Jump to content

gruba nezahvalnost obdarenika


bayawiki

Preporučene objave

Pozdrav.

Moja tetka je nakon smrti svoje majke naslijedila kuću sa zemljom i šumu zajedno sa mojom majkom.

Odrekla se svog dijela u korist moje majke u nadi da će se ona pobrinuti za svoju djecu.

To je bilo prije 3 godine.

Majka je kuću sa zemljištem prodala i zadržala sav novac (djeca nisu dobila ni lipe), a šumu zadržala i sad s njom ucjenjuje moga supruga kaznenim postupkom za navodnu "krađu" drva, kojeg je predhodno poklonila.

Dali postoji zakonska mogućnost povrata darovanog radi grube nezahvalnosti obdarenika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 479. st. 3. ZOO-a - "Ne smatraju se darovanjem odricanje od nasljedstva, ..."

 

Čl. 494. st. 2. ZOO-a - "Gruba nezahvalnost podrazumijeva da je obdarenik učinio prema darovatelju ili nekom od članova njegove uže obitelji djelo kažnjivo po kaznenim propisima ili se teže ogriješio o zakonom utvrđene dužnosti prema darovatelju ili članu njegove uže obitelji."

 

Čl. 497. ZOO-a - "Pravo na opoziv darovanja prestaje istekom godine dana od dana kad je osoba koja ima pravo na opoziv saznala za razlog opoziva, ako ovim ili posebnim zakonom nije drukčije određeno."

 

Odgovor na vaše pitanje - ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija