Jump to content

Ispravak pravomoćne presude


walter55

Preporučene objave

Ukratko,nakon kupnje nekretnine uknjižio sam se na česticu zemlje za koju sam naknadno saznao da bila u postupku i greškom dodijeljena(greška suda) suprotnoj strani.Poanta je u tome što to nitko nije primjetio(ni sud,niti ijedna strana u postupku) nego ja prilkom preuzimanja papira nekretnine.Za uknjižbu nije bilo nikakvih problema.Sad me zanima može li se ikako promijeniti pravomoćna presuda jer sustanari opet aktiviraju postupak i da li išta znači što je presuda bila 2008.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa s kim ste vi sklopili kupoprodaju,od koga ste kupili nekretninu.

Nedopusteno je ispravkom mijenjati sadrzaj izreke presude zbog greske suda,buduci da je sud vezan za svoju presudu od trenutka njenog donosenja.Za ispravak takve pogreske suda postoje redovni i izvanredni pravni lijekovi,no bojim se da je kasno u ovom slucaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa s kim ste vi sklopili kupoprodaju,od koga ste kupili nekretninu.

Nedopusteno je ispravkom mijenjati sadrzaj izreke presude zbog greske suda,buduci da je sud vezan za svoju presudu od trenutka njenog donosenja.Za ispravak takve pogreske suda postoje redovni i izvanredni pravni lijekovi,no bojim se da je kasno u ovom slucaju.

 

Nekretnina je svjesno kupljena od rodbine jer se nalazi se u postupku,Sama nekretnina se nalazi na dvije čestice koje su navedene u tužbi ali kako sam napisao sud je greškom uvrstio tu treću česticu(koja nema nikakve veze s nekretninom) u presudu.Inače presuda je dijelom pravomoćna i to na česticu koju sam knjižio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem.Imam jos jedno pitanje u vezi mog slucaja.Da li ista mijenja na težini ako kažem da sam sudski knjižen na česticu i da sud u svom rješenju navodi da ne postoji mogućnost žalbe i da eventualno nezadovoljne strane mogu tražiti svoja prava po pripadajućem zakonu.Također ovu odluku je donio isti sud koji je gresku i napravio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također ovu odluku je donio isti sud koji je gresku i napravio.

postovani,

rjesenje o upisu prava vlasnistva je donio zemljisno-knjizni odjel Opcinskog suda na vash prijedlog,pri provedbi upisa isti odjel pazi na opce i posebne uvjete,pa ako je upis vec dozvoljen,sasvim je izvjesno da nije postojala zapreka za njegovu provedbu.

S druge strane,presudu je donio Sud,pa i ako je ona bila kako kazete "pogresna",to neznaci da je nezadovoljna strana u postupku bila uskracena da izjavi djelotvoran pravni lijek na presudu u svrhu ispravka pogreske suda,

Ono sto niste napisali,kakav se to parnicni postupak vodio glede konkretne nekretnine,tko je bio tuzitelj a tko tuzeni,s kim ste vi skopili kupoprodaju,odnosno morali ste sklopiti s upisanim vlasnikom,a tko je taj,tuzitelj ili tuzeni.Nadalje sto je tuzitelj zahtijevao u istom postupku,i dali je istom udovoljeno sa zahtjevom.

Sto Vas ovo pitam,naime postoji mogucnost da se glede pomenute nekretnine vodila parnica o ciji ishod je direktno utjecao na promjenu knjiznog prava(pretpostavka pravo vlasnistva),sto je bilo evidentirano u zemljisnim knjigama u vidu zabiljezbe spora.E sto se moglo desiti dalje,da ste vi u tijeku postupka kao treca strana sklopili kupoprodaju sa jednim od ucesnika parnice,tj upisanim vlasnikom a sto ste i proveli kroz z.k.,gdje po okoncanju postupka vash prodavac gubi pravo vlasnistva

,odnosno protivna strana stjece isto pravo,sto se po pravomocnosti provodi kroz z.k.uprkos cinjenici da ste vi prethodno upisali svoje pravo,jer bi u tom slucaju zabiljezba spora proizvela svoje pravne ucinke.

Opet kazem,ovakav scenarij je pod nekakvim pretpostavkama,ali moguc,jer se iz vasih cinjenica nemoze reci sto se tocno desilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako,greška suda se sastoji u tome što je u presudu(pravomoćni dio)upisala krivi broj čestice,tj. česticu koja nije predmet tužbe.Ja sam kupio nekretninu u postupku(ostavinska rasprava+razgraničenje+ostala stvari koje se povlače iz tih stvari a loši rodbinski odnosi,tj.nedostatak istih).Tuženik(umješač u postupak ako sam dobro čuo) sam ja postao kupnjom od rodbine.A što se tiče nezadovoljnih strana(Crkva) u postupku knjiženja oni su odustali.Dakle mogu li česticu smatrati svojom ili ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija