Jump to content

rad u smjenama (7/24) i državni praznici


ftfool

Preporučene objave

Pozdrav,

naišo sam na mnoge teme na istu tematiku ali da priupitam malo podrobnije jer se nisam baš u niti jednoj našao.

 

Upit slijedi:

 

Radim u firmi u kojoj se trenutno radi u dvije smjene 365 dana u godini (te se uvodi i treća smjena).

Do sada je bila praksa da su se državni praznici koji padaju usred radnog tjedna (pon-pet) plaćali kao 8h prve smjene, a slobodni dani raspoređivali na ostatak radnog tjedna (pon-pet).

 

Sada bi me zanimalo sljedeće, jer nam žele uvesti još jednu promjenu pa me zanima da li je to zakonski.

 

Primjer:

Ukoliko osoba radi od ponedjeljka do petka i usred tog radnog tjedna pada državni praznik, dobije taj praznik plaćen (8h prve smjene koje provodi kod kuće).

 

Dok druga osoba koja radi smjenski rad kroz cijelu godinu (7 dana tjedno) nebi dobila tako plaćeno, nego bi joj se državni praznik pisao kao ne plaćeni slobodni dan na koje se dobije pravo pošto se radio vikend

(svaki dan odrađenog vikenda-jedan slobodan dan u tjednu)

 

Da li je zakonski pisati ne plaćeni slobodan dan na dan državnog praznika iako je osoba slobodan dan odradila u danima vikenda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost, ovo je moguće. E, sad, ne znam koliko vas u firmi ima kojima se ovo sprema, no nije logično da svim radnicima (koji rade pon-ned) slobodan dan pada na isti dan. Npr. recimo da u dućanu (koji radi od ponedjeljka do nedjelje) radi 7 osoba, i svaki dan u "normalnom" tjednu jedna je osoba slobodna, nije logično da u tjednu u kojem je blagdan, odjednom svi imaju slobodan dan u isti dan. Da li zloporaba ove mogućnosti nečim regulirana - ne znam. Znam, ako ovo može pomoći, da bi poslodavac plan rada i smjena trebao donositi unaprijed, te bi se unaprijed moglo znati koga će i kada kačiti, a koga neće. Također (a mislim da više ovisi o dobroj volji poslodavca), plan se može napraviti tako da ovo zakači jednom jednog radnika, drugi put drugog... dakle, da bude koliko toliko fer. I, ovo je neusporedivo s onima koji rade od ponedjeljka do petka.

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija