Jump to content

Postupak povezivanja za KUĆU U NIZU (ne stan) upisanoj u Knjizi položenih ugovora!!


mill55

Preporučene objave

Lijepo molim za pravnu pomoć. Situacija je sljedeća: Moji roditelji su 1993. godine kupili od firme XY (prodavatelj) kuću u nizu (ne stan u zgradi) na temelju ugovora koji je glasi: Ugovor broj 11111 o kupoprodaji stana na kojem postoji stanarsko pravo s obročnom oplatom cijene. I dalje se navodi da " Prodavalac prodaje, a kupac kupuje stan na kojem postoji stanarsko pravo u zgradi - mjesto: xxx, ulica i kbr. xx, podignutoj na k.č.br. xxx, K.O. xxx, koji nije upisan u z.k.ul., zajedno sa zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade. Ponavljam ne radi se o stanu u zgradi već o kući u nizu! Nakon što su nakon 20godina napokon otplatili kuću, uvidom u zemljine knjige ispostavilo se da su moji roditelji kao vlasnici te kuće, zajedno s hipotekom, upisani u Knjizi položenih ugovora, a da je u Glavnoj knjizi kao vlasnik te kuće upisan Prodavatelj (firma xy). Da bi se moji roditelji upisali kao vlasnici u Glavnu knjigu bez hipoteke čije su brisanje ishodili, u gruntovnici ih upućuju da pokrenu postupak povezivanja Knjige položenih ugovora s ZK.

 

Moje pitanje je slijedeće. Zašto je potrebno pokretanje tog postupka kada se stvarno ne radi o stanu u zgradi nego kući u nizu?? Napomena: sve ostale kuće u tom nizu u zemljišnim knjigama se navode kao KUĆE u NIZU, što i jesu, i vlasnici su im normalno upisani u Glavnu knjigu.

 

I je li moguće samo ishoditi od Prodavatelja (firma xy) izjavu (sastavljenu i ovjerenu kod JB) kojom su i kupac i prodavatelj suglasni da se ovdje radi o kući u nizu na ne stanu u zgradi, i klauzulu upisa u Glavnu knjigu mojih roditelja kao vlasnika budući da cuu kuću konacno i otplatili???

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zato što se radi o knjizi položenih ugovora što je izmišljeno kada su se otkupljivali stanivi s stanarskim pravom da bi se mogli uknjižiti vlasnici i upisati hipoteka u korist Gradaopćine ako nisu plaćali odjednom nego u ratama pa sada taj pravilnik povezuje KPU i zemljišnu knjigu o dosta kompliciranom postupku ali u vašem slučaju ako je točno što navodite išlo bi brzo oprez s prikupljanjem dokumentacije treba je dosta i treba biti stručno napravljena imate majstora i majstora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija