVLASNISTVU ili zajedničkom vlasništvu:

4.1. građevine (stan i/ili kuću) čija je ukupna (zbrojena) površina svih građevina jednaka, veća ili do najviše 10 m2 manja od površine građevine iz točke 3. ovoga članka ili

4.2. nekretnine (osim poljoprivrednog zemljišta i poslovnog prostora u kojem građanin ili član njegove uže obitelji obavlja registriranu djelatnost) čija je ukupna (zbrojena) vrijednost svih nekretnina u trenutku nastanka porezne obveze jednaka ili veća od tržišne vrijednosti nekretnine koju građanin stječe pri čemu se u izračun uzimaju i vrijednosti građevina iz točke 4.1. ovoga članka.

Postovani,koliko se moze iz vase objave uociti,Vi ste suvlasnik na dvije nekretnine,sad je samo pitanje broj osoba i kvadratura vasih suvlasnickih dijelova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 11.a

(1) Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji na temelju sklopljenog ugovora o kupoprodaji stječu prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti:

1.

3. da površina nekretnine, ovisno o broju članova uže obitelji građanina, ne prelazi površinu kako slijedi:

–za 1 osobu do 50 m2 građevine

4. da građanin te članovi njegove uže obitelji NEMAJU, u tuzemstvu ili inozemstvu, u vlasništvu, SUVLASNISTVU ili zajedničkom vlasništvu:

4.1. građevine (stan i/ili kuću) čija je ukupna (zbrojena) površina svih građevina jednaka, veća ili do najviše 10 m2 manja od površine građevine iz točke 3. ovoga članka ili

4.2. nekretnine (osim poljoprivrednog zemljišta i poslovnog prostora u kojem građanin ili član njegove uže obitelji obavlja registriranu djelatnost) čija je ukupna (zbrojena) vrijednost svih nekretnina u trenutku nastanka porezne obveze jednaka ili veća od tržišne vrijednosti nekretnine koju građanin stječe pri čemu se u izračun uzimaju i vrijednosti građevina iz točke 4.1. ovoga članka.

Postovani,koliko se moze iz vase objave uociti,Vi ste suvlasnik na dvije nekretnine,sad je samo pitanje broj osoba i kvadratura vasih suvlasnickih dijelova.

 

Da, ali ja bih prestao biti suvlasnik u jednoj nekretnini i postao apsolutni vlasnik druge nekretnine 1/1.

 

Da ilustriram:

Sestri poklonim/prodam svoj udio u nekretnini A dana 1.1.2014 i ona onda preda papire da joj se to upiše u zk.

Kupim od sestre njenu polovicu u nekretnini B i predam papire u zk odjel da me se upiše kao vlasnika. Papire predam u zk odjel 1.1.2014.

 

Recimo da moj predmet dođe na obradu prije njenog. Ja sam u tom trenutku i dalje upisan kao djelomični vlasnik u nekretnini A. Gospodin poreznik to uoči i kaže "Ne, Mirabelo već ima nekretninu i on nije oslobođen plaćanja poreza", makar ja ustvari više nemam taj udio, samo što spor sustav to još nije registrirao.

 

Da li je ovaj scenarij moguć?

 

P.s. Osim ove dvije nekretnine ne postoji niti jedna treća nekretnina u kojoj imam udio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Mirabelo,

nije stvar dali vi prestajete biti suvlasnik,vec je bitno da ste to bili.

Da pojednostavimo po vasem tumacenju,vlasnik ste vise nekretnina,sve rasprodate,i vi nemate vise nekretnina,kupite ponovo nekretninu i zelite oslobodjenje od placanja poreza na nekretnine,sa obrazlozenjem da vam je to prva nekretnina,NE,OVAKAV SCENARIJ NIJE MOGUC.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Mirabelo,

nije stvar dali vi prestajete biti suvlasnik,vec je bitno da ste to bili.

Da pojednostavimo po vasem tumacenju,vlasnik ste vise nekretnina,sve rasprodate,i vi nemate vise nekretnina,kupite ponovo nekretninu i zelite oslobodjenje od placanja poreza na nekretnine,sa obrazlozenjem da vam je to prva nekretnina,NE,OVAKAV SCENARIJ NIJE MOGUC.

 

Aha, sad razumijem. Hvala na pojašnjenju. A ništa, znači, porez mi ne gine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali kao suvlasnik možešpodnijeti tužbu za razvrgnuće suvlasništva.

sa sestrom se dogovoriš kome šta pripada. dogovor i suglasnost na taj dogovor navedete sudu u postupku. sud donese odluku kome koja nekretnine, prema ranijem dogovoru.

porez plaća stjecatelj imovine večeg vrijednosti od onoga što je imao u vlasništvu.

predložiti vještačenje vridnosti stečene imovine. košta ali možda znatno manje nego porez.

izračunajte šta se više isplati. porez ili sudski postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali kao suvlasnik možešpodnijeti tužbu za razvrgnuće suvlasništva.

sa sestrom se dogovoriš kome šta pripada. dogovor i suglasnost na taj dogovor navedete sudu u postupku. sud donese odluku kome koja nekretnine, prema ranijem dogovoru.

porez plaća stjecatelj imovine večeg vrijednosti od onoga što je imao u vlasništvu.

predložiti vještačenje vridnosti stečene imovine. košta ali možda znatno manje nego porez.

izračunajte šta se više isplati. porez ili sudski postupak.

 

Porez bi bio, po meni, oko 5000€ na ovaj dio koji ide meni. Znate li koliko bi koštao sudski postupak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zasto da sud provodi postupak u kojem je jasno postojanje sporazuma,odnosno mirnog razvrgnuca suvlasnistva.

Nadalje,ako su obe gradjevine kao zasebne katastarske jedinice,provesce se razvrgnuce ali za svaku posebno,zbog cega bi opet morali pristupiti ugovoru o zamjeni,

iz navedenog je onda najbolje da sestra i vi izvrsite zamjenu idealnih suvlasnicki dijelova(za baku rijesite poslije)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija