Jump to content

kredit


anonimno

Preporučene objave

situacija je sljedeca: automobil kupljen na kedit, sredstvo osiguranja je bila polica osiguranja, nakon nekoliko nekoliko neplacenih rata i poslanih opomena, banka je naplatila svoja potrazivanja od osiguravajuce kuce, koja sad ganja mene za naplatu duga, traze da im vratim automobil, ali on nije u hr, ne pitajte kako? podici ce kaznenu prijavu protiv mene to znam, ali sto se desava ukoliko nemam nista u svom vlasnistvu, naravno da namjeravam otplaititi taj dug prema njima, ali ne mogu ga otplatiti u roku od godinu dana kako oni traze, sto ako uplacujem manje iznose od trazenih, da li unatoc tome sljedi zatvorska kazna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepi pozdrav osobi koja je u istoj gabuli kao i ja !

 

Ja sam doduse malo u prednosti, auto je kod mene, sada upravo pregovaramo o nacinu otplate duga. Zamolio sam ih da mi omoguce otplatu na rate, ali ne funkcionira.

 

Dosta sam razgovarao sa pravnicima CROATIA osiguranja gdje je kredit reosiguran i iz svega proizlazi, da ako ne vratim auto, nalog ce dati MUP-u za povrat vozila (te ako ga dobrovoljno ne vratim, smatrat ce se da je ukradeno, pri cemu sam kradljivac ja).

 

Sto u Vasoj situaciji ?

 

Iskreno... nemam pojma. Ali znam samo jedno : ako Vi svoj problem ne rijesite (kao niti ja svoj), imat cemo o cemu pricati u gajbi slijedecih najvise pet godina.

 

Meni se takva buducnost bas i ne dopada. A Vama ?

 

Vi imate losije izglede jer nemate auto (necu pitati kako).

 

Ja imam malo bolje izglede jer imam auto.

 

Problem je u tome, kad im vratim auto, jos uvijek ce ostati ogroman dug, te ce opet napraviti isto - podnijeti kaznenu prijavu.

 

Da stvar bude gora, nemam vise od koga posuditi novac, a i da imam, s obzirom na sve ostale dugove, cak nisam siguran da bih ga isao posudjivati.

 

Ne znam razlog Vaseg odsutnosti vozila iz RH (molim se Bogu da Vam nije ukraden, jer tek onda imate gabulu na kvadrat), ali znam jedno : ne smijete odustati samo temeljem rijeci nekog pravnika iz neke osiguravajuce kuce.

 

Dakle, ja sam ucinio slijedece : uputio sam im molbu (sa povratnicom i potvrdom o predaji molbe na posti), dobio sam povratnicu, primili su molbu.

 

U molbi sam naveo cjelokupnu svoju tesku fin. situaciju te molbu za otplatu automobila na 24 rate.

 

E sad, postoje cake. Caka je u tome da sam i ja pogrijesio trazeci od njih "otplatu na rate".

 

Osiguravajuce kuce nisu banke, pa ne mogu davati otplatu duga na rate. Pogresna terminologija.

 

Razgovarao sam sa direktorom podruznice CROATIE u svojem mjestu, zamolio ga za pomoc, objasnivsi u cemu je problem - kada CROATIA proda auto, novac koji ce dobiti je toliko mali da meni opet ostaje ogroman dug. I opet isto. Ako Vi ili ja ne vratimo dug, kaznena prijava, sudski proces, novi troskovi, gajba.

 

Sada po uputi pravnika pisem jos jednu molbu, ali ne naslovljenu na pravnike koji su mi poslali "ultimatum", nego na direktora CROATIE osiguranja (1), te na Upravu CROATIE osiguranja.

U toj molbi ne trazim otplatu automobila na rate (krivo), nego ih molim da svaki mjesec vratim dio duga.

 

Bilo bi smijesno da nije istinito i zalosno.

 

Dakle, molim, molim da mi omoguce da dug smanjujem svaki mjesec tako sto cu im svaki mjesec otplatiti dio duga uz pripadajuce zatezne kamate.

 

S obzirom da je kod mene sve to u tijeku, molbu im saljem u ponedjeljak, ako dobijem kakav odgovor (vjerojatno negativan), opet cu Vam javiti ishod.

 

Medjutim, sada, kada vratim vozilo, kada me budu tuzili na sudu, imam dvije stvari - prvo, vratio sam dobrovoljno vozilo, drugo, molio sam (sto cu ina sudu napraviti) da mi se ljudski omoguci da dug otplatim, uza sve moguce njihove zatezne kamate.

 

Da li cu izbjeci gajbu ? Ne znam.

 

Ali znam jedno : ako ne probam sve, od vrata do vrata, od pravnika do direktora, da sigurno nikada necu rijesiti problem.

 

Da sam na Vasem mjestu, pokusao bih pronaci prijatelje koji poznaju barem nekoga iz osiguravajuce kuce koja Vas ganja da Vam proba pomoci, barem u smislu da Vas pricekaju jos malo, ili da Vam omoguce otplatu na rate ili kako god to zvali.

 

Za pocetak, jer ionako ce doci na isto, bilo bi jako dobro da im odmah platite zatezne kamate i barem nesto sto bi slicilo prvoj rati otplate cijelog duga.

 

Sacuvajte dobro sve uplatnice jer ce Vam, ako dodje nedaj Boze do toga, na sudu dobro doci.

 

Sud ce se drzati striktno odredbi Ugovora koji ste potpisali, tu ni meni ni Vama ni dragi Bog ne moze pomoci.

 

Ali, uvijek postoje olakotne okolnosti - npr., poceli ste otplacivati dug, molili ste na vrijeme za pomoc, ...

 

Isto tako, ako imate obitelj, to Vam s jedne strane moze biti olakotna, a s druge otegotna okolnost (jer ste upravo zato morali misliti na vrijeme sto bi se moglo dogoditi ako ne placate dug ....).

 

Zakljucak : pisite molbe sto prije, sto krace i sto jasnije, objasnite svoju situaciju, ali bi bilo jako dobro da nekako vratite auto ili da im barem ponudite da u odredjenom roku mozete vratiti auto.

 

Gledajte, meni je 1. ultimatum bio : u roku od 15 dana uplatiti 87000 kuna (a nemam ni tisucu, a kamoli 87000), te vratiti auto, sve u roku od 15 dana pod prijetnjom kaznene prijave, prijave MUP-u, itd.

 

Nakon prve molbe, dobio sam drugu ponudu : uplatiti 50 % (43500 kuna), zadrzavam auto s tim da ga osiguram kasko vinkulirano u korist CROATIE, te da dug otplatim u 10 rata, nema kaznene prijave.

 

Zakljucak : prvom molbom sam uspios nesto napraviti. Ali i dalje nemam potrebnih 43500 kuna, i opet imam problem.

 

Ali, pogledajte : da nisam pisao molbe, vec sad bi me valjda privodili tam u neku lepu glavu zbog nekog auta. Sad jos uvijek imam mogucnosti.

 

Sve Vam ovo pisem samo s namjerom da se nekom pojadam, ali i da Vas probam ohrabriti da sve probate, da ne stanete kod rijeci nekog pravnika koji Vam izrecitira pravila osiguravajuce kuce i zalupi vam vrata pred nosom.

 

Zelim Vam puno srece, a trebat ce i meni jednako tako ... zato, za sada, lijepi pozdrav !

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam na odgovoru

naime osiguravajuca kuca zna da auto nije u hr, nemam nista na pismeno, ali kada im je objasnjeno da auto nije u hr, ponudili su mi da otplatim dug bez kaznene prijave, ali do sada nije nista jos uplaceno, tek iduci mjesec cu moci uplaiti neki iznos jer mi financijska situacija i nije nasjajnija, ali nemam nista pismneno da su mi oni ziasta tako rekli, da li da prvo trazim napismeno da mogu uplacivati mjesecno trazeni iznos?

Molim vas da mi javite u ponedjeljak ishod vaseg slucaja.

Zelim vam puno srece i hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... a jos draze ako i Vi uspijete naci neko pametno rjesenje u medjuvremenu.

 

S obzirom da nemate nista napismeno, oni su sebi ostavili mogucnost da naprave s Vama sto hoce.

 

Cinjenica je da cete tesko dobiti napismeno neki sporazum, ali i u tome postoji jednostavno rjesenje :

 

NAPISITE ODMAH (i posaljite u ponedjeljak npr.) dopis toj osiguravajucoj kuci naslovljen na tu osobu s kojom ste razgovarali o nacinu otplate, te napisite sve sluzbeno : Vase podatke, te obavezno broj predmeta pod kojim Vam vode evidenciju o regresnom potrazivanju (npr. u CROATIA osiguranju to pocinje sa RK 2006/KRE ... / ... ).

 

U naslovu predmeta stavite nesto poput "Molba za isplatu duga u mjesecnim ratama prema usmenom dogovoru sa ...."

 

Napravite kratak dopis pod tim predmetom, opisite nacin kako cete to otplacivati te da ste o tome razgovarali sa gospodinom tim i tim te da ce prva uplata prema Vasem obecanju iz tog razgovora uslijeditii dana tog i tog o cemu cete im po uplati faksirati odmah uplatnicu kako bi imali uvid u realizaciju Vaseg dogovora.

 

Potpisite se citko, posaljite postom sa povratnicom.

Sada cete imati (barem nekakav) dokument iz kojeg ce biti vidljivo da ste s nekim kontaktirali te da ste to dogovorili.

 

Dobro je sto cete imati sada pismenu potvrdu tog dogovora u kojem tvrdite nesto i pozivate se na usmeni dogovor.

 

Lose je sto bi se moglo dogoditi da Vam na takvu molbu posalju ruznu odbijenicu.

 

Eh, sad ... ako Vam je ta odredjena osoba to usmeno obecala, onda se ova losa stvar ne bi smjela dogoditi.

 

S obzirom da Vi znate konkretnu situaciju u Vasem primjeru, sami morate odluciti kako cete postupiti.

 

Pismeni sporazum ce tesko ici, ili, ako ce ici, bit ce nepovoljan za Vas.

 

Ovako biste (uz mali rizik) mozda imali kakav-takav dokument o tom dogovoru, a pocetkom uplacivanja tih rata biste dokazali ispunjenje dogovora.

 

Nisam pravnik niti odvjetnik, bilo bi dobro da se konzultirate jos sa nekim, ali sve ovo sto sam napisao je iz mojeg konkretnog i prakticnog iskustva u onim slucajevima gdje sam (do sada desetak problema koje sam rijesio tim putem) zaista uspio na opisani nacin rijesiti problem.

 

Mozda ima netko i bolji i pametniji savjet, svi cemo ga rado saslusati i procitati sa zadovoljstvom. Najbolji je onaj : platite sve odmah i gotovo. Bilo bi krasno kad bi imali novca. Salu na stranu, ako netko zaista zna bolje rjesenje, vjerujem da ce i Vama i meni biti drago ako nam ga netko predlozi na cemu (vjerujem) obojica unaprijed zahvaljujemo.

 

Za sada, lijepi pozdrav, u ponedjeljak tek saljem drugu molbu, a iza Velike Gospe cu se cuti sa direktorom CROATIE osiguranja (navodno je na GO, spojio je sve sa Velikom Gospom kao blagdanom), a s obzirom na to kako su bili brzi prvi put, vec u petak cu imati njihov odgovor.

 

A u Vasem slucaju ... sami odlucite, ali ja na Vasem mjestu ne bih cekao, poslao bih taj dopis, kud puklo da puklo, posebno ako ste se tako dogovorili, onda ne vidim pravu prepreku, a Vi cete imati nesto napismeno (pa makar i od Vase strane).

 

Pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je samo nevjerojatno koliko ljudi imaju potrebu uzimati aute na kredit/leasing a nemaju neke objektivne mogucnosti isplacivati taj kredit.

Problem je kod hrvata sto vecina zivi iznad svojih mogucnosti, a onda kasnije kuka.

Znam, postoje iznimke, npr. dobrostojeci ljudi koji su npr. obolili ili dobili iznenada otkaz ili im se nesto nenadano dogodilo da nisu u mogucnosti vracati kredite. To su opravdani slucajevi.

Medjutim, Vas slucaj i vecina njih su upravo oni koji potrvdjuju to da jos nismo sazrijeli jer jos zivimo u proslosti kada je to prolazilo (ali ljudi nema vise tita i komunizma i drustvenog vlasnistva).

Saberite se, procijenite sto mozete imati i toga se drzite pa necete imati ovakvih problema

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... je dobronamjerna i apsolutno stoji.

 

U vrijeme kada sam ja uzimao osobni automobil na kredit, nisam imao nikakvih problema sa otplatama, te sam otplatio 20 rata uredno.

 

Nakon toga, s obzirom da moji duznici meni nisu ispunili moja potrazivanja prema njima (drugim rijecima, ostali su mi duzni), ja sam zakasnio sa 3 rate (a nisam ni bio u mogucnosti vise posuditi novac za te 3 rate) ... i tako sam zaglibio.

 

Kao sto rekoh, Vasa kritika je dobronamjerna i ona stoji. To je tocno. Ali ponekad se dogode zaista okolnosti koje se toliko poklope jedna za drugom da takvim ljudima mozete dati samo jedan nadimak : "gospon PEH". Pa ako Vas to veseli, necu se ljutiti niti uvrijediti, mozete me i tako zvati.

 

A ljudi koji su meni ostali duzni ... i oni su uzeli auto ... na kredit !

 

Tek toliko, sasvim ste u pravu ...

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

... bio sam danas u CROTIA osiguranju u Zagrebu, kod pravnika koji je zadužen za moj slučaj.

 

U osnovi, treba uplatiti 50 % učešća (iznosa duga) i ostatak na 10 rata. Pravilo za sve jednako.

 

Druga mogućnost, vratiti auto, auto se proda, a ostatak duga se isplaćuje na rate.

 

Razlika je u tome što se u drugom slučaju ne obračunavaju dodatne zatezne kamate kod povrata duga.

 

Na one molbe i dopis što sam ih spomenuo (da ću dobiti odgovore), dobio jesam odgovore, ali malo kasnije, a ne u petak. S obzirom na sadržaj odgovora, odlučio sam tamo osobno otići na dogovor.

 

Rezultat dogovora je slijedeći :

 

a) mogu "prespavati" još nekoliko dana te odlučiti što i kako želim napraviti, s tim da je njihov savjet da vratim vozilo jer ukupno me manje košta, s tim da ostajem bez vozila, ali je financijski podnošljivije (dozvoljavaju i veći broj rata), u tm slučaju nije jako strogo; nema podnošenja nikakovih kaznenih niti prekršajnih prijava niti naloga tako dugo dok poštujem sporazum, bilo da se odlučim za b) ili c)

 

b) prva mogućnost je da auto zadržim (i najpovoljnija što mi je mogu ponuditi) te da uplatim 20 % učešća i ostatak na 24 rate s tim da u tom slučaju plaćam kamatu na kredit + zateznu kamatu na glavnicu, do isplate glavnice, s tim da ne smijem kasniti s uplatama rata jer se onda sve ponavlja, u ovom slučaju "treniraju strogoću" i ne dozvoljavaju odstupanja od sporazuma

 

c) druga mogućnost, vraćam im vozilo, oni ga nastoje prodati što povoljnije, a ostatak na 10-24 rate.

 

Ovim putem ne mislim reklamirati nikoga, ali u svakom slučaju sam dužan javnu zahvalu svima koji mi pomažu, pa i njima. Ali, želio sam ovim odgovorom i još nešto poručiti svima koji su upali u istu gabulu kao i ja : čovjek mora biti uporan i iznijeti "svoj križ" na leđima i drugi put dobro paziti da si ne natovari neki novi "križ".

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija