Jump to content

Vožnja gospodarskog vozila na stranim tablicama u RH


gpfeifer

Preporučene objave

Poštovani,

Nakon obilaska i kontaktiranja nekoliko carinskih ispostava nisam uspio dobiti odgovor na moje pitanje: Da li mogu voziti gospodarsko vozilo stranih registracija u RH? Naime moj slučaj ovako izgleda:

Pravna osoba iz Republike Njemačke uvozi namještaj iz Republike Hrvatske te za tu potrebu iznajmljuje mojoj firmi svoje dostavno (teretno) vozilo (kombi Mercedes Sprinter) registrirano u Republici Njemačkoj, kojim bi upravljao ja kao vlasnik i zaposlenik firme iz Republike Hrvatske.

Radnja odvoza namještaja za Republiku Njemačku obavljala bi se 1-2 puta mjesečno, a u međuvremenu bi vozilo boravilo neupotrebljavano u Republici Hrvatskoj.

Na kraju sam našao članak 90. važećeg zakona o prijevozu u cestovnom prometu koji bi možda ponudio nekakav odgovor pa Vas molim da ga protumačite:

 

Korištenje unajmljenih vozila bez vozača za cestovni

prijevoz tereta

Članak 90.

(1) Na teritoriju Republike Hrvatske dozvoljeno je korištenje vozila koja su unajmili prijevoznici koji imaju poslovni nastan u drugoj državi članici, radi obavljanja prijevoza između država članica, pod uvjetom da:

– je vozilo registrirano u skladu s propisima druge države članice,

– se ugovor odnosi samo na najam vozila bez vozača,

– vozilo u najmu koristi samo najmoprimac za vrijeme trajanja ugovora o najmu,

– unajmljenim vozilom upravlja samo vozač zaposlen kod najmoprimca ili najmoprimac osobno.

(2) Ispunjavanje uvjeta iz stavka 1. ovoga članka dokazuje se sljedećim dokumentima:

– ugovorom o najmu ili ovjerovljenom kopijom ugovora u kojem su između ostalim navedeni podaci o najmodavcu i najmoprimcu, datum, trajanje ugovora te podaci o vozilu,

– u slučaju kada vozač nije najmoprimac, u vozilu se mora nalaziti ugovor o radu ili ovjerovljena kopija ugovora u kojem su navedeni podaci o najmoprimcu i vozaču, datum, rok trajanja ugovora o radnom odnosu ili posljednji obračunski platni listić.

(3) Dokazi o ispunjavanju uvjeta iz stavka 2. ovoga članka moraju se nalaziti u vozilu.

(4) Dokumenti iz stavka 2. ovoga članka mogu se zamijeniti odgovarajućim dokumentom koji izdaje nadležno tijelo države članice.

(5) Odredba ovoga članka ne primjenjuje se na prijevoz za vlastite potrebe.

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija