Jump to content

nasljeđivanje dugovanja i ušteđevine


Doris406

Preporučene objave

poštovani, molim da mi pomognete sa savjetom.

Iza smrti oca održana je ostavinska rasprava po kojoj smo majka i ja ravnopravni nasljednici. Zajednički djelimo pravo na stan i grobno mjesto u omjeru 1/4. Ne živimo u zajedničkom kućanstvu, U stanu živi samo majka,

Što se tiče potraživanja od HZZMO ,(dio mirovine na koju je pok otac imao pravo) HZZO (povrat preplačenog dopunskog osiguranja) preuzela je majka. Naknadno se je ispostavilo da je otac imao minus na tekućem računu račun je blokiran i treba vratiti dugovanje, Majka traži da zajedno sa njom učestvujem u tom podmirivanju tj zatvaranju tekućeg računa. Iza smrti oca ostala je ušteđevina (koja nije bila na računima u banci nego je bila spremljena u kući tj kod majke) u višestrukom iznosu od potraživanja banke. Molim vas da me savjetujete ; dali sam ja obavezna sudjelovati u podmirivanju dugovanja prema tekućem računu i dali imam pravo na dio ušteđevine koja je ostala iza pok oca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednici ostavitelja solidarno odgovaraju za dug ostavitelja, ali i djele imovinu ostavitelja na jednake djelove.

imala bi obvezu podmirenja svog djela duga.

od majke traži tvoj dio iznosa od povrata osiguranja i gotovine,tj. podmirenje duga iz tih iznosa.

ako stigne ovrha stiči će na majčino ime (najvjerojatnije) i ona ima obvezi platiti potraživanje. od vas, kao solidarnog dužnika, može tražiti povrat djela davanja.

 

šta je sa mirovinom (ako je majka napunila 49godina ima pravo na obiteljsku mirovinu)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija