Jump to content

radnik nije pristao raditi ono za što nije osposobljen


Medusa

Preporučene objave

Molim hitan savjet!

Radim u gradskoj tvrtki (muzej) na poslovima dipl. knjižničara, odgovorno i bez pogovora. Došla mi je naredba da trebam raditi i na dežurstvima stručnog vodstva po izložbama (za posjetitelje), iako po struci nisam kustos niti povjesničar umjetnosti, te se u Pravilniku o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada ustanove točno opisuje djelokrug rada knjižničara, i ništa drugo osim toga.

Da li trebam pristati na ovu naredbu, i ako ne pristanem, da li mi se može prijetiti povredom radnog prava i otkazom.

 

Puno, puno hvala!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne morate raditi poslove koji Vam nisu u opisu radnog mjesta. Dodatno, pogledajte da li Vaš ugovor o radu sadrži odredbu da je radnik dužan raditi i druge poslove po nalogu ravnatelja. Ako je- to bi im bila jedina osnova za izdavanje gore navedenih radnih zadataka koji se ne nalaze u opisu Vašeg radnog mjesta u Pravilniku (koji je sastavni dio ugovora o radu).

Poslodavac uvijek može izreči stegovnu mjeru pa i otkaz, ali je mora i obrazložiti.

Dodatno, ako već inzistiraju na tome da obavljate dodatne poslove, možda to otvara mogućnost dogovora oko isplate stimulativnog dijela plaće za iste....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih vam savjetovao da radite kako vam poslodavac kaže.

 

A, ako ne želite raditi po nalogu poslodavca, onda se "tužakajte" ali ćete izvući vjerojatno "deblji kraj".

To što vam je poslodavac predložio, možda vam se sviđa ili ne?.

 

A, članke zakona, Zakona o radu .......ostavite se toga.....kod vas nije "situacija" da se sa poslodavcem svađate i prepirete.

 

Vjerojatno ćete dobiti otkaz ukoliko budete pokazivali zube i svađali se sa šefom.....

 

Nemojte se "kockati" sa poslom........... Radite ono što vam poslodavac kaže...naravno do granice diskrimacije!

 

A, koliko je nezaposlenih u RH, možete i vidjeti kroz medije i budite sretni da se ne nađete među inima..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih vam savjetovao da radite kako vam poslodavac kaže.

Jel' to ono: "veži konja gdje ti gazda kaže?"

 

A, ako ne želite raditi po nalogu poslodavca, onda se "tužakajte" ali ćete izvući vjerojatno "deblji kraj". Strah, istina je, ima velike oči, pogotovo u našim prilikama, kada se smanjuje broj radnika, a oni što ostaju rade poslove za njih 2-3. I nikom pa ništ'!

To što vam je poslodavac predložio, možda vam se sviđa ili ne?. Meni se ta opcija ne da ne sviđa, nego posao koji bi se obavljao traži vještine i znanja koje dobivate u toku 4 god. fakultetskog obrazovanja na povijest umjetnosti. A nismo svi to prošli, zar ne? Kako poslodavcu uopće to pada na pamet da mu kroz izložbe vode nestručni ljudi :majstor:

 

A, članke zakona, Zakona o radu .......ostavite se toga.....kod vas nije "situacija" da se sa poslodavcem svađate i prepirete.

 

Vjerojatno ćete dobiti otkaz ukoliko budete pokazivali zube i svađali se sa šefom.....

 

Nemojte se "kockati" sa poslom........... Radite ono što vam poslodavac kaže...naravno do granice diskrimacije!

Moj posao je divan, ali - samo u okvirima moje stručne osposobljenosti, i ništa više!!!

A, koliko je nezaposlenih u RH, možete i vidjeti kroz medije i budite sretni da se ne nađete među inima..........

Da, da, uvijek nam je to izgovor, i poslodavcima i radnicima!:bang:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ti napisao pametan savjet. A o svojoj sudbini odluči sama.

 

Rat protiv jačeg protivnika ne možeš dobiti i nemoj se svađati sa poslodavcem (što ti je on uopće kriv)? Tražio je da se malo više potrudiš?

 

Čuvaj svoj posao i budi pristojna, to ti je savjet od mene kao moderatora, a ako te šef "najuri" sa posla (ako budeš bila bezobrazna, a nisi u poziciji da budeš bezobrazna, vidjet ćeš kako si pogriješila zbog svoje tvrdoglavosti i nećeš imati novaca ni za kavicu).

 

Nije problem šefu naći razlog da ti da otkaz. (zakasni minutu na posao, reci šefu nešto što mu se ne sviđa..........lako je dobiti otkaz, ali je teško naći posao-kustosice).

 

Promisli i razmisli. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ti napisao pametan savjet. A o svojoj sudbini odluči sama.

 

Rat protiv jačeg protivnika ne možeš dobiti i nemoj se svađati sa poslodavcem (što ti je on uopće kriv)? Tražio je da se malo više potrudiš?

 

Čuvaj svoj posao i budi pristojna, to ti je savjet od mene kao moderatora, a ako te šef "najuri" sa posla (ako budeš bila bezobrazna, a nisi u poziciji da budeš bezobrazna, vidjet ćeš kako si pogriješila zbog svoje tvrdoglavosti i nećeš imati novaca ni za kavicu).

 

Nije problem šefu naći razlog da ti da otkaz. (zakasni minutu na posao, reci šefu nešto što mu se ne sviđa..........lako je dobiti otkaz, ali je teško naći posao-kustosice).

 

Promisli i razmisli. :-)

 

Mrljavac, znam da si mislio/la dobro, i slažem se - danas je otkaz najlakše dobiti. A po prirodi nisam svadljiv/a, da bi se kačio/la sa rogatima: "daj mu vlast pa ćeš vidjeti kakav je čovjek".

Možda nisi shvatio/la da po struci nisam kustos/ica, već knjižničar/ka, te nemam nikakvu naobrazbu pričati o umjetnosti, a kamoli to prenositi slušateljima. Što smo došli do toga da se u našim zadaćama na poslu počinje improvizirati!? Kakav će to "ugled" dobiti dotični muzej? Ipak je to kulturna ustanova, i takvo pitanje se ne bi trebalo uopće postavljati tko je odgovoran za vodstva po izložbama.

Ipak, hvala na odgovorima, svaki savjet je dobrodošao!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac, znam da si mislio/la dobro, i slažem se - danas je otkaz najlakše dobiti. A po prirodi nisam svadljiv/a, da bi se kačio/la sa rogatima: "daj mu vlast pa ćeš vidjeti kakav je čovjek".

Možda nisi shvatio/la da po struci nisam kustos/ica, već knjižničar/ka, te nemam nikakvu naobrazbu pričati o umjetnosti, a kamoli to prenositi slušateljima. Što smo došli do toga da se u našim zadaćama na poslu počinje improvizirati!? Kakav će to "ugled" dobiti dotični muzej? Ipak je to kulturna ustanova, i takvo pitanje se ne bi trebalo uopće postavljati tko je odgovoran za vodstva po izložbama.

Ipak, hvala na odgovorima, svaki savjet je dobrodošao!

 

Rješenje je uvijek negdje u sredini:)

Točno je da je radniku najpametnije obavljati sve radne zadatke bili oni u opisu radnog mjesta ili ne, ali to opet ne znači da bi trebali bez pogovora obavljati sve radne zadatke koji Vam budu zadani. Lijepo izložite svom poslodavcu ove razloge zbog kojih bi Vam bio problem obavljati te poslove,a koje ste gore napisali. Uvjek možete postaviti pitanje da li bi to bilo za stalno ili dok se ne zaposli novi kustos te istaknuti (na nesvadljiv način) da je posao kustosa prema pravilniku veće složenosti pa da li bi to eventualno moglo dovesti do povećanja plaće kroz stimulativni dio (ako ne odmah, onda barem kroz neko vrijeme).

Ali da, ako živite od vlasite plaće, morat ćete pristati na sve radne zadatke, samo da bi ostali u radnom odnosu...pa treba procijeniti trenutak i način komunikacije s poslodavcem da Vam ostanak na radnom mjestu ne postane neizdrživ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije nemoguće ni da vam se namjerno daju zadaci za koje se zna da niste osposobljeni, kako bi vam se jednog dana "smjestio" otkaz jer ste "nesposobni", nestručni.

Riješenje je u sredini, da. Osobno bih poslodavcu pisano izložila razloge zašto nisam dobar odabir za navedene zadatke - čisto da maknem krivicu za sebe - i pristala na nova zaduženja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

 

Imam sličan problem, barem tako mislim.

 

Prije 5 godina sam zbog zdravstvenih razloga prebačen iz skladišta firme u odjel za servis.

 

Prije godinu i pol taj je odjel prebačen na drugu firmu, koja nam sad nudi nove ugovore sa smanjenim plaćama itd.

 

Ja ne želim potpisati novi ugovor, želim raskid postojećeg ugovora s otpremninom i pravom na burzu.

 

Nažalost otkad sam došao u servis nisam prošao nikakvu obuku niti sam išta servisirao pa to ne znam raditi.

Ja sam od bivšeg šefa uzeo hrpu literature, ali nakon što sam godinu dana radio isključivo fizičke poslove i vidio da tu neću dobiti priliku upisao sam fakultet koji sam i završio prošle godine.

 

Tjedan dana prije promocije sam imao prometnu nesreću zbog koje sam 6 mjeseci bio na bolovanju, imao operaciju, fizikalnu terapiju i zbog koje danas ne mogu obavljati fizičke poslove koje sam prije obavljao.

 

Prijete mi da će mi ako ne potpišem dati otkaz uzrokovan ponašanjem radnika, jer će mi dati nalog za servis a ja to neću znati jer nikad to nisam radio.

 

Ja mislim da je to za osobno uvjetovani otkaz s kojim ja dobivam ono što želim.

 

Molim dobre ljude koji znaju nešto o tome za pomoć!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija