Jump to content

Potrebna mi je pomoc u vezi sa ostavinom


Klatno

Preporučene objave

Prije svega da objasnim situaciju:

Moji roditelji su razvedeni. Otac je zivio u "vanbracnoj" zajednici sa drugom zenom. ( odnosno kada je imao para ona ja bila sa njim kada nije ima dobijao je nogu i ta situacija se ponavljala). Moj otac se ubio proslo ljeto i sada kada je doslo do ostavine ta zena je predocila da ima ugovor o dozivotnom izdrzavanju sa mojim ocem koji je sacinjen kod notara te da je ona izvrsila upis u katastar, platila porez te kao da samo ceka da prodje odredjeno vrijeme da to uvrsti u grunt. (Ako me razumijete sta zelim da kazem).Taj ugovor je sklopljen godinu dana prije nego sto se ubio. Oni nisu zajedno zivjeli u tom stanu ona ima svoju kucu. Ta vanbracna zajednica nije bila kontinuirana, znaci bilo je prekida... Cak je i u pismu pred smrt napisao da to cini zbog nje jer kada dodje neka druga muska osoba kao on to ne moze da trpi i gleda.... Mene sada interesuje da li je taj ugovor pravno valjan odnosno koliko vremenski je potrebno da on traje da bi bio punovazan? Da li je moguce da se taj ugovor pobija i pod kojim uvjetima? Da li ja kao zakonski nasljednik prvog reda imam pravo na svoj nuzni nasljedni dio u najgorem slucaju... hvala

 

*Evidentirano

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

takav ugovor je aleatoran,sto znaci neizvjestan po pitanju duzine trajanja uzdrzavanja,tako da to nije osnov za pobijanje ugovora.Nadalje je nebitno dali je davateljica uzdrzavanja zivjela zajedno sa vasim ocem,buduci da je otac mogao sklopiti takav ugovor sa osobom koja uopce nije u srodstvu sa istim,kako krvnim tako i tazbinskim.Po pitanju nuznog dijela je gotova prica,iz razloga sto takav vid ugovora iskljucuje nasljedno pravo.

Ostaje vam mogucnost da isti ugovor predocite odvjetniku,u svrhu pronalaska eventualnog obiljezja nistavosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moguće je samo osporavati istinitost ugovora.

tražite ugovor na uvid. usporedite potpise (najbolje kod nekog grafolga.privatno).

ako ima osnove osporavajete istinitost ugovora.

podnijeti kaznenu prijavu zbog krivotvorenja potpisa (ako grafolog utvrdi da je potpis krivotvoren).

ili uz svjedoke osporavajte izvršenje ugovora.

 

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nasljeđivanje pa i nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija