Jump to content

Povezivanje knjige položenih ugovora sa ZK


Pulhica

Preporučene objave

Zanima me sto se događa ako se vlasnik stana ne odazove postupku povezivanja knjige polozenih ugovora sa zemljisnom knjigom.

 

U dopisu jednog odvjetnickog ureda (nevezano za gore navedeni postupak) pise:

 

Od suda je dobivena informacija da (moj otac) nije upisan kao vlasnik stana na toj i toj adresi, cestica broj taj i taj. Nadalje, dobivena je informacija da je za navedenu zgradu u tijeku postupak povezivanja knjige polozenih ugovora sa zemljisnom knjigom, koji se vodi pod brojem Z-####/##. Predmetni postupak pokrenuo je GSKG, te je u prijedlogu navedeno da je (moj otac) vlasnik stana u prizemlju, povrsine ##m2, međutim navedeni suvlasnik se nije odazvao pozivu GSKG i dostavio pravni osnov za stjecanje stana, kako bi se u odnosu na njega mogao provesti prvoupis.

 

Da li je prekasno za dostavu kupoprodajnog ugovora? Kakve probleme moze ocekivati?

 

Kada pogledam cesticu (uredjenazemlja.hr) pise da je vlasnik Drustveno vlasnistvo.

Kada pogledam status predmeta (onaj Z broj) pise da je postupak pokrenut u ljeto prosle godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Knjige položenih ugovora je potrebno sjediniti sa zemljišnim knjigama,sto ce jamčiti potpunu točnost i istinitost podataka. Oni koji svoje vlasništvo ne upišu do krajnjeg roka koji prema sadašnjim propisima istječe 1. siječnja 2015.g., neće moći ostvariti prava koja proizlaze iz vlasništva...

Neznam zbog cega vam je toliki teret odazvat se pozivu i dostaviti trazeno,vec da razmisljate sto se moze desiti i dali ce te snositi posljedice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me sto se događa ako se vlasnik stana ne odazove postupku povezivanja knjige polozenih ugovora sa zemljisnom knjigom.

 

U dopisu jednog odvjetnickog ureda (nevezano za gore navedeni postupak) pise:

 

Od suda je dobivena informacija da (moj otac) nije upisan kao vlasnik stana na toj i toj adresi, cestica broj taj i taj. Nadalje, dobivena je informacija da je za navedenu zgradu u tijeku postupak povezivanja knjige polozenih ugovora sa zemljisnom knjigom, koji se vodi pod brojem Z-####/##. Predmetni postupak pokrenuo je GSKG, te je u prijedlogu navedeno da je (moj otac) vlasnik stana u prizemlju, povrsine ##m2, međutim navedeni suvlasnik se nije odazvao pozivu GSKG i dostavio pravni osnov za stjecanje stana, kako bi se u odnosu na njega mogao provesti prvoupis.

 

Da li je prekasno za dostavu kupoprodajnog ugovora? Kakve probleme moze ocekivati?

 

Kada pogledam cesticu (uredjenazemlja.hr) pise da je vlasnik Drustveno vlasnistvo.

Kada pogledam status predmeta (onaj Z broj) pise da je postupak pokrenut u ljeto prosle godine.

 

Čl. 17 stavci 4 i 5 Pravilnika povezivanju zemljišne knjige i knjige položenih ugovora i upisu vlasništva posebnog dijela nekretnine (etažnog vlasništva) (NN br. 121/13):

„Ako neki od vlasnika posebnog dijela nekretnine nije bio upisan u knjizi položenih ugovora kao vlasnik, niti je zatražio upis tijekom postupka povezivanja, kao vlasnik tog posebnog dijela nekretnine, koji je povezan s odgovarajućim suvlasničkim dijelom cijele nekretnine, upisat će se:

– osoba za koju zemljišnoknjižni sud može utvrditi da je stekla pravo vlasništva prema odredbama ZV o pretvorbi društvenog vlasništva, ili

– osoba za koju zemljišnoknjižni sud može utvrditi da na takvom posebnom dijelu ima pravo vlasništva stečeno na temelju odredaba posebnih zakona.

Ako sud ne može utvrditi tko je osoba za koju se može smatrati da ima pravo vlasništva na posebnom dijelu, na temelju predmnijeve iz članka 362. stavka 3. ZV kao vlasnik će se upisati Republika Hrvatska.“

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija